MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjny polski taniec na liście dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Krakowianie od lat tańczą wspólnie poloneza podczas Festiwalu Tańców Dworskich zainicjowanego przez Romanę Agnel
Krakowianie od lat tańczą wspólnie poloneza podczas Festiwalu Tańców Dworskich zainicjowanego przez Romanę Agnel Anna Kaczmarz / Polska Press
Po dwóch latach starań, koordynowanych przez krakowskie środowisko skupione wokół baletu Cracovia Danza, polonez - jeden z najstarszych i najbardziej cenionych tańców w Polsce - został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

W 2015 roku, polonez, razem z innymi tańcami narodowymi takimi jak mazurek, krakowiak, kujawiak i oberek, został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W marcu 2022 roku podjęto starania o umieszczenie poloneza na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Inicjatorką była Romana Agnel, dyrektorka krakowskiego Baletu Cracovia Danza.

- Polonez w dziedzictwie tańców polskich jest niezwykle istotny, jest tańcem dworskim tradycyjnym, szlacheckim i polskim. Jest bardzo istotny także dla naszego zespołu, jest formą, do której sięgamy, dotykając repertuaru tańców dawnych np. odnajdujemy formy poloneza kontredansa z XVIII wieku, które są kompletnie nieznane. Możemy go wykonywać w różnych stylach, pokazując, że polonezy były różne w zależności od epoki. Staramy się odnaleźć te korzenie, pokazać bogactwo i różnorodność tego tańca, jego pozycję. Okazuje się, że polonez był tańczony na wszystkich dworach Europy, rozpoczynał wszystkie większe uroczystości nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, we Francji czy Szwecji. Powszechność tego tańca i jego pozycji pokazuje, że udało nam się wypracować swoją własną taką formę tańca, która dodatkowo podobała się również innym. Warto wracać do różnych form poloneza i je kultywować - mówiła nam w jednej z rozmów poświęconych działalności Baletu Cracovia Danza dyrektorka baletu Romana Agnel.

Polonez - jeden z najstarszych polskich tańców - wyrósł z tańca zwanego chodzonym, który ma swoje początki we wczesnych starosłowiańskich korowodów tanecznych. Początkowo towarzyszył ludowym obrzędom weselnym, z czasem awansował na magnackie dwory. XVIII i XIX wiek to okres rozwoju poloneza. Podstawowy krok przypomina marsz, chodzony przy melodii w metrum 3/4, tempie umiarkowanym, powolnym. A sam taniec można określić jako dostojny. Dziś polonez jest nieodłącznym elementem studniówek. W Krakowie bywa tez wykonywany podczas miejskich uroczystości. Od kilku lat okazją do wspólnego zatańczenie poloneza na płycie Rynku Głównego jest Festiwalu Tańców Dworskich organizowany przez Balet Cracovia Danza.

Ogłoszenie wpisu odbyło się podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie.

Polonez jest szóstym wpisem polskiego dziedzictwa kulturowego na Reprezentatywnej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Od 2018 r. widnieją na niej szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała oraz flisactwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tradycyjny polski taniec na liście dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski