Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulga rehabilitacyjna

MARIAN CHOLEWIŃSKI
Ponad milion podatników korzysta z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. To nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także te, które często sprawują nad nimi opiekę.

ZEZNANIA PODATKOWE. Korzystając z ulg podatkowych należy posiadać dokumenty wymagane przez fiskusa

Wykorzystując ulgę rehabilitacyjną, musimy jednak pamiętać, że pracownicy fiskusa mogą żądać wykazania prawa do korzystania z odliczenia.

Odliczenia

Zakres ulgi rehabilitacyjnej, w porównaniu z innymi, jest bardzo szeroki.

- Po pierwsze, do odliczeń mają prawo nie tylko osoby niepełnosprawne (z orzeczoną I lub II grupą), ale także podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną - na przykład dziecko, współmałżonka, teściową czy rodziców. Warunkiem jest, aby roczne dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie przekraczały 9120 zł - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Bardzo szeroki jest też zakres odpisów podlegających odliczeniu. Mogą to być zarówno wydatki limitowane konkretnymi kwotami, jak i nielimitowane, podlegające odliczeniu w całości.

Wśród wydatków nielimitowanych można m.in. wymienić koszty: adaptacji i wyposażenia mieszkań do potrzeb wynikających z niepełnosprawności; przystosowania pojazdów mechanicznych; zakupu i naprawy sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji i w życiu codziennym; odpłatnego pobyt na turnusie rehabilitacyjnym lub leczeniu; opieki pielęgniarskiej w domu nad osobą niepełnosprawną, w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usług opieki świadczonych dla osób zaliczonych do I grupy inwalidztwa; kolonii i obozów dla młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych; także odpłatnych przewozów karetką na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze osoby niepełnosprawnej i przejazdów środkami transportu publicznego na turnusy rehabilitacyjne.

W drugiej grupie odliczeń, czyli wydatków limitowanych znajdują się m.in. wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę. Mowa jest tu o kosztach transportu na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze.

Ważna wiarygodność

Przy rozliczaniu wydatków na używanie samochodu osobowego trzeba jednak pamiętać, że użycie pojazdu ma być związane z dojazdem na zabiegi lub leczenie. Nie można automatycznie odliczać maksymalnej kwoty, która wynosi 2280 zł.

Co prawda ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, że trzeba przedstawiać dokumenty stwierdzające wysokość poniesionych wydatków, jednak na żądanie fiskusa podatnik ma obowiązek przedstawić dowody niezbędne do potwierdzenia prawa do tego odliczenia.

Musi uprawdopodobnić poniesienie wydatków, np. przez okazanie dokumentu potwierdzającego odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Nie wystarczy przedłożenie jedynie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i dowodu rejestracyjnego samochodu.

Dobrze jest wiedzieć, że sprawy z tym związane były już rozpatrywane przez sądy na wniosek osób, które nie mogły udowodnić, że wykorzystywały samochód do celów związanych z leczeniem i rehabilitacją. Orzeczenia były niekorzystne dla podatników. Nie pomogło twierdzenie, że broszura informacyjna do załączników PIT-O nie informowała o potrzebie dokumentowania zabiegów.
W grupie wydatków limitowanych, które można odliczać w związku z niepełnospraw-nością, jest też opłacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niesprawnością narządów ruchu, zaliczonych do I grupy inwalidztwa. Także i w tym przypadku, na żądanie urzędu skarbowego, podatnik ma obowiązek podania imienia i nazwiska osoby, którą opłacał w związku z pełnieniem przez nią funkcji przewodnika. Takie też jest stanowisko sądów, łącznie z Naczelnym Sądem Administracyjnym.

[email protected]**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski