MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TRASA III: OKOLICE OŚWIĘCIMIA

Redakcja
Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Pałac w Ryczowie i generał Zygmunt Piasecki

Ludzkie losy wplecione w burzliwą historię

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Pałacowe zabudowania były świadkami zmiennych kolei losów mieszkańców Ryczowa – arystokratów, żołnierzy i artystów. Jakie historie mogłyby opowiedzieć kamienne posadzki, jak bardzo mogłyby rozpalić wyobraźnię kaflowe piece i czyj duch straszy w pałacowych komnatach? Czas spędzony w Ryczowie to doskonała lekcja historii utkana ze wspomnień córki generała Piaseckiego – Zofii Piaseckiej-Tarabuły – i ilustrowana dziełami sztuki współczesnej z unikalnej kolekcji jego wnuczki – Marty Tarabuły (właścicielki krakowskiej Galerii Zderzak). Oprócz tego przygotowane z prawdziwie ułańską fantazją pokazy musztry, trudnej sztuki władania białą bronią i czyszczenia koni.

Więcej informacji o miejscu i program

Muzeum Zamek w Oświęcimiu i Eufrozyna – księżna oświęcimska

Miejsce, w którym kiedyś rezydowali władcy niewielkiego, pogranicznego księstwa

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Oświęcimski zamek w ciągu siedmiu stuleci wielokrotnie zmieniał swoją funkcję i wygląd. Dawał schronienie możnowładcom, królom i ich oblubienicom, był magazynem soli, urzędem pocztowym, wreszcie przestrzenią dla muzealnych gablot i rekwizytów. W czasie Dni Dziedzictwa na zamkowe komnaty powrócą ich dawni mieszkańcy. Podczas wykładów i projekcji ożyją średniowieczne historie i opowieści. W scenerii turniejów, tańców i jarmarcznych popisów kuglarzy opowiemy o średniowiecznej rzeczywistości i ówczesnych kobietach. Jakie role pełniły w swojej społeczności? Czy wieki średnie sprzyjały równouprawnieniu? Jedną z bohaterek opowieści będzie księżna oświęcimska Eufrozyna.

Więcej informacji o miejscu i program

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i Aleksander Kłosiński

Muzeum pełne okruchów przeszłości - kolekcja stworzona przez pasjonata

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Do czego może prowadzić pasja kolekcjonowania? Muzeum w Kętach to apoteoza zbieractwa, które może dać początek muzealnej kolekcji.

Co kryją w sobie skrzynie cechu szewców i krawców? Czy święty obraz może przykrywać skrytkę? Czy okucia w kształcie serca to ślady miłosnego wyznania i wreszcie, jak wygląda strój laski? Kolekcja Muzeum w Kętach to przede wszystkim źródło niewyczerpanych anegdot i barwnych historii z życia miasta. Ilustrowana opowieść o znakach, symbolach i zwyczajach, które dziś wydają się egzotyczne. Te drobne ślady zaklęte w przedmiotach ożyją w barwnych opowieściach muzealnych kustoszy i przewodników, poruszając wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Więcej informacji o miejscu i program

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski