Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa „Za życiem” jest już w Sejmie [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło fot. Marek Szawdyn
Pomoc. Kompleksowa opieka dla rodziny z nieuleczalnie chorym dzieckiem i 4 tysiące złotych wypłacane jednorazowo po jego urodzeniu - to najważniejsze zapisy z projektu ustawy „Za życiem” o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin.

Jej uchwalenie zapowiedziała Beata Szydło, gdy Sejm odrzucił obywatelski projekt o całkowitym zakazie aborcji. W ubiegłym tygodniu pani premier zapewniła, że projekt jest już gotowy. Wczoraj jako inicjatywa rządowa trafił do Sejmu. Ma być uchwalony w ekspresowym tempie, bo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

WIDEO: 4 tysiące złotych po urodzeniu dziecka z upośledzeniem. Projekt "Za życiem" w ocenie opozycji

Źródło: TVN24

- To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze - przekonuje Beata Szydło w filmiku opublikowanym na stronie Kancelarii Premiera. Ale w projekcie ustawy można przeczytać, że ten kompleksowy program Rada Ministrów dopiero opracuje i przyjmie do końca tego roku.

Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, zakłada, że kobieta w ciąży będzie miała zapewnioną diagnostykę prenatalną. Jeśli po takich badaniach okaże się, że jej dziecko urodzi się upośledzone albo będzie nieuleczalnie chore, oboje zostaną objęci szczególną opieką, a na poród kobieta zostanie skierowana do najlepszych szpitali. Przyszła matka i jej rodzina będą objęci pomocą psychologiczną.

Za urodzenie żywego dziecka upośledzonego lub nieuleczalnie chorego rodzice dostaną jednorazowo 4 tys. zł. Będą musieli złożyć wniosek o przyznanie takiego świadczenia, a ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym rozwoju dziecka lub w czasie porodu, ma potwierdzać lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty położnictwa i ginekologii, perinatologii (medycyna matczyno-płodowa) lub neonatologii.

Później takie dzieci z opieki lekarskiej mają korzystać poza kolejnością. Dotyczy to także opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji. Rodzice będą mogli oddać takie dziecko do hospicjum lub ośrodka opiekuńczego na stałe albo na 10 dni, by w tym czasie odpocząć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski