Nasza Loteria

Top 25. Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie. Zdziwicie się, kto wskoczył na szczyt listy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Piotr Idem / Polska Press
Po pandemicznej zapaści do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wpływa coraz więcej oferty pracy. W czerwcu 2020 było ich wprawdzie ciągle znacznie mniej niż przed rokiem (1794 wobec 2780), ale wyraźnie więcej niż w maju, gdy pośredniakowi oddało się pozyskać zaledwie 1380 ofert (w maju 2019 r. – 2545). Najbardziej udarze jednak zasadnicza zmiana w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Kto jest dziś na topie?

Barometr Bartusia - krakowska gastronomia walczy z pandemią i niemądrym prawem

W marcu tego roku, mimo wprowadzonych w połowie miesiąca pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, czołówka listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie była bardzo podobna do tej sprzed roku: otwierali ją „pomocniczy pracownicy budowlani”, czyli m.in. pomocnicy murarza, tynkarza czy cieśli. W zestawieniu 25. specjalności, których dotyczyło najwięcej ofert złożonych przez pracodawców w krakowskim GUP, zdecydowana większość dotyczyła różnego rodzaju pracy fizycznej; wysoko byli nie tylko wszelkiego typu budowlańcy, ale też sprzedawcy, magazynierzy i kierowcy. Rosło także zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.

Poważną zmianę w stosunku do marca zeszłego roku stanowiło pojawienie się znaczącej liczby ofert dla pracowników niefizycznych: wysoko, bo na piątym miejscu zadebiutowali pracownicy obsługi biurowej, drugą dziesiątkę (tuż za kelnerami) otwierali specjaliści ds. sprzedaży, nieco niżej byli specjaliści ds. rekrutacji pracowników, a także wykładowcy na kursach, edukatorzy i trenerzy oraz analitycy finansowi. Poza tym praca czekała na kelnerów, pokojowe w hotelach i pensjonatach, taksówkarzy oraz biomasażystów.

W kwietniu 2020 z listy tej wypadło całkowicie kilka specjalności. Powodem było totalne unieruchomienie przez rząd całych obszarów gospodarki w walce z pandemią. Znikły wtedy propozycje dla pracowników gastronomii, zwłaszcza kelnerów, oraz hotelarstwa, a także osób niefizycznych (z wyjątkiem garstki pracowników biurowych i call center).

Najbardziej szturmowane są szkoły: VI LO (ul. Wąska)...

Najbardziej oblegane szkoły w Krakowie to VI i VII LO, a tak...

Utrzymała się natomiast względnie spora liczba ofert dla różnego rodzaju budowlańców (bo ta branża realizowała wciąż publiczne i prywatne inwestycje), a także dla kierowców i magazynierów (bo w pandemii rozwinęły się mocno firmy logistyczne i kurierskie), w zestawieniu awansowali opiekunowie medyczni oraz opiekunowie seniorów. Do czołówki wskoczyły też szwaczki maszynowe (zapewne z powodu masowego szycia maseczek). Zdecydowanie wzrósł popyt na wszelkiego rodzaju osoby sprzątające.

Sytuacja na rynku pracy okazała się jednak bardzo niestabilna. W efekcie znoszenia kolejnych ograniczeń i zakazów, wchodzenia w życie nowych tarcz oraz pojawienia się i umacniania nowych trendów w gospodarce, majowe zestawienie TOP25 najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie różniło się wyraźnie nie tylko od tego sprzed roku, ale i od topy z kwietnia 2020. Pracodawcy zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na specjalności, które w poprzednich tygodniach nie cieszyły się wzięciem.

Pod koniec maja na szczyt listy trafili „Pozostali pracownicy zajmujący się sprzątaniem gdzie indziej niesklasyfikowani” – tego „fachu’ dotyczyły aż 174 oferty. Na drugim miejscu znalazły się salowe (120), na trzecim – pomocniczy robotnicy budowlani (99). Kolejne lokaty zajęli: kierowca samochodu osobowego, magazynier, kierowca samochodu dostawczego, pomoc kuchenna, pakowacz ręczny, dostawca potraw. Pierwszą dziesiątkę zamykają „robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle” (27 ofert). Co ciekawe, do czołówki powrócili specjaliści do spraw reklamy i marketingu, pracownicy sprzedaży, kasjerzy oraz kosmetyczki, a także „pracownicy przygotowujący posiłki typu fast food”.

Ale to już… przeszłość. Na czele najnowszego TOP25 najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie brylują - z absolutnie rekordową liczbą ofert – no właśnie… sprawdźcie sami!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski