MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczony do 69.

Redakcja
Jedna z firm budowlanych w ubiegłym miesiącu zmieniła swoją grupową polisę na życie, decydując się na wyższą kwotę ubezpieczenia. Jakież było zdziwienie dyrektora, gdy w nowej polisie nie znalazł nazwiska jednego z pracowników - 71-letniego inżyniera. Trudno się dziwić rozgoryczeniu starszego pracownika, który od 48 lat korzystał z usług tego samego ubezpieczyciela.

- Przypuszczam, że w tej sytuacji miała miejsce modyfikacja ubezpieczenia polegająca na rozwiązaniu poprzedniej umowy i zawarciu w jej miejsce nowej, na podstawie nowych, ogólnych warunków ubezpieczeń, które weszły w życie w związku nowelizacją kodeksu cywilnego. W świetle tych ogólnych warunków do ubezpieczenia może przystąpić osoba, która spełnia określone wymogi, w tym m.in. jej wiek nie może wynosić więcej niż 69 lat - komentuje Weronika Dejneka, zastępca dyrektora, Biura Zarządzania Produktami PZU SA.
Rozczarowanie limitem wieku jest tym większe, że ze wszystkich stron, także z naszych łamów, dziennikarze, politycy i eksperci apelują o dłuższą aktywność zawodową Polaków. Budownictwo jest w tej chwili jedną z nielicznych dziedzin gospodarki, w której pracownicy z uprawnieniami rzeczywiście pracują dłużej. Tu pracodawca nie grymasi, widząc datę urodzenia pracownika, a to z tego powodu, że starsi inżynierowie i technicy mają dawne, szerokie uprawnienia. Młodzi, z obecnymi, wąskimi uprawnieniami, często nie spełniają warunków wyszczególnionych w specyfikacjach przetargowych. Ograniczenie wieku kwalifikującego do ubezpieczenia do 69 lat bardzo skomplikuje sytuacje firm zatrudniających siedemdziesięciolatków.
- W wyjątkowych sytuacjach PZU Życie SA, na wniosek zgłoszony przez ubezpieczającego, może jednak wyrazić zgodę na objęcie odpowiedzialnością również osób starszych, których wiek wykracza poza limit określony we wspomnianych ogólnych warunkach - daje nadzieję Weronika Dejneka. Wolelibyśmy jednak, aby takie sytuacje nie były rozpatrywane jako wyjątkowe.
W lipcu br. na łamach "Dziennika Seniora" dokonaliśmy przeglądu ofert firm medycznych i ubezpieczeniowych dotyczących dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wybór bardzo duży, ale dostępny tylko dla klientów poniżej 65. r.ż. Nieliczne (znaleźliśmy tylko dwie) oferty dostępne na rynku dla seniorów są zastrzeżone wyłącznie dla określonej grupy czynnych zawodowo inżynierów albo horrendalnie drogie. Okazuje się, że podobna sytuacja dotyczy ubezpieczeń na życie.
EP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski