Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje zdanie pomoże zmienić jezioro

Tomasz Kolowca
Jezioro Dobczyckie mogłoby być rajem dla wodniaków
Jezioro Dobczyckie mogłoby być rajem dla wodniaków fot. Tomasz Kolowca
Dobczyce. Mieszkańcy okolic zbiornika Dobczyckiego od lat postulują, by był on bardziej dostępny i wykorzystany dla rekreacji.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w obrębie Zbiornika Wodnego Dobczyce. Mieszkańcy pytani o opinie byli bardzo zgodni. - Zbiornik powinien choć trochę zmienić swój charakter. Brakuje wykorzystania rekreacyjnego - twierdzi wieloletnia mieszkanka okolicy. - Chciałabym, żeby było chociaż jedno kąpielisko. A na pewno powinny być ścieżki, ławeczki i łatwe dojście w pobliże.

Pomysły poprowadzenia ścieżek rekreacyjnych - rowerowych i spacerowych - to nie nowa propozycja. Pan Radosław z Dobczyc, wspomina, że koncepcji było co najmniej kilka. Wszystkie miały te same założenia: uczynić zalew bardziej dostępnym dla ludzi.

- Mnie się zawsze te pomysły podobały, ale nic się nie zmieniło - wzdycha. - A powinno, bo nie chodzi tylko o wygodę i odpoczynek, ale też o bezpieczeństwo. Nie ma roku, żeby się ktoś nie utopił, mimo że funkcjonują zakazy kąpieli. Istnienie nielegalnych kąpielisk potwierdzają inni. Jedna z mieszkanek okolicznej miejscowości narzeka, że mając takie piękne jezioro w pobliżu, jeździ na urlop do Rożnowa albo Żywca.

Mieszkańcy wspominają też, że chcieliby móc udostępnić jezioro dla jednostek pływających. Często powtarzają się opinie, że nie chodzi przecież o motorówki, ale chociaż kajaki, ewentualnie żaglówki. - To też nie jest nowy pomysł - macha ręką pan Mieczysław. Wspomina, że kiedyś miał pływać statek do Sieprawia. - I co z tego wyszło? - dodaje.

Podobnie sceptyczny jest pan Daniel, który był zaangażowany w różne prace projektowe wokół zbiornika, już wiele lat temu. Przyklaskuje poprawie atrakcyjności zalewu - Proszę spojrzeć na Zarabie w Myś-lenicach. Taka okolica przydałaby się i w naszej gminie.

I chociaż większość mieszkańców szczerze chciałaby zmian, niektórzy rozumieją opory władz i ekspertów w Krakowie, pamiętając jakie było pierwotne przeznaczenie zbiornika. Jeden ze starszych mieszkańców wspomina: - Byłem przy jego budowie, od początku. To miał być zbiornik z wodą pitną. Trzeba się z tym pogodzić.

Zbiornik dobczycki powstał w 1986 roku i rzeczywiście służy jako źródło wody pitnej dla Krakowa i okolic, a także, w przypadku powodzi, chroni miejscowości położone poniżej zapory. Od 2014 roku dostępna dla spacerowiczów jest korona zapory, teraz - prawdopodobnie nastąpią dalsze zmiany. Każdy może je zaproponować wypełniając i składając pisemną opinię na dzienniku podawczym gminy bądź wysyłając maila na adres: [email protected]. Pomysły nie mogą jednak dotyczyć infrastruktury sportowej, rozrywkowej lub administracyjnej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski