Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia ekonomiczna wykształci prawników

Maciej Pietrzyk
W tej chwili na Uniwersytecie Ekonomicznym funkcjonuje już kilka katedr prawniczych
W tej chwili na Uniwersytecie Ekonomicznym funkcjonuje już kilka katedr prawniczych Andrzej Wiśniewski
Edukacja. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przygotowuje się do otwarcia prawa. Czy w pełnym adwokatów i radców mieście kolejny taki kierunek jest potrzebny?

Prawo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie będzie można studiować już od 1 października. Na pierwszy rok studiów dziennych uczelnia przyjmie około 130 osób.

- To będą studia zawierające wszystkie przedmioty uprawniające do ubiegania się o aplikację radcowską i adwokacką. Będą uzupełnione jednak o przedmioty związane z ekonomią, ponieważ zależy nam przede wszystkim na przygotowaniu specjalistów w zakresie prawa gospodarczego i podatkowego - tłumaczy prof. Bogusława Gnela, szefowa nowo otwartego kierunku prawa.

Prof. Gnela zapewnia, że uczelnia jest odpowiednio przygotowana do kształcenia studentów na wysokim poziomie. Tym bardziej, że nauczanie prawa nie będzie na niej nowością. Na UEK funkcjonują już katedry prawnicze, m.in. Katedry Prawa Cywilnego i Gospodarczego, Prawa Administracyjnego i Zamówień Publicznych czy Prawa Publicznego.

Wykładają w nich znani prawnicy, tacy jak prof. Ryszard Szosta, specjalizujący się m.in. w prawie cywilnym, gospodarczym i administracyjnym, dr hab. Piotr Wiatrowski, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i prawa karnego oraz prof. Janusz Koczanowski, ekspert m.in. w dziedzinie prawa własności.

- A do tego mamy całą grupę adiunktów, którzy od lat związani są z naszą uczelnią i mają już naprawdę duży dorobek - zapewnia prof. Gnela.

Zajęcia ze studentami mają również prowadzić naukowcy pracujący na innych uczelniach. - Udało nam się porozumieć z wieloma autorytetami prawnymi, zarówno z Krakowa, jak i z innych miast - podkreśla Karol Magoń, prawnik wykładający na UEK, uczestniczący w pracach przy otworzeniu nowego kierunku studiów. Na razie nie zdradza jednak nazwisk nowych wykładowców.

Pozostaje jednak pytanie, czy w Krakowie potrzebny jest kolejny kierunek prawa.

- Można sobie zadawać takie pytanie, bo rynek prawniczy rzeczywiście jest u nas przesycony. Z drugiej strony, jeżeli to ma być prawo z takim ukierunkowaniem gospodarczym, to może mieć to sens. Zapotrzebowanie na takich specjalistów nadal jest stosunkowo duże - ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były pracownik Wydziału Prawa i Administracji UJ.

W tej chwili w Krakowie prawników kształci Uniwersytet Jagielloński oraz prywatna Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Otwarcie prawa rozważają jednak też władze Uniwersytetu Pedagogicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski