Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utylizacja odpadów i źródło energii

Oprac. Janusz Michalczak
Ekologia. Dodatkowe korzyści można uzyskać z tytułu sprzedaży limitów dwutlenku węgla, wynikających ze spalania na przykład biomasy

Instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych od lat są powszechnie używane w krajach Unii Europejskiej. Pierwsza tego typu spalarnia została wybudowana w Anglii, w Nottingham w II połowie XIX w. Dynamiczny rozwój tych instalacji w Europie datuje się od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

Zielone kilowaty ze śmieci
W Polsce pierwsza spalarnia odpadów komunalnych powstała w Warszawie w 1912 roku. _– Niestety, w __naszym kraju nie została odpowiednio rozbudowana sieć tego typu zakładów, które mogłyby utylizować powstające odpady – stwierdza _Piotr Pędzik z firmy konsultingowej West Real Estate SA, wyjaśniając jednocześnie dlaczego tak ważne jest inwestowanie w termiczne przekształcanie odpadów.

Termiczna utylizacja odpadów na świecie przeprowadzana jest w komorach spalania wyposażonych w różnego rodzaju ruszty. Technologia ta bazuje na instalacjach, które doskonale oczyszczają gazy spalinowe z wszelkiego rodzaju substancji zanieczyszczających otoczenie. Problemem mogą być jedynie odpady stałe, tzw. żużle i popioły.

–_ Wynika to z różnego składu fizykochemicznego substancji palnej i mineralnej poszczególnych składników alotropowych odpadów oraz ich różne własności kinetyczne. Różnice te powodują, że w procesie utylizacji zawsze powstaje odpad stały, zawierający nawet 30-40 procent części palnych, lecz o mniejszej masie i objętości w porównaniu do __odpadu pierwotnego. Instalacja rusztowa zawsze produkuje bowiem odpad, który należy składować lub poddać dalszej utylizacji _– dodaje Piotr Pędzik.

W Polsce problem wyboru technologii termicznej utylizacji odpadów jest mocno dyskutowany, szczególnie obecnie, kiedy to organy odpowiedzialne za odbiór odpadów komunalnych muszą wybrać model zakładu neutralizującego odpady.

Warto podkreślić, że utylizacja odpadów to nie tylko korzyści płynące z pozbycia się zalegających nieczystości, ale także możliwość pozyskania energii z odnawialnych źródeł. „Technologia termicznej utylizacji odpadów realizuje proces spalania odpadów z optymalną sprawnością termicznej przemiany. Wykorzystanie wytworzonej energii cieplnej w układzie kogeneracji na energię elektryczną lub ewentualnie na chłód pozwala uzyskać optymalne efekty ekonomiczne w zakresie gospodarki energią.

Co więcej, utylizacja pozwala uzyskać dodatkowe efekty ekonomiczne z tytułu likwidacji odpadów, a sprzedaż stałych produktów utylizacji w postaci popiołów jako surowca do produkcji materiałów budowlanych lub surowców przeznaczonych do budowania dróg zwiększa efekty ekonomiczne.

Dodatkowe korzyści można uzyskać z tytułu sprzedaży limitów CO2, wynikających ze spalania biomasy pochodzącej z OZE.

Nie od dziś wiadomo, że recykling odpadów to niezwykle ważny i potrzebny proces. Każdego dnia produkowane są bowiem tony papieru, plastiku, szkła, odpadów organicznych, które muszą być utylizowane, gdyż nie ma miejsca na składowanie ich na tradycyjnych wysypiskach.

Ważny temat do dyskusji w gronie ekspertów
W przeciwnym razie przepełnione składowiska śmieci będą zagrażały ludziom i środowisku naturalnemu. Technologia termicznej utylizacji odpadów jest stale ulepszana i dostosowywana do wymogów obowiązującego prawa. Proces spalania dopasowany do wymogów BAT ma z kolei trwały i ciągły charakter. Istnieje bowiem możliwość znalezienia jeszcze lepszych i efektywniejszych metod ochrony środowiska poprzez zastosowanie zasady zapobiegania powstawania zanieczyszczeń u źródła, zamiast inwestowania w bardzo kosztowne urządzenia ograniczające emisję na wyjściu z instalacji.

Obecnie jednak termiczna utylizacja odpadów to bezkonkurencyjna metoda umożliwiająca spalanie surowców, które można poddać utylizacji. Okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat utylizacji odpadów komunalnych będzie IX Międzynarodowa Konferencja „Paliwa z Odpadów 2014”. Wśród prelegentów będą również przedstawiciele spółki West Real Estate SA, która jest partnerem tego wydarzenia. Spotkanie odbędzie się 19-21 listopada w Szklarskiej Porębie, a uczestnikami konferencji będą specjaliści z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki odpadami, reprezentujący krajowe oraz zagraniczne podmioty gospodarcze, administrację państwową i samorządową, a także wiodące ośrodki naukowo-badawcze.

Tematyka seminarium obejmie aspekty teoretyczne, jak i analizę konkretnych rozwiązań technologicznych w zakresie energetycznego wykorzystania odpadów.

Problem utylizacji odpadów komunalnych dotyczy każdego mieszkańca globu. Bez względu na szerokość geograficzną, rodzaj klimatu czy gęstość zaludnienia. Wiele krajów decyduje się na technologię termicznej utylizacji, która umożliwia spalanie nieczystości bez obawy o skażenie środowiska. Co więcej, korzyści płynące ze sprzedaży popiołów podnoszą atrakcyjność tej metody. Jej zalety powinni uwzględnić także decydenci w naszym kraju, w którym wciąż brakuje spójnej polityki dotyczącej utylizacji odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski