Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia poszerza swoją ofertę dla studentów

MAS
NOWOŚCI. Inżynieria wzornictwa przemysłowego, chemia budowlana i informatyka stosowana to nowe kierunki studiów inżynierskich, które pojawią się w ofercie Politechniki Krakowskiej na rok 2013/2014. Poszerzy się oferta studiowania w języku angielskim.

Chemia budowlana to nowość na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. - To kierunek powiązany z takimi znanymi już obszarami kształcenia jak: technologia chemiczna, inżynieria materiałowa, technologia tworzyw sztucznych, analityka chemiczna, towaroznawstwo, chemia. Otwieramy go odpowiadając na potrzeby rynku pracy - mówi dr hab. Witold Żukowski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej PK. - Wielu absolwentów wydziałów chemicznych bądź inżynierii lądowej znalazło zatrudnienie w dużych światowych koncernach, produkujących materiały budowlane bądź komponenty do ich wytwarzania. Badania wskazują, że podczas pierwszych miesięcy pracy absolwentom budownictwa brakuje wiedzy z chemii, a absolwentom technologii chemicznej wiedzy z zakresu budownictwa. Proponujemy taki program kształcenia, który rozwiąże ten problem, a nie jest oferowany na żadnej krakowskiej uczelni - podkreśla Witold Żukowski.

Na Wydziale Mechanicznym uruchomione zostaną dwa nowe kierunki - inżynieria wzornictwa przemysłowego, którą Politechnika Krakowska prowadzić będzie wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych oraz informatyka stosowana. Na pierwszy obowiązuje egzamin wstępny, sprawdzający predyspozycje plastyczne, techniczne i manualne kandydatów oraz przedstawienie portfolio.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego to unikatowy kierunek na polskich uczelniach, będzie kształcił wyjątkowo wszechstronnych inżynierów. - Interdyscyplinarność to wymóg czasów - podkreśla prof. Edward Lisowski z Katedry Systemów Informatycznych i Modelowania Komputerowego Wydziału Mechanicznego PK. - Praktycznie wszystkie użyteczne, ładne i atrakcyjne przedmioty, nowe pojazdy, narzędzia, maszyny, urządzenia powstają w oparciu o projekty wzornicze. Wykonanie takiego projektu wymaga wiedzy z różnych dziedzin: technicznej, ekonomicznej, o ludzkich potrzebach i gustach, o tym, jak dostosować przedmiot do cech fizycznych człowieka itd.

Każdy projekt nowego produktu powstaje więc w interdyscyplinarnych zespołach, złożonych z projektantów wzornictwa przemysłowego, inżynierów konstruktorów, technologów, mar-ketingowców, ekonomistów.

Współpraca specjalistów z tak różnych dziedzin często napotyka na trudności, mówią innymi językami i inne cele są dla nich najważniejsze. Inżynier chce, żeby samochód niezawodnie jeździł, projektant chce, żeby budził zachwyt swoją sylwetką. Inżynier wzornictwa przemysłowego rozumie i jedną, i drugą potrzebę. - Studia na tym kierunku przygotowują do zawodu specjalistów, który w Polsce nikt jeszcze nie kształci - podkreśla prof. Lisowski.

Na inżynierów wzornictwa przemysłowego czeka wiele branż: motoryzacyjna, elektrotechniczna i elektroniczna, mechaniczna itd. - Inżynierów- -designerów poszukują zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej z rynków zachodnioeuropejskich - mówi prof. Lisowski.

W ofercie Wydziału Mechanicznego w miejsce informatyki pojawi się od nowego roku informatyka stosowana z nowoczesnym programem kształcenia poszukiwanych dziś specjalistów. Oferta studiów w języku angielskim poszerza się o kierunki fizyka techniczna i informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki. Na stronie www.pk.edu.pl są już wszystkie informacje na temat oferty PK i zasad rekrutacji.

(MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski