Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy w otchłani morza u ojców pijarów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tegoroczny Grób Pański w krypcie u pijarów, zaprojektowany i zbudowany przez Jakuba Zawadzińskiego
Tegoroczny Grób Pański w krypcie u pijarów, zaprojektowany i zbudowany przez Jakuba Zawadzińskiego Andrzej Banaś
Kościół. - Aranżacje Grobów Pańskich są u nas zawsze niezwykłe, oryginalne, skłaniające do myślenia - mówi ks. dr Mieczysław Rolka. - Nie wszyscy są z tego zadowoleni - dodaje.

Krypta kościoła pijarów w Krakowie zamieniła się w morską otchłań. W niej autor tegorocznego Grobu Pańskiego umieścił - jakby unoszące się w wodzie - ubrania i rozmaite rzeczy osobiste, jak okulary, korale, telefon, lalki, pluszaki, także naczynia, śpiwór, mapy Grecji i Włoch, krzyż, prawosławną ikonę... Wszystko to ma symbolizować ginących imigrantów. W centrum znajduje się monstrancja z Najświętszym Sakramentem, zaś we wnęce, jak w grocie grobu, zawieszone jest tak jak ubrania i przedmioty - ciało w całunie.

- Chciałem upamiętnić i zwrócić uwagę na uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy padli ofiarą ludzi zarabiających na ich nieszczęściu - mówi autor aranżacji Jakub Zawadziński. - Wciąż słyszy się o tym, że znów kolejna łódź z imigrantami zatonęła. Tak naprawdę rejon Morza Śródziemnego, gdzie przeprawiają się oni do Włoch czy do Grecji, to teraz jeden wielki cmentarz ludzi bez imion, bez tożsamości, którzy na zawsze pozostaną w głębinach.

21-letni Jakub Zawadziński wygrał tegoroczny, VII konkurs na projekt Grobu Pańskiego w krypcie kościoła Ojców Pijarów (dodajmy, że jest on też młodym, nagradzanym krakowskim szopkarzem). Pijarzy sugerują uczestnikom konkursu pewne tematy, ale mogą też oni sięgnąć po aktualną problematykę społeczno-moralną. Tym razem organizatorzy proponowali np. nawiązanie do Roku św. Brata Alberta lub 100-lecia Objawień Fatimskich. Jednak nikt z autorów dziewięciu złożonych prac z tej podpowiedzi nie skorzystał.

Zwycięzca konkursu chciał zwrócić uwagę na temat, który wyjątkowo go porusza. Podkreśla, że od polityki się odcina i ten Grób Pański nie miał mieć wydźwięku politycznego.

- Chodziło mi o problem społeczny. To mój niemy krzyk artystyczny: ludzie giną! - tłumaczy 21-latek. - Wiem, że wszyscy mają w sercu pytania związane z kwestią uchodźców. Chciałem pomóc w ich przemyśleniu, refleksji na ten temat przy Najświętszym Sakramencie.

- Aranżacje Grobów Pańskich są u nas zawsze niezwykłe, oryginalne, skłaniające do myślenia - mówi z kolei ks. dr Mieczysław Rolka, rektor kościoła Przemienienia Pańskiego OO. Pijarów. - Nie wszyscy są z tego zadowoleni, ale chcieliśmy podtrzymać tę tradycję - dodaje.

Grób Pański w krypcie przy ul. Pijarskiej 2 będzie można odwiedzić dziś w godz. 17-23, w Wielką Sobotę od 7 do 18, a w niedzielę po mszach świętych (z wyjątkiem wieczornej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski