Ukraińcy kupują w Polsce więcej mieszkań niż Niemcy. Najwięcej w Warszawie i Krakowie

PogZaktualizowano 
W Krakowie buduje się dużo mieszkań. Sporo z nich kupują Ukraińcy
W Krakowie buduje się dużo mieszkań. Sporo z nich kupują Ukraińcy Andrzej Banas / Polska Press
Popyt na mieszkania w Polsce nie spada. Coraz więcej nowych lokali kupują także cudzoziemcy. Prym wiodą tutaj Ukraińcy, którzy kupują już więcej niż Niemcy. Najwięcej mieszkań sprzedaje się w Warszawie i Krakowie.

Według raportu Deloitte "Property Index Overview of European Residential Markets" z 2018 roku polskie mieszkania to jedne z najtańszych w Europie. Pomimo niższej ceny ich standard nie odbiega od jakości oferowanej za granicą, dlatego nie powinien dziwić fakt, iż dla obcokrajowców Polska jest atrakcyjna ze względów inwestycyjnych, jak i jako miejsce do życia.

Potwierdzają to opublikowane w marcu tego roku dane MSWiA, według których cudzoziemcy w zeszłym roku nabyli w naszym kraju 7043 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 426,2 tys. mkw. Według szacunków portalu RynekPierwotny.pl jest to o 43 proc. więcej nieruchomości niż przed dwoma laty, o powierzchni większej o 40 proc. Te dane jednoznacznie wskazują na rosnące zainteresowanie mieszkaniami w kraju nad Wisłą.

- Polska to kraj inwestycyjnie atrakcyjny dla obcokrajowców, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę główne ośrodki miejskie, takie jak Kraków czy Warszawa. Poza tym nasz kraj jest jednym z najprężniej rozwijających się w Europie, sytuacja gospodarcza polepsza się, rosną wynagrodzenia, a bezrobocie spada. Wszystko to wpływa na duże zainteresowanie polskimi nieruchomościami, które cudzoziemców kuszą wysokim standardem, a także niską ceną - mówi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice.

Polska drugim domem dla Ukraińców

Od 2016 roku najaktywniejszą narodowością na polskim rynku nieruchomości są obywatele Ukrainy, którzy w ubiegłym roku nabyli w Polsce 110 tys. mkw., o ponad połowę więcej niż w 2017 roku (dane RynekPierwotny.pl, lipiec 2019). Tuż za naszymi wschodnimi sąsiadami znajdują się obywatele Niemiec: w Polsce zainwestowali w 64 tys. mkw., jednak w ich przypadku są to głównie lokale pod wynajem, a także powierzchnie biurowe. W ubiegłym roku 14 tys. mkw. zostało nabytych przez niemieckie firmy, w porównaniu do szacunków sprzed dwóch lat jest to różnica o ponad 11 tys. mkw. (dane HRE Investments, lipiec 2019).

Do innych narodowości chętnie nabywających polskie nieruchomości należeli Brytyjczycy (ponad 20 tys. mkw.), Białorusini oraz Francuzi - ok. 20 tys. mkw.

- Z roku na rok w Polsce przybywa cudzoziemców, a pierwszeństwo wśród obywateli z zagranicy należy do Ukraińców. Wielu z nich przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia - wyższej płacy, a także możliwości rozwoju, edukacji i zróżnicowanej ścieżki kariery. Nie powinien dziwić fakt, że to właśnie sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy nabywają sporo nieruchomości w Polsce, wiążąc z naszym krajem swoją przyszłość. Coraz częściej klientami deweloperów są także Białorusini, a w perspektywie kilku lat wzrośnie udział Hindusów na rynku nieruchomości, których jest coraz więcej w naszym kraju i chętnie podejmują tu pracę. - mówi Grzegorz Woźniak.

Warszawa i Kraków najchętniej wybierane

Wśród osób nabywających mieszkania popularnością cieszą się przede wszystkim województwa, w których znajdują się największe aglomeracje w kraju. Według MSWiA, w tym roku najwięcej nieruchomości cudzoziemcy nabyli w województwie mazowieckim - ok. 261 tys. mkw., dolnośląskim - ponad 78 tys. mkw., a także w Małopolsce - ok. 75 tys. mkw.

Obcokrajowcy preferują lokale zlokalizowane w dużych miastach, jak Warszawa i Kraków, w których nabyli kolejno 2 951 oraz 1 262 lokali mieszkalnych oraz użytkowych. Podium w 2018 roku zamyka Wrocław z wynikiem 987 nieruchomości. Co ciekawe, według HRE Investments kurorty takie jak Zakopane i Świnoujście nie są atrakcyjne dla cudzoziemców. Według ich szacunków w 2018 roku, w stolicy Tatr obcokrajowcy nabyli tylko 6 mieszkań, a w upodobanym przez Niemców pomorskim mieście odnotowano 60 transakcji.

- Abstrahując od możliwości, jakie oferują główne aglomeracje w kraju, cudzoziemcy nabywają mieszkania, gdyż formalności związane z ich zakupem są dużo mniejsze. Nabycie domu wiąże się z zezwoleniem Ministra Spraw Wewnętrznych, zaś mieszkanie może kupić każdy. Jest to również powód, dla którego cudzoziemcy wybierają miasta, w których rynek mieszkaniowy jest różnorodny i wciąż oferuje coś nowego - tłumaczy Grzegorz Woźniak.

WIDEO: Barometr Bartusia

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Ukraińcy kupują w Polsce więcej mieszkań niż Niemcy. Najwięcej w Warszawie i Krakowie - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obserwator

Pazerny Polaczek za złotówkę sprzedałby swoją matkę! Niedługo sotnie będą rządzić w złodziejskim sejmie, rzekomo o polskich korzeniach !!!!! Ukraina nie będzie sięgać do Sanu jak to chciało to chlejące bydło,tylko do zakola Wisły !!!!

p
przeludnienie Krakowa
2019-07-22T16:28:43 02:00, Gość:

Może by tak nie Kraków, gdyż miasto się dusi z przeludnienia (Kraków nie nadaje się do bycia milionową metropolią). Lepiej, by wybrali wyludniające się miasta, jak np. Łódź i Katowice (skoro nasi nie chcą pracować we włókiennictwie, niech Ukraińcy idą do fabryk). Kraków powinien być miastem zamkniętym, wyrzucić deweloperów na zbity pysk (miasto zamknięte powinno oznaczać zakaz osiedlania się ludności z innych miast kraju oraz z zagranicy, a zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa w terminie do 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów). Nikt nie pytał krakowian w referendum, czy chcą takiego rozrostu miasta. Miasto jest za duże. Biurowce -wyburzyć, korporacje polikwidować, urzędy - ograniczyć ich liczbę a niektóre przenieść do innych miast Małopolski.

2019-07-22T18:26:45 02:00, Omg:

Z przeludnieniem się zgodzę ale z reszta ? Na głowę dziadku upadłeś? Kto by wyburzal inwestycje za grube miliony i likwidowal miejsca pracy? Kto podatki zapłaci jeśli się liczba ludności drastycznie zmniejszy ? Z czego będziesz mieć remonty i dopłaty ?

2019-07-23T08:37:33 02:00, Gość:

Kraków ogłosić zamkniętym gettem ? 😁😁😁

Kraków się dusi! Przeludnienie w niecce! A korki na ulicach-szkoda mówić.

G
Gość

Ukry polubiły Kraków, a on ukrów jak widać. Niebawem krakusi zaczną się "mieszać" z ukrami, a ichny język będzie drugi urzędowym 😁

G
Gość
2019-07-22T16:28:43 02:00, Gość:

Może by tak nie Kraków, gdyż miasto się dusi z przeludnienia (Kraków nie nadaje się do bycia milionową metropolią). Lepiej, by wybrali wyludniające się miasta, jak np. Łódź i Katowice (skoro nasi nie chcą pracować we włókiennictwie, niech Ukraińcy idą do fabryk). Kraków powinien być miastem zamkniętym, wyrzucić deweloperów na zbity pysk (miasto zamknięte powinno oznaczać zakaz osiedlania się ludności z innych miast kraju oraz z zagranicy, a zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa w terminie do 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów). Nikt nie pytał krakowian w referendum, czy chcą takiego rozrostu miasta. Miasto jest za duże. Biurowce -wyburzyć, korporacje polikwidować, urzędy - ograniczyć ich liczbę a niektóre przenieść do innych miast Małopolski.

2019-07-22T18:26:45 02:00, Omg:

Z przeludnieniem się zgodzę ale z reszta ? Na głowę dziadku upadłeś? Kto by wyburzal inwestycje za grube miliony i likwidowal miejsca pracy? Kto podatki zapłaci jeśli się liczba ludności drastycznie zmniejszy ? Z czego będziesz mieć remonty i dopłaty ?

Kraków ogłosić zamkniętym gettem ? 😁😁😁

J
J.
2019-07-22T16:55:22 02:00, henrk:

Ciekawe skąd ci biedni Ukraińcy mają pieniądze na zakupy mieszkań ?

Polska staje się pralnią brudnych pieniędzy ukraińskich przestępców.

W firmach na Półłanki pracuje od groma Ukraińców. Wiem, bo z nimi tam pracuję w jednej z nich. Po większości z nich żadnej biedy nie widać. Markowe ubrania, nawet do pracy fizycznej, np. telefony czy słuchawki (w pracy można słuchać muzyki) lepsze od naszych, najczęściej bezprzewodówki od Iphone'a za ok. 6 stów. Generalnie widać, że mają pieniądze. Skąd? Tego nie chcą powiedzieć, bo jak ich zapytać to mówią, że na Ukrainie mało się zarabia i panuje drożyzna. Pracując w Polsce tyle co mają by nie zarobili, bo zwyczajnie są za krótko.

G
Gość

Mieszkania zle sie sprzedaja jest recesja sa artykuly sponsorowane

G
Gość

okiem Brytyjczyka najlepiej jak Polacy zamiast kupować mieszkania w ich miastach niech mieszkają w jaskiniach

G
Gość

Stop banderyzmowi

G
Gość

bez porównania do innych krajów to te liczby niewiele znaczą. Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Hiszpanii, czy np. na Węgrzech. (i gdzie zagranicą najwięcej kupują Polacy) Wtedy dopiero można stwierdzić, czy to jest 10x za dużo, czy prawie nic.

P
Pecunia olet
2019-07-22T16:55:22 02:00, henrk:

Ciekawe skąd ci biedni Ukraińcy mają pieniądze na zakupy mieszkań ?

Polska staje się pralnią brudnych pieniędzy ukraińskich przestępców.

Warto by się było przypatrzyć interesom prowadzonym przez właścicieli tych mieszkań, bo później będzie za późno i będzie biadolenie polityków , że oni tylko chcieli pomóc biednym uchodźcom. Tyle , że ci biedni zasuwają na budowach, a katoliccy przedsiebiorcy ich oszukują i wykorzystują. Dziwię sie ,że nie powstała jeszcze jakaś mafijna organizacja chroniaca interesy Ukraińców.. Przy takiej ilości ludzi kilka zlotych haraczu za ubezpieczenie gwaranatujące wypłaty przez pracodawców jest bardzo interesującym biznesem. Z takiej ochrony zaczną też korzystać Polacy wykorzystywani przez swoich rodaków. Sądy w Polsce działaja opieszale i są bardzo łagodne dla biznesmenów. Mafia jest skuteczna w swoich działaniach przy odzyskiwaniu pieniędzy.

100 %racji...za chwile bedzie ak w londynie gdzie główne ulice- kluby wykupione prze tzw oligarchów sowieckich, których kasa wiadomo z jakich zródeł pochodzi..

S
Sie pytam

To jest dziwne że obywatele kraju podobno zbankrutowanego i mającego w swej histori programowe rugowanie lachów z ich majątków przyjeżdżają tutaj i mają tupet żeby sie tu logowac..niepojęte. A gdzie przepraszam ekshumacje Polaków nie zasłużyli na cywilizowany europejski pochówek tylko azjatycko barbażynskie wrzucenie do doła?

O
Omg
2019-07-22T16:28:43 02:00, Gość:

Może by tak nie Kraków, gdyż miasto się dusi z przeludnienia (Kraków nie nadaje się do bycia milionową metropolią). Lepiej, by wybrali wyludniające się miasta, jak np. Łódź i Katowice (skoro nasi nie chcą pracować we włókiennictwie, niech Ukraińcy idą do fabryk). Kraków powinien być miastem zamkniętym, wyrzucić deweloperów na zbity pysk (miasto zamknięte powinno oznaczać zakaz osiedlania się ludności z innych miast kraju oraz z zagranicy, a zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa w terminie do 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów). Nikt nie pytał krakowian w referendum, czy chcą takiego rozrostu miasta. Miasto jest za duże. Biurowce -wyburzyć, korporacje polikwidować, urzędy - ograniczyć ich liczbę a niektóre przenieść do innych miast Małopolski.

Z przeludnieniem się zgodzę ale z reszta ? Na głowę dziadku upadłeś? Kto by wyburzal inwestycje za grube miliony i likwidowal miejsca pracy? Kto podatki zapłaci jeśli się liczba ludności drastycznie zmniejszy ? Z czego będziesz mieć remonty i dopłaty ?

G
Gość

Może by tak nie Kraków, gdyż miasto się dusi z przeludnienia (Kraków nie nadaje się do bycia milionową metropolią). Lepiej, by wybrali wyludniające się miasta, jak np. Łódź i Katowice (skoro nasi nie chcą pracować we włókiennictwie, niech Ukraińcy idą do fabryk). Kraków powinien być miastem zamkniętym, wyrzucić deweloperów na zbity pysk (miasto zamknięte powinno oznaczać zakaz osiedlania się ludności z innych miast kraju oraz z zagranicy, a zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa w terminie do 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów). Nikt nie pytał krakowian w referendum, czy chcą takiego rozrostu miasta. Miasto jest za duże. Biurowce -wyburzyć, korporacje polikwidować, urzędy - ograniczyć ich liczbę a niektóre przenieść do innych miast Małopolski.

P
Pod siebie

Taa, potrzeba nam tu hindusów

Sami są czyścioszkami, ale wokół robią syf.

Dodaj ogłoszenie