Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowano bezcenne dokumenty Karola Wojtyły

Redakcja
FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI
FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI
KOŚCIÓŁ. Dobiegła końca konserwacja zbiorów krakowskiej kurii, wśród których znajduje się sto teczek dokumentów kardynała Karola Wojtyły.

FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI

Konserwacja zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie trwała 10 miesięcy. Dokumenty, pochodzące nieraz sprzed kilku wieków, poddano zabiegom dezynfekcji i odkwaszania. W zbiorach tych są bezcenne archiwalia archidiecezji krakowskiej oraz sto teczek osobistych dokumentów Karola Wojtyły.

Akta archidiecezji krakowskiej to 150 woluminów, w historycznych oprawach, datowanych od początku XV w., zawierających pierwsze (tzw. brulionowe) wersje dokumentów, powstających na przestrzeni czterech wieków w kancelarii biskupów krakowskich. Są tam m. in. akta sądowe oficjała (osoby stojącej na czele sądu biskupiego). Rękopisy obejmują lata od 1466 do 1797.

- Archiwalia te zawierają informacje niesłychanie istotne dla historii poszczególnych parafii i regionów należących do archidiecezji, a co za tym idzie, dla historii Kościoła krakowskiego i historii Polski, której Kościół krakowski i jego biskupi są istotną częścią. Zawartość i ranga tych dokumentów przesądza o szczególnym charakterze zbioru - są one nieocenionym, niekiedy jedynym, źródłem dla badaczy historii - mówi ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Akta kardynała Karola Wojtyły to zbiór liczący 34 metry bieżące, zgromadzone w stu dużych teczkach. To wszystkie dokumenty pochodzące z jego kancelarii, a także rękopisy, notatki, maszynopisy z okresu, kiedy kard. Karol Wojtyła był biskupem krakowskim (lata 1958-1978).

- To jedyny i niepowtarzalny zbiór archiwaliów, fundamentalny dla utrwalenia, dokumentowania i popularyzacji pamięci o Janie Pawle II - podkreśla ks. prof. Jacek Urban.

Wyjaśnia, że dokumenty te zostały sporządzone na papierach kwaśnych (wytworzonych w XX w.), które ulegają postępującej degradacji. Proces kruszenia i rozpadania się papieru został zatrzymany poprzez konserwację zachowawczą, polegającą na "odkwaszeniu" całego zbioru.

Wcześniej konserwacji poddane zostały już pojedyncze rękopisy i maszynopisy utworów literackich Karola Wojtyły, które były wykorzystane w procesie informacyjnym beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.

Oba bezcenne zbiory wróciły już po konserwacji do wyremontowanych magazynów kurialnego archiwum. Teraz będą prezentowane oraz udostępniane archiwistom i badaczom, poszukującym informacji dotyczących dziejów kraju, Kościoła i archidiecezji, w wyremontowanej czytelni przy ul. Franciszkań-skiej 3 w Krakowie.

Grażyna Starzak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski