MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnie chwile TikToka? Całkowity zakaz używania aplikacji to nie przelewki

Anita Persona
Anita Persona
W związku z zastrzeżeniami względem bezpieczeństwa użytkowników korzystających z aplikacji TikTok na całym świecie wprowadzane są zakazy korzystania z niej. Kogo obejmują i czy w Polsce też tak będzie?
W związku z zastrzeżeniami względem bezpieczeństwa użytkowników korzystających z aplikacji TikTok na całym świecie wprowadzane są zakazy korzystania z niej. Kogo obejmują i czy w Polsce też tak będzie? Solen Feyissa on Unsplash
Kontrowersje wokół platformy TikTok ciągną się już od miesięcy, ale na dyskusjach się nie zakończyło. Stopniowo wprowadzany jest bowiem zakaz korzystania z popularnej aplikacji, który zatacza coraz szersze kręgi. Czy stracimy dostęp do TikToka?

Spis treści

W obecnych czasach, gdy w sieci wprost roi się od różnego rodzaju platform i serwisów społecznościowych, TikTok jest światowym fenomenem. W teorii wydawało się bowiem, że już nic nowego użytkownikom Internetu nie można zaoferować, poza ewentualnym ulepszaniem dotychczasowych usług. Tymczasem firma ByteDance udowodniła, że to nie prawda.

Okazało się, że wystarczyło uważnie obserwować nowe trendy na rynku social mediów i zwyczajnie spełnić oczekiwania odbiorców. Wydaje się to prozaiczne, ale jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. TikTok natomiast odniósł sukces właśnie dzięki swej swoistej prostocie, przybierając formę aplikacji mobilnej, skoro większość użytkowników mediów społecznościowych korzysta z nich właśnie za pośrednictwem smartfonów. Ograniczenie z kolei zamieszczanych materiałów do kilkudziesięciu sekund i nakierowanie na „lekkie” treści było wyjściem naprzeciw wiecznemu pośpiechowi w obecnych czasach, gdy wszystko musi być szybkie i treściwe, aby nie zniechęcić odbiorcy. To wszystko sprawiło, że TikTok stał się idealnym narzędziem dla bardzo młodych ludzi. Nie obyło się jednak bez problemów.

TikTok to niezwykle popularna platforma z treściami, tym większe jest zagrożenie, jeśli jej liczni użytkownicy są narażeni na utratę danych.
TikTok to niezwykle popularna platforma z treściami, tym większe jest zagrożenie, jeśli jej liczni użytkownicy są narażeni na utratę danych. Harry Cunningham on Unsplash

Kontrowersje wokół TikToka

Choć sukces aplikacji TikTok jest bezapelacyjny, to platforma zmaga się obecnie z licznymi problemami. Wszystko przez zastrzeżenia w kwestii bezpieczeństwa korzystania z tego narzędzia. Wynika to z faktu, że firma ByteDance jest chińska, a jakiś czas temu z USA napłynęły doniesienia z USA, jakoby usługa zbierała newralgiczne dane użytkowników bez ich wiedzy. To oczywiście nie byłaby nowość jeśli chodzi o oskarżenia w stosunku do serwisów społecznościowych, w tym jednak przypadku chodzi o to, iż zgromadzone informacje mają być przekazywane rządowi Chin. To natomiast nosi wszelkie znamiona szpiegostwa.

Oczywiście obie strony podają swoje argumenty, czy czym ByteDance naturalnie stara się odpierać wszelkie zarzuty. Niemniej oskarżenia są poważnie i istnieją ku nim przesłanki, więc chwilowo mamy w tej sprawie impas. W związku z tym poszczególne instytucje wprowadzają zakaz używania TikToka. Jak daleko on sięga?

W jakich krajach zakazany jest TikTok?

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa danych użytkowników platformy TikTok pojawiły doniesienia o możliwości całkowitego zakazu korzystania z tej aplikacji mobilnej. Okazują się one jednak bardziej realne, niż początkowo mogłoby się wydawać i już są wprowadzane w życie. Obecnie ważne instytucje państwowe i międzynarodowe wprowadzają tego typu restrykcje dla swoich pracowników. Dotyczy to w głównej mierze całkowitego zakazu korzystania z aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych, co wprowadził już rząd USA we wszystkich rządowych agencjach.

Teraz natomiast tym śladem podążają kolejne instytucje i kraje, w tym kanadyjski resort spraw zagranicznych czy nowozelandzki parlament. Europa również coraz prężniej podąża tym tropem i podobny zakaz otrzymali pracownicy Komisji Europejskiej, a teraz także Parlamentu Europejskiego. Tzw. blokada TikToka obejmuje w tym przypadku jednak nie tylko urządzenia służbowe, ale również wszelkie urządzenia prywatne, mające dostęp do służbowych baz danych i poczty elektronicznej. Takie obostrzenia wprowadza już także oddzielnie Belgia oraz Wielka Brytania.

Czy TikTok zostanie zakazany w Polsce?

Na razie nie ma doniesień o tym, aby zakaz korzystania z aplikacji TikTok wprowadził także polski rząd. Niemniej niewykluczone, że w związku ze zwiększającą się liczbą państw i podmiotów wprowadzających restrykcję, u nas również podjęte zostaną podobne kroki. Czy to jednak oznacza, że zwykli obywatele utracą możliwość korzystania z TikToka?

Cóż, istnieje takie zagrożenie, choć mało prawdopodobne, aby stało się tak za sprawą państwowego rozporządzenia. Unia Europejska co prawda rozpatruje możliwość blokady aplikacji na terenie państw członkowskich, jednak wiązałoby się to z licznymi problemami i zastrzeżeniami względem ograniczania swobody obywateli. W jaki sposób TikTok mógłby więc zostać zablokowany? Otóż z poziomu samych sklepów z aplikacjami mobilnymi.

App Store w przypadku urządzeń Apple oraz Google Play na urządzeniach z systemem Android mają bowiem własne regulaminy. Uwzględniają one także zapisy dotyczące bezpieczeństwa użytkowników i ich danych. Jeśli natomiast określona aplikacja łamie zasady regulaminu, może zostać usunięta ze sklepu, a tym samym nie będziemy mogli z niej korzystać na naszych urządzeniach. W przypadku aplikacji TikTok oczywiście decyzja w tej sprawie nie będzie pochopna w związku z popularnością platformy. Jednak w przypadku pojawienia się niepodważalnych dowodów odpowiednie kroki prawdopodobnie zostaną podjęte. W obecnej chwili pozostaje nam jedynie obserwować rozwój wydarzeń w tej kwestii.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To ostatnie chwile TikToka? Całkowity zakaz używania aplikacji to nie przelewki - GRA.PL

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski