MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowski festyn i gry uliczne na dobry początek wiosny

Monika Zapiór
Proszowice. Uczniowie gimnazjum i Zespołu Szkół wspólnie witali wiosnę. Dopisała nie tylko pogoda, ale i uczestnicy.

Gimnazjum im. 6 Brygady Desantowo-Szturmowej Gen. S. Sosabowskiego przygotowało "Wiosenny Festyn Kultury", a Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego zaproponował projekt "Rzeczpospolita partyzancka kazimiersko-proszowicka", realizowany w formie gier ulicznych, które podsumowano podczas obchodów święta ZS.

Cel Festynu to promowanie książek i słowa, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz budowanie integracji międzyszkolnej. W tym roku, w programie uroczystości znalazły się między innymi: konkurs dla nauczycieli "Książki mojego dzieciństwa" oraz pomysł na uosobienie wiosny dla klas pierwszych.

Dodatkowym punktem programu były występy artystyczne uczniów Gimnazjum i ZS w Proszowicach. Całość uzupełnił koncert zespołu "Zakaz wstępu".

Nowością były stworzone przez gimnazjalistów, za pomocą komputera, bajki przeznaczone dla przedszkolaków. Oprócz produkcji uczniowskich pojawiły się również zajęcia manualne - malowanie, czy rysowanie. Na uwagę zasługuje akcja "Książka dla każdego", podczas której zbierane od stycznia egzemplarze zostają wystawione na sprzedaż, za minimalną kwotę, a zebrane środki przeznaczone są na zakup nowych pozycji.

- Uczniowie lubią, gdy w szkole dzieje się coś nowego. Chętnie biorą udział w zajęciach artystycznych i rozwijają swoje pasje, jak taniec, czy śpiew. W przyszłym roku mam zamiar zaprosić osobę bardzo znaną, ale na razie nie zdradzam nazwiska, żeby nie zapeszyć - mówi koordynatorka projektu Alicja Będkowska- Chuchmacz.

Pomysłodawcą akcji gier ulicznych jest Dorota Król, dyrektor Zespołu Szkół, z wykształcenia i zamiłowania historyk. Głównym celem projektu jest szerzenie wśród społeczności lokalnej wiedzy dotyczącej historii regionu i miasta.

W tym roku odkrywaniem historii miasta zajęło się sześć dziesięcioosobowych grup, w skład których wchodzili uczniowie Gimnazjum i ZS w Proszowicach. Uczniowie pracowali różnymi metodami: od tworzenia ankiet, poprzez przeprowadzanie wywiadów, aż po dyskusje i debaty, zakończone powstaniem podsumowującego akcję plakatu.

- Taka współpraca daje możliwość wymiany doświadczeń. Młodzież ucząca się w obu szkołach jest w podobnym wieku, ma podobne zainteresowania, przede wszystkim zaś pochodzi z tego samego środowiska. Dzięki grze oferujemy im możliwość poznania swojego miasta. Chcemy, żeby młodzi posiadali jak największą wiedzę na temat miejsca, w którym żyją - mówi koordynatorka projektu, polonistka ZS Proszowice, Małgorzata Słaby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski