Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uszanowanie dla darów Nieba. Małopolscy rolnicy dziękują za tegoroczne plony. W Krakowie dożynki miejskie w Toniach i nie tylko

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Za tegoroczne plony podziękowali już rolnicy w gminach Radłów, Wojnicz, Lipnica i Czchów
Za tegoroczne plony podziękowali już rolnicy w gminach Radłów, Wojnicz, Lipnica i Czchów Biuro Prasowe UMWM
Czas wakacji dla wielu to odpoczynek i urlop. Dla rolników z kolei to okres wytężonej pracy na roli. Chociaż coraz rzadziej można spotkać widok snopków na polach, to nie oznacza, że praca na roli przestała mieć znaczenie. Rolnicy w nowocześniejszy sposób, zbierają zboże za pomocą kombajnów, które trafia do silosów, a słoma zostaje zbelowana. Gdy jednak czas wielkiego wysiłku na polach dobiega końca, rolnicy wdzięczni za zebrane plony spotykają się na dożynkach i wspólnie świętują. W tym roku odbyły się jubileuszowe, 25. Dożynki Województwa Małopolskiego. Z kolei w niedzielę, 27 sierpnia będą świętować rolnicy z Krakowa. W stolicy Małopolski odbędą się aż 3 imprezy.

Lata zmian

Dla Polaków sierpień to wyjątkowy miesiąc. Chociaż obraz żniw na przestrzeni miniony lat zmienił się diametralnie, rolnicy nadal zobowiązani są pracą 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Jednak w przeciągu tych wszystkich dni, kluczowy okazuje się być sierpień, gdy ich praca jest najbardziej wytężona. Niegdyś żniwa były czasem mobilizacji całych rodzin i społeczności sąsiedzkich. Dzisiaj znów w dużej mierze praca jest zależna od maszyn, którymi dysponują rolnicy.

Upał, który wyjątkowo w tym roku daje o sobie znać, to nieodłączny element żniw, zarówno dzisiaj, jak i przed laty każdy wznosił oczy ku niebu, modląc się o pogodę. Jednak radzenie sobie z wysokimi temperaturami wygląda już zupełnie inaczej. Dzisiaj już nikt nie koi pragnienia na rozgrzanych polach kwaśnym mlekiem, ponieważ ze wszystkim radzi sobie klimatyzacja zamontowana w nowoczesnych traktorach, które z kolei zastępują widok ręcznych kos, stawianych snopków i koni ciągnących wozy ze zbożem. Później jeszcze była tzw. młocka i pakowanie ziarna do worków, które następnie trafiały do młyna. Dzisiaj z kolei zboże wprost z kombajnów trafia do ogromnych silosów.

Nieodłączny symbol dożynek

Jednak jest coś co łączy te dwa odległe od siebie czasy. Mianowice dożynki, czyli czas dziękczynienia za zebrane plony i wspólnego świętowania. Ich nieodłącznym symbolem są wieńce dożynkowe, które najpierw przynoszone są przez rolników do kościołów na uroczyste msze święte, poświęcane, a następnie prezentowane w uroczystych korowodach i nagradzane w konkursach. Wieńce ozdabiane są ręcznie zebranymi plonami zbóż i stanowią wyraz wdzięczności za obfite żniwa. Wieńce, wytworzone ze słomy, kłosów, świeżych kwiatów, owoców i wstążek, posiadają różnorodne kształty i symbolikę, odzwierciedlając lokalne tradycje i konteksty. Ich splatanie to także okazja do pielęgnowania i przekazywania ducha polskich obrzędów.

Tradycją jest wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Każdy wieniec musi być specjalnie zaprezentowany i opisany piosenką, czyli „ośpiewany”.

Miejskie dożynki w Krakowie

– Czas wakacyjny kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem i urlopami. Letnie miesiące to jednak również czas wytężonej pracy na roli. Wraz z zakończeniem żniw w całej Polsce odbywają się liczne święta plonów. Imprez dożynkowych nie mogło więc zabraknąć w Krakowie. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę zaprosić Państwa na te wyjątkowe uroczystości – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W niedzielę, 27 sierpnia odbędą się aż 3 imprezy miejskie. Dożynki w Toniach zostaną zorganizowane na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na ul. Maciejkowej. Poprzedzi je msza o godz. 15.00, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej w stronę sceny wyruszy dożynkowy korowód.

W Dzielnicy VI tego dnia odbędą się warsztaty bukietowe, kolorowy korowód, zajęcia plastyczne, pokazy strażackie, policyjne i wojskowe ora prezentacja monografii „Tonie – historia, ludzie, kultura”.

Uroczystości święta plonów odbędą się również w Dzielnicy XVIII przy os. Wolica (na boisku sportowym przy ul. Drożyska 3c) i Dzielnicy XIII na os. Przewóz (na terenie zielonym przy ul. Łutnia).

Uroczystości na os. Przewóz

Wspólne świętowanie poprzedzi uroczysta msza święta w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, o godz. 11.30, podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe oraz chleb. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy przejdzie na teren zielony przy ul. Łutnia, gdzie wszyscy będą się wspólnie bawić od godz. 14.00 do 22.00.

Na plenerowej scenie wystąpią dzieci ze szkół podstawowych, Orkiestra Dęta Przewóz, zespół KOMBI Łosowski, Jakub Prachowski, Ahaju Fusion Boliwia oraz zespól wokalno-instrumentalny Retro. Nie zabraknie również uroczystego upamiętnienia 50. rocznicy przyłączenia Przewozu do Krakowa – w tym jubileuszowego tortu. Na koniec odbędzie się taneczna biesiada dożynkowa z zespołem Premium Grzegorz Socha. Będzie też moc atrakcji dla najmłodszych i pyszne jedzenie.

Wydarzenie jest organizowane w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.

Świętowanie przy os. Wolica

- W tym roku tradycyjne Dożynki Miejskie, odbędą się również przy os. Wolica. To wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli wspólnie świętować urodzaj i dziękować za plony, jakie przyniosła tegoroczna praca rolników, organizowane jest przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnicę XVIII, Wspólnota Gruntowa os. Wolica oraz Wspólnota Gruntowa os. Przylasek Wyciąski - informuje krakowski magistrat.

Podczas uroczystości zostanie zaprezentowanych 15 unikalnych wieńców. Również i to wydarzenie przewiduje szereg atrakcji, takich jak strefa gastronomiczna, wesołe miasteczko oraz animacje dla dzieci, które przyciągną mieszkańców Wolicy oraz gości spoza osiedla. Tradycyjnie dożynki również i tutaj rozpoczną się od mszy św. o godz. 13.

25. Dożynki Województwa Małopolskiego

Dożynki Województwa Małopolskiego w każdym roku odbywają się w innej miejscowości. W przedostatnią niedzielę miesiąca, 20 sierpnia przyszła kolej na gminę Korzenna. Wielkie świętowanie rolników rozpoczęło się od dziękczynnej mszy świętej. Później na ulice wyjechał uroczysty korowód, była też ceremonia przekazania chleba, wystawa wieńców, występy artystyczne, prezentacja rzemiosła, warsztaty rękodzielnicze, koncerty i konkursy. Podczas Dożynek Województwa Małopolskiego w Korzennej zostały także wręczone medale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Marszałek województwa skierował także słowa podziękowania do małopolskich rolników: - Dziękujemy za Waszą codzienną troskę o małopolską ziemię. Dziękujemy i cieszymy się, że dzisiaj wspólnie pokazujemy siłę naszej małopolskiej wspólnoty. Pokazujemy, że siłą Małopolski są jej pracowici mieszkańcy. To dzięki Wam, małopolskim rolnikom i producentom rolnym, na naszych stołach nie brakuje jedzenia - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Do Korzennej przyjechali rolnicy i liczne grupy wieńcowe z całej Małopolski. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrała grupa z gminy Podegrodzie oraz gminy Tarnów.

– Święto Plonów to wyraz naszego przywiązania do tradycji. Dbajmy o nią i przekazujmy ją kolejnym pokoleniom. Ona bowiem jest częścią naszej tożsamości narodowej, ona jest częścią nas wszystkich. Szczególne znaczenie ma tu ten wyjątkowo piękny i symboliczny gest podnoszenia z ziemi „kruszyny chleba (…) przez uszanowanie dla darów Nieba”, o którym pisał Cyprian Kamil Norwid – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tego dnia dożynki odbyły się też m. in. w: gminie Raciechowice, Lubniu, Palczowicach w gminie Zator i Wyźrale w gminie Brzeźnica.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski