Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy poziomy dla gości

Jolanta Białek
Tak będzie wyglądać Centrum Obsługi Turystów, które Kopalnia Soli projektuje w Parku Kingi
Tak będzie wyglądać Centrum Obsługi Turystów, które Kopalnia Soli projektuje w Parku Kingi Volvo
Turystyka. Wieliczkę odwiedziło w tym roku ponad 1,5 miliona osób. Kopalnia Soli szykuje dla zwiedzających nowoczesne centrum obsługi - z zielonym dachem i szklanymi ścianami

Wielickie Centrum Obsługi Turystów powstanie na skraju kopalnianego Parku św. Kingi, w pobliżu szybu Daniłowicza i tężni solankowej. Prace nad projektem ruszyły ostatniej wiosny. Nowy obiekt ma mieć trzy kondygnacje. Będą tam: poczekalnia, hol główny, stanowiska kasowe i punkty informacji, a także lokale handlowe i gastronomiczne oraz sala konferencyjna.

- Centrum zostało pomyślane w ten sposób, by goście udający się do kopalni nie musieli wychodzić na zewnątrz w poszukiwaniu wejścia czy właściwej kasy. Dlatego nowy budynek otrzyma podziemne połączenie m.in. z poczekalnią przy szybie Daniłowicza - zapowiadają pracownicy Biura Prasowego wielickiej kopalni.

Nowy kompleks zostanie „wbudowany” w skarpę, dzięki czemu nie zaburzy zabytkowego charakteru Parku św. Kingi i „nie skradnie” i tak ciasnej przestrzeni wokół szybu Daniłowicza. Fasada turystycznego obiektu będzie przeszklona, natomiast nad całym budynkiem projektowany jest pokryty roślinnością tzw. zielony dach. Ekologiczne rozwiązanie ma przyczynić się m.in. do zwiększenia odporności stropu budynku na czynniki atmosferyczne i wytłumi hałas.

Na części zielonego dachu Kopalnia Soli planuje urządzić miejsce wypoczynku: ogólnodostępny taras, z widokiem na Park św. Kingi.

Jak mówi Damian Konieczny, prezes kopalnianej Trasy Turystycznej, budowa Centrum Obsługi Turystów powinna ruszyć w 2018 r. - Projektowane w tym obiekcie rozwiązania poprawią obsługę turystów i pozwolą na rozwój kopalni z uwzględnieniem dodatkowych środków bezpieczeństwa - dodaje Konieczny.

Ponad milion turystów rocznie - taka frekwencja to wielickiej kopalni norma już od dekady. W tym roku jest jeszcze lepiej: do początku grudnia solne podziemia zwiedziło ponad 1,5 miliona osób (o 170 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku). Najwięcej było turystów krajowych (52 proc.), a wśród gości z zagranicy: Brytyjczyków, Włochów, Niemców, Francuzów i Hiszpanów.

Najlepszy pod tym względem był przełom lipca i sierpnia, kiedy w ciągu kilkunastu dni (podczas Światowych Dni Młodzieży) solnymi korytarzami wędrowało ponad 78 tys. pielgrzymów z całego świata.

Rosnąca liczba zwiedzających, a także konieczność poprawy bezpieczeństwa w kopalni, wymusiły wykonanie w Wieliczce dodatkowego (trzeciego) zejścia do podziemi. Będzie to XIX-wieczny szyb Paderewskiego. Jego adaptacja do celów turystycznych ma zakończyć się wiosną 2018 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski