Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 25. Tych pracowników szukają firmy w Krakowie u progu jesieni. Dynamiczne zmiany na szczycie rankingu. Budownictwo ostro hamuje

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Widoczne w kluczowych branżach w Krakowie objawy niespotykanego od trzech dekad gospodarczego kryzysu gospodarczego przekładają się coraz brutalniej na sytuację na lokalnym rynku pracy. Pod Wawelem nie doszło wprawdzie jak dotąd do lawinowego wzrostu bezrobocia (to rejestrowane utrzymuje się wciąż poniżej 3 proc. i jest prawie dwa razy niższe niż wynosi średnia dla całej Małopolski), ale ofert pracy jest ciągle znacznie mniej niż w takim samym okresie zeszłego roku i w latach poprzednich. W rejestrach Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie ów spadek wyniósł podczas tegorocznych wakacji aż 51 procent. Niepokoi nagłe wygaszenie liczby ofert pracy w budownictwie, które dotąd radziło sobie relatywnie dobrze.

FLESZ - Świat tonie w długach

W sierpniu 2020 krakowskiemu GUP udało się pozyskać tylko 902 oferty pracy, podczas gdy w sierpniu 2019 było ich 2245, a więc grubo ponad dwa razy więcej. Co gorsza, dane za sierpień 2020 są wyraźnie gorsze niż za lipiec 2020, gdy do GUP wpłynęły 1902 oferty, czyli nieco więcej niż w czerwcu (ale mniej niż w lipcu 2019, gdy było ich 3451).

Dramat uczniów i studentów: stracone wakacje, brak dochodów

W normalnych czasach w wakacje zawsze mocno przybywało ofert pracy sezonowej: w hotelarstwie i gastronomii oraz handlu dorabiały przez koronakryzysem tysiące młodych krakowian i Małopolan. Tego roku takich ofert prawie nie było. Wiele hoteli wciąż nie działa, spadły także obroty barów, kawiarni i restauracji oraz sklepów działających w miejscach odwiedzanych wcześniej masowo przez turystów (Stare Miasto, Kazimierz). Przedsiębiorcy są zmuszeni ograniczać koszty, wiosną rozstali się z pracownikami zatrudnionymi na zleceniach i na razie nie szukają nowych. Muszą jakoś przetrwać recesję, która – co wszyscy już wiedzą – potrwa dłużej niż parę miesięcy, zwłaszcza w branżach uzależnionych od turystyki (szczególnie zagranicznej).

Kolejny miesiąc obserwacji potwierdza, że w części branż sytuacja pozostaje relatywnie dobra – i pracodawcy szukają nowych pracowników. Najświeższe badanie przeprowadzone na zlecenie firmy rekrutacyjnej Antal dowodzi, że na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w realiach ograniczeń narzucanych przez pandemię i rząd. Na czele najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się specjaliści ds. BHP i eksperci ds. e-commerce.

W czołówce są też: digital manager i business intelligence. Eksperci Antala przewidują, że informatyka i telekomunikacja zaczną coraz mocniej wkraczać do wszystkich dziedzin, co przełoży się na kolejne zmiany – i zapotrzebowanie na rynku pracy. Już teraz mamy do czynienia z przenikaniem się niektórych profesji. Zjawisko to zyska jeszcze na popularności, podobnie jak automatyzacja produkcji.

Niektóre biznesy i profesje już przeżywają rozkwit dzięki pandemii – widać to także w statystykach GUP w Krakowie, które regularnie publikujemy dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka, jego zastępcy Jacka Pająka i st. insp. Magdaleny Krzyk (dziękujemy!). Trzeba jednak pamiętać, że zestawienia te nie obejmują znacznej części poszukiwanych pracowników, ponieważ wiele firm rekrutuje ludzi w inny sposób, nie korzystając z usług publicznych pośredniaków. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk specjalistycznych i menedżerskich.

Groźny zastój w budowlance. Ofert pracy jak na lekarstwo. Będzie lepiej?

Przypomnijmy, że u progu wakacji na szczyt listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie wskoczyli pakowacze ręczni. W pandemii wzrosła rola firm przewozowych, kurierskich, sklepy internetowe i platformy typu Allegro notują olbrzymie wzrosty zamówień; ktoś musi te wszystkie towary popakować. Z tego samego powodu do czołówki trafili wiosną magazynierzy. Logistycy, operatorzy wózków widłowych.

COVID-19 zwiększył też popyt na wszelkiego rodzaju usługi i profesje związane ze sprzątaniem, czyszczeniem, odkażaniem przestrzeni i powierzchni. W pandemii takie czynności wykonywane są wielokrotnie częściej niż wcześniej, bo kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Potrzeba do tego więcej pracowników.

Nawet w najtrudniejszych miesiącach dobrą kondycją szczyciło się krakowskie budownictwo – świadczyło o tym utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie pracodawców fachowcami z kluczowych specjalności. W ostatnim czasie widać tu jednak niepokojące zmiany, a to dlatego, że – jak słyszymy od właścicieli firm budowlanych i kierowników budów – rozpoczęte lub zaplanowane przez pandemią inwestycje powoli się kończą, a wiele innych odłożono w czasie. Z części budów inwestorzy na razie zrezygnowali, w oczekiwaniu „na lepsze czasy”. A to oznacza mniej ofert pracy dla budowlańców.

Niekoniecznie musi się to przełożyć na wzrost bezrobocia, bo znaczną część stanowisk (zwłaszcza robotniczych) w budowlance obsadzali w ostatnich latach przybysze ze wschodu, głównie Ukraińcy – a tych jest ostatnio mniej. Poza tym rząd zapowiada potężne ożywienie na rynku zamówień publicznych, w tym olbrzymie zastrzyki gotówki na ten cel do samorządów oraz instytucji typu GDDKiA, więc nowe wielkie inwestycje zapewne ruszą, co zwiększy popyt na pracę, również w branżach pokrewnych, z przemysłem włącznie.

Na razie jednak mamy wyraźny dołek. Widać to w naszym najnowszym TOP25 najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie u progu jesieni. O ile w lipcowym zestawieniu na czele był pomocnik budowlany, mogący przebierać w aż 273 ofertach pracy, o tyle w sierpniu lider listy nie ma nic wspólnego z budownictwem i cieszy się aż trzykrotnie mniejszym zapotrzebowaniem ze strony pracodawców. Kto jest tym liderem? Kogo szukają krakowscy pracodawcy u progu jesieni? Szczegóły w naszym zestawieniu – dla wygody prezentujemy je w postaci GALERII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski