Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uprawnienia pracownicy związane z ciążą, urodzeniem i wychowaniem dziecka

Kinga Nastałek-Fałowska, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Prawo pracy przewiduje szereg uprawnień, z jakich pracownica może skorzystać w związku z ciążą i urodzeniem dziecka.

Podstawową kwestią jest zakaz wypowiadania czy rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu.

Powyższe nie dotyczy pracownic zatrudnionych na zastępstwo, zwalnianych dyscyplinarnie oraz w razie likwidacji lub upadłości zakładu pracy.

Niedopuszczalne jest polecenie kobiecie objętej ochroną odbycia podróży służbowej, pracy w warunkach szczególnie szkodliwych, uciążliwych, w nadgodzinach, w nocy czy też w systemie przerywanego czasu pracy. W razie konieczności należy przenieść pracownicę na inne stanowisko lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia. W razie choroby kobieta w ciąży zachowuje prawo do całości zasiłku chorobowego.

Z chwilą urodzenia dziecka pracownica nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego (min. 20 tygodni), dodatkowego urlopu macierzyńskiego (do 6 lub 8 tygodni) – płatnych 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, oraz urlopu rodzicielskiego (do 26 tygodni w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku). Prawem matki wychowującej dziecko do lat 5 jest również urlop wychowawczy (do 36 miesięcy).

Po powrocie do pracy pracodawca zobowiązany jest dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym lub równorzędnym stanowisku z zachowaniem dotychczasowej płacy. Młodej mamie przysługują również przerwy na karmienie dziecka piersią, których ilość i długość uzależnione są od wymiaru czasu pracy.

Pracownica-matka może także skorzystać z 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym z racji wychowywania dziecka w wieku do 14 lat, a także przez 60 dni w roku kalendarzowym pobierać zasiłek (80 proc. podstawy wymiaru zasiłku) z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym do lat 14.

Wszystkie te uprawnienia w przeważającej mierze stosuje się odpowiednio do dzieci przysposobionych, przyjętych na wychowanie i utrzymanie oraz dzieci drugiego małżonka.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30 pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski