Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Top 7, czyli subiektywnie o Miesiącu Fotografii

Notował Łukasz Gazur
Wczorajsze uroczyste otwarcie festiwalu w Galerii Starmach
Wczorajsze uroczyste otwarcie festiwalu w Galerii Starmach Anna Kaczmarz
Festiwal. Na co zwrócić szczególną uwagę - podpowiada dyrektor imprezy Aga Olszewska

1.Wystawa "Hotel Oracle" autorstwa Jasona Fulforda (zacznijcie od ul. Józefińskiej 4). Po pierwsze, jest to wystawa-zagadka, niełatwo na nią trafić. Trzeba znaleźć wskazówki, które pozwolą nam do niej dotrzeć. Ale warto wykonać ten wysiłek, bo miejsce samo w sobie jest niesamowite. W kontekście tytułu tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie - "Re:Search"- chcemy skłonić odbiorców do tego, żeby badali czym jest fotografia, zastanawiali się nad jej statusem we współczesnym świecie, wiedzą, którą nam daje.

2.Wystawa przygotowana przez Kubę Woynarowskiego "Oddźwięki" w Bunkrze Sztuki (pl. Szczepańaki 3a). Pokazuje, że fotografię można postrzegać innymi zmysłami niż wzrok. Kuba Woynarowski znalazł najróżniejsze projekty, które udowadniają tę tezę. Na wystawie tej można nie tylko oglądać fotografie, ale i ich dotykać, zaangażować się w ich tworzenie.

3.Wystawa Trevora Paglena "Ostatnie obrazy", pokazywana w Galerii Starmach (ul. Węgierska 5). Trevor Paglen to nie tylko artysta. To także naukowiec, badacz. Na potrzeby projektu "Ostatnie obrazy" przez kilka lat wybierał zdjęcia opowiadające historię ludzkości. Wszystkie zostały zapisane na silikonowym dysku, który został wysłany w kosmos. Gdyby kiedykolwiek doszło do tego, że Ziemia zniknie, ten dysk będzie pamięcią świata, ostatnim dowodem na to, że nasz glob istniał. Projekt jest o tyle ciekawy, że rodzi pytanie o to, czy świat naprawdę można opisać obrazem.

4.Wystawa "FOLK. Etnografia osobista" Aarona Schumana w Muzeum Etnograficznym (ul. Krakowska 46). Ciekawa wystawa związana z historią rodzinną kuratora: jego pradziadek był Polakiem, pochodził z Galicji, ale wyemigrował do USA. Aaron nigdy go nie poznał, ale w jego domu znajdował rozmaite pamiątki po nim. Poprzez zbiory muzeum opowiada o historii rodziny.

5.Spotkania mistrzowskie. Z jednej strony z artystami prezentującymi wystawy w programie głównym festiwalu, z drugiej- będą dyskusje wokół publikacji fotograficznych.

6.Sekcja ShowOff (m.in. w MOCAK-u). W jej ramach zobaczymy osiem wystaw młodych twórców, głównie debiutantów, którzy zaciekawili kuratorów projektami na tyle, że zostali wybrani spośród ponad 500 zgłoszeń. Wiele prac bazuje na archiwach czy na osobistych przeżyciach.
7.Warsztaty (m.in. w Bunkrze Sztuki). To cykl skierowany do ludzi w różnym wieku. Przy okazji Dnia Dziecka będą odbywać się warsztaty dla najmłodszych. Poza tym na zajęciach będzie można także spróbować tradycyjnie wywołać zdjęcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski