MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tort o smaku ambasadora

psz
Mszą świętą w kościele Arka Pana rozpoczęły się wczoraj obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Nowej Hucie.

50 lat Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1

Po mszy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście (m.in. absolwenci, przedstawiciele władz miasta i Kuratorium Oświaty oraz radni) udali się do Teatru Ludowego, by obejrzeć przygotowane przez młodzież przedstawienie "Ocalić od zapomnienia". - Zabieramy wszystkich w podróż ścieżkami naszej historii - _wyjaśnili uczniowie. - Po drodze spotkamy ludzi, którzy je wydeptywali, przypomnimy wydarzenia, które poprowadzą nas od 1957 r. do dziś.
Jak podkreśliła dyrektor ZSG nr 1 Barbara Brewczyńska, 50 lat istnienia szkoły to jednak nie tylko suche fakty i daty, a jubileusz to nie tylko wielkie świętowanie, ale również czas wspomnień i refleksji.
- I choć - jak pisał Adam Asnyk - przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko, to jednak całkiem nie umiera - powiedziała dyrektorka. - I niech to będzie dla nas przesłanie - by mimo zmiennej prozy życia umieć zachowywać w sobie dobre wspomnienia, bo tylko one potrafią ocalać od zapomnienia: także cząstkę historii naszej szkoły, która od lat cieszy się zaufaniem i dobrą opinią._
Jak na gastronomik przystało, nie mogło też wczoraj zabraknąć uroczystego bankietu. Najpierw gości uraczono smakowitymi zakąskami (m.in. galantyną z kurczaka, śledziami w śmietanie, rozmaitymi sałatkami i mięsami na zimno), potem zaś na stoły "wyjechało" danie główne: pieczony schab z sosem grzybowym, a do tego ziemniaki purée, surówka z kapusty pekińskiej i buraczki z sosem vinegrette. Z kolei na deser zaserwowano m.in. ciastka z kaimakiem (pomadą mleczną), nadziewane babeczki, tartoletki, sernik oraz placki królewskie z jabłkiem i masą orzechową.
I wreszcie przyszedł czas na najważniejsze: okazały tort jubileuszowy ambasador, będący ukoronowaniem imprezy. Smakołyk - o wymiarach ok. 60 na 100 cm - miał kształt otwartej księgi. Na jej marcepanowych stronicach umieszczono m.in. logo szkoły oraz kałamarz z gęsimi piórami (również z marcepana).
(PSZ)
zdjĘcia: Piotr Kędzierski

Ponad 10 tysięcy absolwentów

Jubilatka z Nowej Huty powstała w 1957 r. jako Zasadnicza Szkoła Gastronomiczna (z siedzibą na os. Szkolnym). W 1968 r. swą działalność rozpoczęło Technikum Gastronomiczne (rok później placówkę przeniesiono do budynku na os. Złotej Jesieni 16, gdzie mieści się do dziś), a następnie otwarto Liceum Zawodowe. Z tych placówek utworzono w 1972 r. zbiorczy zakład szkolny, który zaczął funkcjonować już pod obecną nazwą. Trzy lata później szkoła otrzymała imię majora Henryka Sucharskiego.
Obecnie w skład ZSG nr 1 wchodzą: Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Policealna. Kształci się tu łącznie ok. 900 uczniów w zawodach: technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, kelner, kucharz i kucharz małej gastronomii.
W ciągu minionego półwiecza mury nowohuckiego gastronomika opuściło już ponad 10 tysięcy absolwentów. (psz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski