Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu wybory to formalność

Robert Szkutnik
Wójt Mariusz Krystian nie boi się konfrontacji. Na zdj. wójt pokazuje mieszkańcom własny wariant przebiegu obwodnicy Spytkowic
Wójt Mariusz Krystian nie boi się konfrontacji. Na zdj. wójt pokazuje mieszkańcom własny wariant przebiegu obwodnicy Spytkowic Robert Szkutnik
Spytkowice, Brzeźnica. W tych gminach do wyborów zgłosiło się po jednym kandydacie. To obecni wójtowie. Większość radnych w Spytkowicach też jest już pewna mandatów, bo kontrkandydatów brak

W gminie Spytkowice jest już praktycznie po wyborach samorządowych. W Państwowej Komisji Wyborczej jako kandydat na wójta zarejestrował się tylko walczący o reelekcję Mariusz Krystian. Także lista radnych w 12 z 15 okręgów jest już pewna. W każdym jest po jednym kandydacie. Jak to możliwe?

W Spytkowicach komitet wójta Mariusza Krystiana Komitet Wyborczy Wyborców "Gmina z Sercem. Dla mieszkańców" jako jedyny zarejestrował kandydatów w większości z 15 okręgów wyborczych. W sumie do wyborów stanie 14 kandydatów z tego komitetu i jeszcze 3 z PSL oraz jeden z KWW "Ryczów Nasz Dom". W sumie o mandaty radnych ubiega się tam 18 kandydatów. Jednak aż w 12 okręgach wyborczych zgłoszono tylko jednego kandydata, właśnie z komitetu wójta.

Państwowa Komisja Wyborcza przedłużyła nawet dla Spytkowic zgłaszanie kandydatów na radnych z 7 października do poniedziałku 13 października do godz. 11. Ale nikt się nie zgłosił. - W tej sytuacji sytuacji w 12 okręgach wyborczych głosowania na radnych nie będzie, ale w pozostałych tak - mówi Teresa Rak, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie.

Kodeks Wyborczy stanowi: "Jeżeli w danym okręgu wyborczym pomimo postępowania (...) nie została zarejestrowana żadna lista kandydatów albo została zarejestrowana tylko jedna lista kandydatów, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów komisja niezwłocznie powiadamia wyborców w drodze obwieszczenia, którego druk i rozplakatowanie zapewnia wójt".

W tej sytuacji można już powiedzieć, że radnymi gminnymi zostali - z Bachowic: Zenon Szewczyk (67 l.), Lucyna Kozak (55 l.), Arkadiusz Stańczyk (35 l.), z Ryczowa: Krzysztof Gierek (39 l.), Marian Ryba (60 l.), Katarzyna Stokłosa (32 l.), ze Spytkowic: Adam Chodacki (57 l.), Zbigniew Malaga (56 l.), Jerzy Piórkowski (60 l.), Krzysztof Byrski (30 l.) oraz Stanisław Maślona (60 l.) z Półwsi i Grażyna Stańczyk (60 l.) z Miejsca.

W piątek (17.10) minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów. W Spytkowicach kandydata zgłosił komitet wójta.

To oznacza, że mieszkańcy gminy pójdą 16 listopada do lokali wyborczych i na karcie do głosowania znajdą tylko jego nazwisko. To będzie plebiscyt, bo mieszkańcy będą mogli głosować przy nazwisku wójta na "Tak" lub "Nie".

- To nie jest dla mnie komfortowa sytuacja, chociaż tak by się mogło wydawać. Mieszkańcy ocenią moją pracę. Dlatego nie zawieszam kampanii wyborczej. Nadal spotykam się z ludźmi i wyjaśniam, co zrobiłem, a czego nie i dlaczego - mówi Mariusz Krystian, wójt Spytkowic. Dodaje, że chce też poinformować mieszkańców o swych zamierzeniach. Wierzy, że mieszkańcy mu zaufają.

Wójt ma jednak świadomość, że może to głosowanie przegrać. Żeby utrzymać się na stanowisku, musi dostać więcej głosów za niż przeciw. - Jeśli kandydat na wójta otrzyma więcej głosów przeciwnych, to o wyborze zdecyduje rada gminy bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym - mówi Teresa Rak, przew. OKW w Krakowie.

Trudno sobie jednak wyobrazić, że wójt nie zostałby wówczas wybrany przy tak miażdżącej przewadze swoich zwolenników w radzie gminy Spytkowice.

Także w Brzeźnicy zarejestrował się jeden kandydat: obecny wójt Bogusław Antos.

Fakty
Coraz więcej jedynaków
* Z każdymi wyborami samorządowymi przybywa gmin, w których jest tylko jeden kandydat na wójta. W 2002 r. w całej Polsce było ich 96, cztery lata później 276, w 2010 r. ponad 300. W tym roku w Małopolsce, oprócz Spytkowic i Brzeźnicy, urzędujący gospodarze są jedynymi kandydatami w Czorsztynie i Muszynie.

* Za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał takiej liczby ważnych głosów, 14. dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie. Biorą w nim udział dwaj kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów. W przypadku gdy obaj w ponownym głosowaniu otrzymają tę samą liczbę głosów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w większej liczbie obwodów otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat. Jeżeli liczby tych obwodów byłyby równe, o wyborze wójta rozstrzyga losowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski