Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości pogrzebowe Józefy Hennelowej. Dziennikarka spoczęła na Rakowicach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego"  pożegnali Józefę Hennelową fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego" pożegnali Józefę Hennelową fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego", z którym Józefa Hennelowa związana była przez całe swoje życie zawodowe 31 sierpnia pożegnali krakowską dziennikarkę i publicystkę, byłą posłankę na Sejm.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Józefa Hennelowa spoczęła w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim, msza żałobna został odprawiona w kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie. Z powodu pandemii złożenie do grobu rodzinnego na cmentarzu Rakowickim zaplanowano tylko w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół.

Krakowska dziennikarka zmarła 22 sierpnia w Krakowie, w wieku 95 lat.

Urodzona w Wilnie Józefa Hennelowa z domu Golmont ponad dwie trzecie swojego życia poświęciła „Tygodnikowi Powszechnemu”. Pracę rozpoczęła jako korektorka w 1948 r., potem była redaktorką, sekretarzem redakcji i do 2008 r. zastępcą redaktora naczelnego. W lipcu 2012 pożegnała się z czytelnikami, tłumacząc swoje odejście z "Tygodnika" zaawansowanym wiekiem i gorszą kondycją.

W czasie II wojny światowej należała do Szarych Szeregów, brała również udział w tajnym nauczaniu w Wilnie.

Po wojnie zamieszkała w Krakowie, z którym była związana do końca życie.

Ukończyła w 1951 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1954–1956 była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W trakcie transformacji ustrojowej zasiadała w sejmowych ławach. Od 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawowała mandat poselski na Sejm kontraktowy. Od 1991 do 1993 roku, w I kadencji Sejmu RP, była parlamentarzystką Unii Demokratycznej. Była członkiem założycielem UD, a potem członkiem Unii Wolności.

Nazwisko Józefy Hennelowej nieodłącznie związane jest z krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej czy Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Udzielała się społecznie na wielu polach, od pomocy na rzecz domów dziecka po ochronę zabytków.

Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi, a także jednym z najwyższych watykańskich odznaczeń za szczególne zasługi dla Kościoła – Orderem św. Grzegorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uroczystości pogrzebowe Józefy Hennelowej. Dziennikarka spoczęła na Rakowicach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski