Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuż przed rekrutacją nie są znane kryteria

Agnieszka Maj
Zapisy do przedszkoli mają trwać w tym roku od 8 do 31 marca
Zapisy do przedszkoli mają trwać w tym roku od 8 do 31 marca SŁAWOMIR KOWALSKI
Kontrowersje. Wojewoda ma czas do 8 marca na unieważnienie uchwały Rady Miasta ustalającej zasady przyjęć do przedszkoli. Problem w tym, że tego dnia ma się rozpocząć nabór.

Dopiero w tym tygodniu prawnicy wojewody zastanowią się, co zrobić z kryteriami przyjęć do przedszkoli, co do których mają wątpliwości, czy są zgodne z prawem. Do tej pory czekali, aż prawniczka odpowiedzialna za krakowskie uchwały wróci ze zwolnienia chorobowego.

Tymczasem nabór ma się rozpocząć już 8 marca. - Mamy 30 dni na podjęcie decyzji od otrzymania uchwały. Termin mija 8 marca - mówi Mirosław Chrapusta, prawnik wojewody.

Problem w tym, że jeśli kryteria zostaną unieważnione, radni będą musieli przegłosować nową uchwałę, która będzie ważna dopiero po opublikowaniu jej przez wojewodę. To może opóźnić rekrutację nawet o dwa miesiące. - Jeśli unieważnimy kryteria, zrobimy to w taki sposób, aby nie spowodować niepotrzebnego zamieszania - zapewnia Mirosław Chrapusta.

Problemu nie widzi także magistrat. - Jeżeli zasady ustalone przez gminę okażą się nieważne, będziemy się posługiwać kryteriami ustalonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - informuje Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta.

Kryteriów ustalonych przez MEN jest jednak bardzo mało. Preferują one dzieci samotnych rodziców, z rodzin wielodzietnych i z rodzin z osobą niepełnosprawną. Może się więc okazać, że w Krakowie będzie bardzo dużo dzieci z taką samą liczbą punktów i nie będzie wiadomo, kogo przyjąć w pierwszej kolejności. Właśnie m.in. po to zostały ustalone gminne zasady.

Radna Agata Tatara (PiS) nie rozumie, dlaczego wojewoda czeka do ostatniej chwili z podjęciem decyzji. - W takiej sprawie wskazany jest pośpiech, bo opóźnianie decyzji może skomplikować sytuację kilku tysięcy rodzin, które chcą wiedzieć jak najwcześniej, czy ich dzieci dostały się do publicznych przedszkoli - uważa Agata Tatara.

Zwraca uwagę, że wątpliwości dotyczące uchwały Rady Miasta nie powstały teraz. - W tej sprawie spotkała się z prawnikiem wojewody Barbara Nowak, przewodnicząca Komisji Edukacji, jeszcze zanim uchwała została przyjęta - zauważa radna.
Mimo zastrzeżeń radni PO zdecydowali się jednak zatwierdzić kryteria. Dlaczego?

- Jesteśmy zobowiązani w pierwszej kolejności dbać o interesy mieszkańców. A kryteria rekrutacji do przedszkoli są z tymi interesami zgodne - tłumaczył Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta.

Wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, czy premiowane ma być płacenie podatków w Krakowie. Zdaniem części prawników może być zinterpretowane jako ograniczanie dostępu do przedszkoli dla części dzieci. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której jeden z rodziców zameldowany jest w innej miejscowości i tam płaci podatki.

Prawnik wojewody zapowiada, że decyzja w sprawie rekrutacji może zostać podjęta w tym tygodniu. Możliwych jest kilka rozwiązań. Albo kryteria zostaną takie, jak były, albo uchwała zostanie unieważniona. Według Mirosława Chrapusty najbardziej prawdopodobna jest jednak trzecia możliwość, polegająca na tym, że do Rady Miasta zostanie wysłane pismo, w którym prawnicy wojewody szczegółowo opiszą swoje wątpliwości i zasugerują, jak je rozwiać.

Wtedy jednak trzeba będzie przyjąć drugą uchwałę Rady Miasta, która zazwyczaj obowiązuje dwa tygodnie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym. - Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, postaramy się szybko ją opublikować i skrócić czas wejścia jej w życie po trzech dniach od opublikowania - zapewnia Mirosław Chrapusta.

Rekrutacja do przedszkoli
Kryteria ustalone przez Radę Miasta
- Dziecko, którego rodzice (najlepiej oboje) odprowadzają podatek dochodowy w gminie Kraków - 51 punktów
- Dziecko obojga rodziców pracujących lub studiujących w systemie stacjonarnym - 38 punktów
- Czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie - 2 punkty
- Przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położone od miejsca zamieszkania rodziny dziecka lub miejsca pracy jednego z rodziców - 4 punkty
- Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu pierwszego wyboru - 3 punkty
- Dziecko, które wcześniej uczęszczało do lokalnego żłobka, czyli placówki opieki nad dzieckiem do lat 3, zarejestrowanej w gminie Kraków - 1 punkt

Kryteria nałożone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Dziecko z rodziny wielodzietnej (troje lub więcej dzieci)
- dziecko jednego rodzica niepełnosprawnego
- dziecko posiadające niepełnosprawne rodzeństwo
- dziecko wychowywane przez samotną matkę lub ojca (chodzi o wdowca, pannę, kawalera, osobę rozwiedzioną lub pozostającą w separacji)

Od 1 września tego roku każde dziecko w wieku 4 lat ma prawo do korzystania z przedszkola, a gmina ma obowiązek zapewnić mu warunki realizacji tego prawa. Od 1 września 2017 roku dotyczyć to będzie również dzieci 3-letnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski