Utrata własnych zębów to duży stres. Dowiedz się, jak go...

Utrata własnych zębów to duży stres. Dowiedz się, jak go pokonać i zachwycać uśmiechem

PG

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Utrata własnych zębów to duży stres. Dowiedz się, jak go pokonać i zachwycać uśmiechem

©pixabay.com

Nerwy związane z przyzwyczajeniem się do protezy można pokonać - mówi Anna Kędzierska, psycholog i ekspert kampanii „9 milionów powodów”
Utrata własnych zębów to duży stres. Dowiedz się, jak go pokonać i zachwycać uśmiechem

©pixabay.com

Noszenie protezy zębowej to zwykle konieczność, która może dotknąć osoby w różnym wieku. W Polsce protezę ma co druga osoba po 40. roku życia. To znaczy, że wśród nich może być twoja sąsiadka, ktoś z rodziny, kolega z pracy.

Każdy z 9 milionów użytkowników protez zębowych w Polsce ma swoje powody, by dalej cieszyć się życiem - bez uczucia wstydu. Bez względu na przyczynę - utrata zębów wiąże się z poczuciem nieodwracalnej straty. Zwyczajnie pojawia się lęk przed dotkliwą zmianą w życiu. Nie wiadomo, co robić.

Jak to będzie w nowej sytuacji, gdy staniesz się użytkownikiem protezy zębowej?

Warto wiedzieć, że to naturalne reakcje, a do życia z protezą przystosowały się już miliony ludzi na całym świecie.

Co zrobić, by cieszyć się pełnią życia, nosząc protezę zębową?

Noszenie protezy zębowej to naturalna część życia i ważne jest, by ją akceptować. Pomyśl - gdy dbasz o siebie i swoją protezę, nie czujesz ograniczeń, a każdą spotykaną osobę możesz witać z uśmiechem. Wokół ciebie jest też wiele osób, które są w stanie pokazać, że można atrakcyjnie wyglądać i dalej robić to, co się lubi najbardziej: spotykać ze znajomymi, uprawiać sport, rozwijać pasje - mimo protezy. Po prostu normalną rzeczą jest mieć protezę i swobodnie z nią żyć. Dla poprawy komfortu ważne jest, by dbać o protezę i nie zapominać o jej prawidłowym dobraniu, dopasowaniu i pielęgnacji. Każdy z tych aspektów pomaga funkcjonować bez ograniczeń: uśmiechać się, uprawiać sport czy bez obaw zjeść posiłek z najbliższymi. Warto sięgać po rozwiązania, które wspierają mocowanie i higienę twojej protezy, jak krem mocujący, specjalne pasty do mycia protez czy tabletki czyszczące. W codziennej pielęgnacji ważne jest również to, jak ją przechowujesz. By proteza zachowała swą odporność na obciążenia, powinno się ją przechowywać w suchym miejscu.

Kontrola nad protezą

To zrozumiałe, że na początku możesz mieć wiele wątpliwości związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak jedzenie, kichanie czy śmiech na całe gardło. Możesz się obawiać, czy twoja proteza się nie przesunie i nie wywoła dyskomfortu w towarzystwie innych osób, co byłoby dla ciebie bardzo krępujące. Ani się obejrzysz, a przekonasz się, że dobrze dopasowana proteza staje się „naturalną” częścią ciebie. Pamiętaj, że komfort jej noszenia zwiększa twoje pozytywne nastawienie, a pomagają w tym również odpowiednie produkty do jej pielęgnacji i mocowania.

Nie zapomnij o higienie

Skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają również specjalistyczne tabletki do czyszczenia protez zębowych. Tabletki czyszczą protezę zębową bez zarysowań, a proteza pozostaje czysta, wolna od przebarwień oraz gładka. To bardzo wygodny i prosty sposób pielęgnacji. Wystarczy wrzucić tabletkę do naczynia z ciepłą (nie gorącą) wodą i całkowicie zanurzyć protezę. Pozostaw ją na 3 minuty, a następnie wyczyść za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu. Opłucz protezę pod bieżącą wodą.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Proteza jak uzda.

Fs (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Proteza to jest horror, plastik sztywny jak blacha przyciśnięty do podniebienia tak głęboko, że można tylko wymiotować, a po bokach spirale druciane wciśnięte w zęby. Podobna do uzdy konia, którą...rozwiń całość

Proteza to jest horror, plastik sztywny jak blacha przyciśnięty do podniebienia tak głęboko, że można tylko wymiotować, a po bokach spirale druciane wciśnięte w zęby. Podobna do uzdy konia, którą nie wiem jak to biedne zwierzę wytrzymuje. zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »