Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Twórcy krakowskiej kultury uhonorowani. Znamy laureatów Nagród Miasta Krakowa i Mecenasów Kultury Krakowa

Anna Piątkowska
We wtorek, 28 listopada, po raz kolejny miasto uhonorowało osoby, których działalność i dokonania promowały miasto. Nagrody Miasta Krakowa 2023 zostały przyznane ludziom kultury i nauki. Wyróżnione zostały najlepsze prace dyplomowe. Przyznany został również doroczny tytuł Mecenas Kultury Krakowa. Nagrody są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po raz kolejny wręczył Nagrody Miasta Krakowa. Wśród nagrodzonych we wcześniejszych edycjach znaleźli się, m.in. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Jan Peszek, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Grzegorz Turnau. Laureaci otrzymują medal, dyplom i nagrodę finansową. Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są w czterech kategoriach: Kultura i sztuka, Nauka i technika, Sport i Prace dyplomowe.

W konkursie doceniane są zasługi mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem − poprzez osobę kandydata, miejsce realizacji dokonań lub powstania pracy oraz tematykę czy znaczenie działalności dla miasta. W przypadku prac dyplomowych nagrody przyznawane są za prace powstałe w Krakowie i dotyczące Krakowa.

Artysta związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Piotr Bożyk, Krzysztof Głuchowski - dyrektor Teatru im. Słowackiego, Małgorzata i Marcin Gołębiewscy – twórcy Fundacji Wschód Sztuki prężnie działającej w obszarze sztuk wizualnych w Krakowie, muzyk i kompozytor Czesław Minkus oraz aktorka Starego Teatru Dorota Pomykała to laureaci Nagród Miasta Krakowa w kategorii Kultura i sztuka. Adolf Weltschek - były już dyrektor Teatru Groteska, który przewodził tej scenie przez 24 lata został wyróżniony Specjalną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa.

W dziedzinie Nauka i technika nagrodzeni zostali: prof. dr hab. Czesław Brzoza − historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, w tym Krakowa i regionu krakowskiego, prof. dr hab. Jan Potempa – biochemik i mikrobiolog prowadzący badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia oraz dr hab. inż. Katarzyna Wolny-Koładka − zajmuje się szeroko rozumianą mikrobiologią środowiskową, w tym badaniami dotyczącymi m.in. analizy zagrożeń mikrobiologicznych występujących na terenie Zalewu w Nowej Hucie oraz oceny oddziaływania na ludzi i środowisko uruchomionej tan niedawno tężni solankowej.

W tym roku nie została przyznana nagroda w dziedzinie Sport.

Wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe otrzymali: Teresa Wąsowicz (ASP) – za pracę magisterską „Fotografie Jana Motyki ze zbioru Muzeum Fotografii w Krakowie. Inwentaryzacja, analiza technik wykorzystanych przez artystę oraz propozycje konserwatorskie”, Paulina Barbara Bździuch (AGH) za pracę doktorską „Model prognozowania emisji z transportu drogowego na potrzeby zarządzania jakością powietrza w Krakowie” oraz Katarzyna Wrona (UJ) za pracę magisterską „Wpływ różnych rodzajów zieleni miejskiej na warunki termiczne i wilgotnościowe w Krakowie”.

Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Wybuch II wojny światowej przerwał tę tradycję. Do przyznawania nagród wrócono w 1945 roku.

Nagrody odebrali także Mecenasi Kultury Krakowa 2022. Tę nagrodę miasto przyznaje od 1996 roku za działania na rzecz przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, zabytków i dziedzictwa niematerialnego miasta, a

także za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa. Kandydatów do nagrody rekomenduje Bractwo Mecenatu Kultury Krakowa. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: za finansowanie organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultur, za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa, a także za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

W tym roku nagrodę Mecenasi Kultury Krakowa otrzymały firmy RE-Bau Sp.z o.o i AMS SA. Nie przyznano nagrody za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twórcy krakowskiej kultury uhonorowani. Znamy laureatów Nagród Miasta Krakowa i Mecenasów Kultury Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski