Uczulenie na jad owadów? Zastosuj kilka prostych wskazówek...

Uczulenie na jad owadów? Zastosuj kilka prostych wskazówek i chroń się przed groźną alergią

PG

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Uczulenie na jad owadów? Zastosuj kilka prostych wskazówek  i chroń się przed groźną alergią

©pixabay.com

Przyjmuje się, że około 3-3,5 procenta populacji po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia może zareagować ciężką reakcją anafilaktyczną. Leczeniem o wysokiej skuteczności jest odczulanie.
Uczulenie na jad owadów? Zastosuj kilka prostych wskazówek  i chroń się przed groźną alergią

©pixabay.com

Przyjmuje się, że około 3-3,5 procenta populacji po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia może zareagować ciężką reakcją anafilaktyczną. Leczeniem o wysokiej skuteczności jest odczulanie. Oprócz odczulania zalecana jest jednak profilaktyka, czyli zabezpieczenie się w preparaty antyalergiczne typu steryd doustny czy lek przeciwhistaminowy, a przede wszystkim w adrenalinę podawaną domięśniowo ampułkostrzykawką w sytuacji awaryjnej.


Na szczęście sami możemy się chronić. Przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem, szczególnie w sezonie letnim. Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu zrezygnujmy z picia napojów z zamkniętych pojemników typu puszka. Zdarza się, że wpadnie do niej owad i wtedy grozić nam może użądlenie w śluzówkę. Takie przypadki zagrażają zdrowiu i życiu. Poza tym, jeżeli mamy wiedzę, że zostaliśmy użądleni przez pszczołę, możemy usunąć żądło - najlepiej pęsetą, tak by go nie zgnieść i nie dostarczyć kolejnej porcji jadu. Użądlone miejsce można schłodzić i przyjąć leki przeciwhistaminowe. W razie wątpliwości skorzystajmy z porady lekarskiej.

Zwróćmy uwagę na objawy, które pojawią się po użądleniu owada. Występują trzy typy reakcji po użądleniu owadów błonkoskrzydłych. Pierwszą jest reakcja miejscowa, czyli obrzęk i zaczerwienienie o wielkości poniżej 10 centymetrów. Powinno ustąpić w ciągu 24 godzin, nawet bez leczenia. Kolejnym przypadkiem będzie duża reakcja miejscowa, podczas której wielkość rumienia sięgnie powyżej 10 centymetrów. Wtedy zalecam, aby pacjent skorzystał z pomocy lekarza rodzinnego. Trzeci typ reakcji to wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli to nastąpi, pacjent powinien pilnie zgłosić się do oddziału specjalistycznego lub szpitalnego oddziału ratunkowego.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski


Źródło:vivi24

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
uczulenie

paradise (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jak czytam o takim uczuleniu to aż się włos jeży na głowie. dobrze, że ja mam tylko uczulenie na jakieś tam pyłki i to tyle. mi pomaga jedna tabletka Allertecu i mam po kłopocie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Alergia

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

tem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy )...rozwiń całość

tem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) ... już wyjaśniam ... stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych
-kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne ... syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować a syrop kupiłem na konopiafarmacja pl zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »