Trują pszczoły, bo robią opryski w dzień. Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin? 7 zasad, które trzeba znać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wiosna to czas, kiedy rolnicy opryskują pola i uprawy, nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może poważnie zaszkodzić pszczołom.
Wiosna to czas, kiedy rolnicy opryskują pola i uprawy, nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może poważnie zaszkodzić pszczołom. pixabay.com/ykaiavu
Wiosna to czas, gdy rolnicy rozpoczęli okres chemicznej ochrony roślin. Opryski mają zwalczać szkodniki i choroby upraw ozimych, jednak przy okazji mogą szkodzić owadom zapylającym. Trwa kwitnienie rzepaku i innych roślin, które przyciągają m.in. pszczoły. Pryskanie w dzień, przy nieznajomości produktu i metod, prowadzi do zatrucia pożytecznych stworzeń. O czym pamiętać przy przeprowadzaniu zabiegów? Jak zadbać o pola, nie niszcząc przy tym reszty przyrody?

Spis treści

Bez pszczół rolnictwo nie istnieje

Niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin na kwitnących polach i drzewach w ciągu dnia może doprowadzić do zatrucia i upadku rodzin pszczelich. Warto pamiętać, że pszczoły znacznie zwiększają plony, a co za tym idzie, pozytywnie wpływają na biznes. Brak zapylaczy to często brak żywności i pracy. Ponadto wytrucie owadów może grozić utratą dopłat bezpośrednich.

Konsekwencją są straty ekonomiczne pszczelarzy, dla których pasieka jest często jedynym źródłem dochodów – alarmuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Kiedy należy przeprowadzać zabiegi na rzepaku i innych uprawach?

Rolnik NIEprofesjonalny na swoim kanale na TikToku zwrócił uwagę, że zdarzają się osoby, które pryskają kwitnący rzepak w dzień, ale są to przypadki marginalne i piętnowane przez społeczność rolniczą.

Choć nie na ogromną skalę, ale problem opryskiwania w ciągu dnia wciąż ma miejsce, a w przypadku tragedii, jaką jest upadek rodzin pszczelich, wykrycie sprawcy jest trudne i długotrwałe. Jeśli już istnieje potrzeba stosowania trujących oprysków na rzepak, sady czy inne uprawy, trzeba to robić o konkretnych porach.

Apelujemy z całą mocą do Rolników o bezpieczne i profesjonalne wykonywanie oprysków. Bezpieczne opryski to zabiegi wykonane po godzinach lotu pszczół i innych owadów zapylających, czyli po godzinie 19.00 wieczorem i do 4.00 rano – przekazuje w mediach społecznościowych Miasto i Gmina Skoki.

Jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin? Oto 7 złotych zasad

PIORiN od lat szerzy wiedzę w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Często przeprowadzenie zabiegów jest konieczne dla ochrony upraw, ale można robić to z troską o zapylacze. Według zaleceń należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Rolnik powinien:

  1. Stosować wyłącznie środki ochrony roślin z legalnych źródeł, czyli dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy, wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  2. Dobierać środki ochrony roślin nietoksyczne dla owadów pożytecznych.
  3. Stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie.
  4. Wykonywać zabiegi wieczorem, po zakończonych lotach owadów zapylających.
  5. Przestrzegać okresów prewencji.
  6. Nie wykonywać zabiegów podczas wiatru wiejącego z prędkością powyżej 4 m/s.
  7. Zachowywać minimalne odległości od pasiek (20 m).

Źródło: PIORiN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.