Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudniej o kredyt dla pracujących za granicą

(JM)
Dominującą walutą jest ta, w której uzyskujemy największy dochód
Dominującą walutą jest ta, w której uzyskujemy największy dochód Fot. Wojciech Gadomski
Kredyty. Od 1 lipca banki mają zalecenie, aby udzielać kredytów hipotecznych w walucie, w jakiej klient uzyskuje dochód. Znacznie ograniczy to dostępność kredytów dla zarabiających w walutach obcych, w tym również w euro.

Od początku lipca, o czym przypomina serwis gratka.pl obowiązuje kolejna część Rekomendacji „S” Komisji Nadzoru Finansowego. Tym razem reguluje ona kwestię przyznawania kredytów dla osób zarabiających w walutach innych niż polski złoty. Drugi kwartał tego roku, dodajmy, nie przyniósł znaczących zmian w dostępności kredytów hipotecznych w stosunku do pierwszego kwartału.

Kontynuacja zmian

Najważniejsze zmiany weszły w życie wraz z początkiem tego roku, kiedy to nałożono na klientów wymóg posiadania 5-proc. wkładu własnego przy nabywaniu mieszkania oraz ograniczono maksymalny okres na jaki może być udzielony kredyt hipoteczny do 35 lat.

Rekomendacje te są zaleceniami dla banków, dotyczą prowadzenia polityki kredytowej i określają wymogi jakie powinny stosować banki udzielając kredytów.

Dotychczas osoby zarabiające poza granicami kraju lub też pracujące w Polsce, ale uzyskujące dochód w walucie obcej napotykały pewne ograniczenia w przyznawaniu kredytów, jednak większość banków akceptowała dochód w walutach obcych. Wprowadzenie regulacji w praktyce oznacza, że dla osób pracujących poza granicami uzyskanie kredytu będzie znacznie trudniejsze.

Szczegółowe zapisy Rekomendacji S określają, iż sytuacja ta dotyczy nawet klientów o wysokich dochodach. Natomiast w przypadku klientów uzyskujących dochód w różnych walutach, banki powinny uznać za walutę dominującą tę, w której klient uzyskuje najwyższy dochód i właśnie do tej dostosować walutę kredytu. Przy liczeniu zdolności kredytowej banki powinny przyjąć do zdolności jedynie 80 proc. dochodów uzyskiwanych przez to gospo- darstwo w innych walutach.

Rosną koszty kredytów

Kilka banków zachowało oferty dla kredytów walutowych, jednak zazwyczaj są one dostępne wyłącznie w teorii, gdyż spełnienie wymagań stawianych przed klientem jest bardzo trudne do zrealizowania. Zazwyczaj wymagany jest znacznie większy wkład własny niż w przypadku kredytów w złotych, dochodzący do 20 proc., i minimalny poziom dochodu w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Żaden bank nie zaakceptuje natomiast dochodu w walucie obcej, uzyskiwanego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za granicą.

W trakcie drugiego kwartału banki systematycznie zwiększały koszty kredytów mieszkaniowych. Spośród 20 banków, w II kwartale jedynie jeden bank poprawił swoją ofertę w stosunku do I kwartału, 11 banków pogorszyło oferty, natomiast 8 banków nie zmieniło oferty dla kredytów hipotecznych.

Wypada jednak zauważyć, że wzrost kosztów kredytu nie był tak duży jak w poprzednich kwartałach. Średnia wysokość marży dla ostatniego dnia II kwartału w przypadku 20 ogólnopolskich banków wyniosła 1,83 proc. (przy kredycie w wysokości 300 tys. zł, 20 proc. wkładzie własnym oraz korzystaniu z najbardziej korzystnych promocji ), w porównaniu ze średnią marżą na poziomie 1,69 proc.w I kwartale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski