MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczulenia na kosmetyki

Redakcja
Krótko

Rozwojowi przemysłu chemicznego i rosnącej liczbie preparatów kosmetycznych, towarzyszy wzrost liczby uczuleń na związki zawarte w kosmetykach. Jak podaje PAP, badania dotyczące alergii na składniki kosmetyków prowadzą zespoły naukowców z Akademii Medycznej w Warszawie, AM w Białymstoku i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Naukowcy z Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie zwracają uwagę, że problem uczulenia na kosmetyki częściej dotyczy kobiet, a związkami o największych właściwościach uczulających są substancje zapachowe (odpowiedzialne są za większość uczuleń), konserwanty, zaróbki lub rozpuszczalniki, barwniki oraz ekstrakty roślinne. Ważnym źródłem alergii są również nowe formy kosmetyczne, takie jak preparaty do paznokci, do pielęgnacji włosów i depilacji oraz filtry ochronne przed światłem słonecznym. Reakcje alergiczne wywołują również ekstrakty roślinne coraz powszechniej dodawane do past do zębów i kremów.
Przy produkcji kosmetyków ważne jest przestrzeganie zasad testowania produktów składowych na ludziach zdrowych i alergikach, co do ich działania uczulającego i drażniącego - uważają naukowcy. Ważna jest również analiza strukturalna składników, dotycząca prognozowania właściwości uczulających nowych substancji kosmetycznych.
Zespół lekarzy z białostockiej AM przeprowadził badania dotyczące alergii kontaktowej na składniki kosmetyków. Badania przeprowadzono u prawie 530 osób, u których wykonano próby płatkowe. Dodatnie wyniki prób stwierdzono u ponad połowy osób. Na uwagę zasługuje fakt występowania dodatnich odczynów na nowe, nieznane dotychczas w Polsce alergeny kontaktowe, z którymi nie wykonywano dotychczas prób płatkowych.
Badania odczynów alergicznych okolicy ust i czerwieni wargowej spowodowane kosmetykami były przedmiotem badań zespołu z Zakładu Medycyny Estetycznej śląskiej AM.
Badania naukowców ze śląskiej AM dowiodły, że substancjami wywołujących podrażnienie tej okolicy najczęściej są mydła alkaliczne, kwasy AHA, barwniki, formaldehyd, środki do higieny jamy ustnej. Substancje alergizujące to perfumy, podłoża maściowe kosmetyków, konserwanty, ekrany słoneczne, substancje dezynfekujące.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski