MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie będą kusić studentów nowoczesnymi kierunkami

Redakcja
NAUKA. Resort nauki chce, żeby uczelnie zwiększały limity przyjęć na biotechnologię oraz inżynierię biomedyczną. - To nie rozwiązuje problemu. Potrzebne są jeszcze miejsca pracy - twierdzą specjaliści.

Tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim nauki przyrodnicze studiuje 10 tysięcy osób. W Akademii Górniczo-Hutniczej łącznie ponad 2 tysiące studentów uczy się na kierunkach: inżynieria biomedyczna, fizyka techniczna, fizyka medyczna i technika chemiczna. Uniwersytet Rolniczy w tym roku zwiększył limit przyjęć (75 miejsc) na biotechnologię o 15 dodatkowych miejsc.
Podobnie postąpiły inne krakowskie uczelnie. Było to możliwe dzięki dotacjom z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które postanowiło wspierać kierunki strategiczne dla polskiej gospodarki. Wśród nich znalazła się właśnie biotechnologia oraz inżynieria biomedyczna. Uczelnie, które je prowadzą, w drodze konkursu ubiegają się o wsparcie finansowe.
Najlepsi studenci mogą liczyć na stypendium motywacyjne - tysiąc złotych miesięcznie.
- W przyszłym roku również zamierzamy się starać o rozszerzenie limitu i dofinansowanie - deklaruje Izabella Jachimczyk, rzeczniczka Uniwersytetu Rolniczego.
Politechnika Krakowska, która już teraz kusi studiami w zakresie nauk przyrodniczych, planuje dodatkowo w roku akademickim 2010/2011 uruchomić kierunek biotechnologia. W tym roku po raz pierwszy można było studiować inżynierię biomedyczną.
- Warunki do prowadzenia badań w polskich ośrodkach są coraz lepsze, ale wciąż jest bardzo mało możliwości pracy. Uczelnie kształcą więcej osób niż może pomieścić rynek biotechnologiczny - mówi dr Sylwia Kędracka-Krok z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Inicjatyw podobnych do Parku LifeScience powinno być znacznie więcej, bo na razie jest to kropla w morzu potrzeb. Bardzo dużo absolwentów wyjeżdża za granicę. Dla wielu jedynym rozwiązaniem jest robienie doktoratu.
Nowe dziedziny, nowe szanse
Biotechnologia - wykorzystuje wiedzę m.in. z biochemii oraz biofizyki w przemyśle. Ma szerokie zastosowanie w ochronie środowiska, rolnictwie czy medycynie.
Biochemia - nauka na pograniczu chemii organicznej i biologii. Stosowana do opracowywania metod leczenia. Skupia się na poznaniu funkcjonowania komórki na poziomie makrocząsteczek, czyli białek, lipidów, kwasów nukleinowych oraz cukrów.
Inżynieria biomedyczna - dziedzina wiedzy na pograniczu nauk technicznych, biologicznych i medycznych. Absolwenci takiego kierunku studiów mogą pracować w zakładach zajmujących się projektowaniem nowoczesnej aparatury diagnostycznej i terapeutycznej oraz w służbie zdrowia.
Biofizyka - nauka, która wykorzystuje metody fizyczne do analizy materiału biologicznego.
KATARZYNA KLIMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski