MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TRASA I: KRAKOWSKA

Redakcja
Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Kolegiata pw. św. Anny i Józef Tischner

Wybitne dzieło architektury barokowej, a w jego wnętrzu pełen przepychu malowany i rzeźbiony w kamieniu, stiuku i świetle iluzjonistyczny spektakl

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Kolegiata pw. św. Anny to jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce. Stiukowe dekoracje, zastępy aniołów i rozbudzające wyobraźnię freski. Na ile monumentalność kolegiaty jest rzeczywista, a na ile jest efektem przemyślanej strategii architektonicznej opartej na sztuce zwodzenia zmysłów? Na oczach przechodniów nieprzerwanie od trzech stuleci rozgrywa się mistrzowski spektakl wykorzystujący sztukę iluzji. W ramach projekcji, spacerów i spotkań odsłonimy sekrety barokowych reżyserów tego niezwykłego widowiska.

Więcej informacji o miejscu i program

Kino „Kijów” (obecnie KIJÓW.CENTRUM) i Krakowski Festiwal Filmowy

Najnowocześniejsze kino lat 60. XX w. - magia ekranu opakowana w modernistyczny kostium

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Kulturalna wizytówka Krakowa lat 60. XX w. Jedno z najnowocześniejszych kin w Polsce tamtego czasu. Zaprojektowana wraz z hotelem „Cracovia” rzeźbiarska bryła z oszkloną frontową ścianą kryjąca w swoim wnętrzu filmowe imaginarium.

Co mieści kabina operatora? Jak powstają filmy? Czy obiekty późnego modernizmu powinny się znaleźć w rejestrze zabytków? Na czym polega niezwykłość rytmicznej konstrukcji misternie utkanej ze szkła i betonu? W programie historia kina i Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odkrywanie znaczeń modernistycznej architektury, a na koniec mocny akcent i Mocny człowiek: odnalezione w tajemniczych okolicznościach niezwykłe dzieło końca ery niemego kina z muzyką na żywo i zespołem Pink Freud w roli taperów.

Więcej informacji o miejscu i program

Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka" i Lucjan Rydel

Inspirowany wyglądem bronowickiej chałupy dworek przeznaczony na dom artysty i miejsce, które w symbol Młodej Polski przemieniła wizja pewnego dramatopisarza

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Jak z weselnych uroczystości trafić do szkolnych podręczników? Jakie reakcje wywołała wśród krakowskich artystów i mieszczan premiera Wesela? W domu wzniesionym przez Włodzimierza Tetmajera rodzinne opowieści o Lucjanie Rydlu, nauka tańców wirowych, a także możliwość skonfrontowania rytuałów weselnych przełomu wieków zapisanych na kartach dramatu i pożółkłych fotografiach z całkiem współczesną obrzędowością rejestrowaną na płytach CD i kasetach video. A ponadto młodopolska chłopomania i współczesny miejski folklor w wydaniu zespołu Automatomy.

Więcej informacji o miejscu i program

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski