To nie jest zwykły ból głowy. Wylecz migrenę i znów ciesz...

To nie jest zwykły ból głowy. Wylecz migrenę i znów ciesz się życiem

Anna Folkman

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Ból głowy podczas migreny jest tak mocny, że utrudnia normalne funkcjonowanie

Ból głowy podczas migreny jest tak mocny, że utrudnia normalne funkcjonowanie ©pixabay.com

Migrena bywa uporczywa i czasem trwa nawet kilka dni. Przyczyn tego schorzenia może być wiele. Ważne, by umieć z nim walczyć
Ból głowy podczas migreny jest tak mocny, że utrudnia normalne funkcjonowanie

Ból głowy podczas migreny jest tak mocny, że utrudnia normalne funkcjonowanie ©pixabay.com

Cały jej przebieg może trwać nawet kilka dni, towarzyszy jej często problem z widzeniem, światłowstręt, szum w uszach, nudności. Ból głowy jest tak mocny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. To migrena - zmora wielu ludzi na całym świecie. Coraz częściej skutecznie i bezpiecznie leczy się ją botoksem.

Na największą uciążliwość migreny uskarżają się chorzy około 30-40 roku życia. Dopada ludzi zdrowych, aktywnych, nienarzekających na żadne inne dolegliwości. Przeważnie cierpią na nią kobiety, bo aż trzykrotnie częściej niż mężczyźni.

Przyczyn migreny może być wiele - stres, niehigieniczny tryb życia, a nawet czynniki genetyczne. U niektórych bóle migrenowe pojawiają się po nieprzespanej nocy, wysiłku fizycznym lub tuż po stresowej sytuacji, inni reagują na pogodę, zwłaszcza na ciśnienie atmosferyczne. Jeszcze inni dolegliwości odczuwają po zjedzeniu niektórych pokarmów lub po wypiciu alkoholu. O tym, że zbliża się atak, część pacjentów cierpiących na migrenę wie wcześniej. Dobrze znają objawy, które pojawiają się już na dobę przed napadem - senność, zaburzenia łaknienia czy nastroju.

- Od zwykłego bólu głowy różni ją stopień nasilenia oraz towarzyszące jej objawy. Klasyczny ból migrenowy ma charakter napadowy, jest jednostronny, tętniący i narastający. Wszystko to może znacząco utrudniać funkcjonowanie i paraliżować życie codzienne, zwłaszcza że rzadko działają zwykłe pigułki przeciwbólowe. Po poradę warto zgłosić się do lekarza, który oceni, czy jest to zwykły ból głowy, czy napad migrenowy - mówi Anna Brzozowska-Jaśkiewicz, specjalista neurolog.

Wyróżniamy kilka rodzajów migreny - z aurą, bez aury, podstawną, siatkówkową, okoporaźną. Migrena bez aury to najczęstsza forma tego schorzenia. Pacjent oprócz bólu narzeka na wymioty lub nudności, ma także nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Ta z aurą charakteryzuje się wystąpieniem przed bólem różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z widzeniem, na przykład błysków przed oczami lub mroczków. Okoporaźna upośledza ruchy gałek ocznych, siatkówkowa występuje wtedy, gdy chory doznaje całkowitej utraty wzroku. Podstawnej zaś towarzyszą zawroty głowy i równowagi.

W uśmierzeniu bólu spowodowanego migreną ważny jest odpoczynek, a nawet sen. Warto położyć się w zaciemnionym, chłodnym i spokojnym miejscu. Mogą też pomóc zimne okłady. Niektórym ulgę przynoszą olejki miętowe lub wypicie wody z solą kamienną i cytryną. W przypadku wyjątkowo silnych dolegliwości warto poprosić lekarza o specjalnie dobrane środki przeciwbólowe. Jednak żaden preparat nie pomaga na stałe pozbyć się migreny tak skutecznie jak botoks. Zabieg jest wyjątkowo bezpieczny i bezbolesny.

- Botoks, a dokładniej mówiąc toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, na szeroką skalę jest znany jako środek, który poprawia urodę, wygładza zmarszczki mimiczne. Jednak jest niezastąpiony także w leczeniu następstw wielu schorzeń neurologicznych, typu stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce czy udar mózgu. Świetnie sprawdza się także w skutecznym leczeniu uporczywej migreny - tłumaczy doktor Anna Brzozowska-Jaśkiewicz. - Warto umówić się na wizytę u dobrego specjalisty, w sprawdzonej klinice i skorzystać z tego dobrodziejstwa.

Na samym początku wizyty w gabinecie lekarskim pacjent musi określić, w których miejscach odczuwa ból przy ataku migreny. Następnie lekarz wstrzykuje w te miejsca botoks, który blokuje i paraliżuje zakończenia nerwowe, a tym samym rozluźnia chore miejsca. Najczęściej wstrzykuje się go w okolice czoła, karku, skroni oraz potylicy. - Blokada ta trwa około pół roku. U części pacjentów ból znika całkowicie, drudzy odczuwają go znacznie słabiej i krócej - opowiada specjalista.

Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Lekarz może zastosować specjalistyczne znieczulenie miejscowe w postaci kremu. Najlepszy efekt da powtarzanie zabiegu co pół roku.

Migrena występuje u 12-28 procent ludzi w pewnym okresie ich życia. Ma charakter rodzinny u ponad połowy pacjentów. Zapadalność roczna wynosi 6-15 procent u dorosłych mężczyzn i 14-35 procent u dorosłych kobiet. Migrena to nie tylko ataki bólu głowy, ale i towarzyszące objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. Ponad 60 procent pacjentów nie konsultuje się z lekarzem, poprzestając na doraźnym przyjmowaniu leków.
POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. Polacy częściej myślą o bezpieczeństwie podczas wakacji

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »