Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwłaszczenie bez podatku?

Redakcja
Senat włączył do uwłaszczenia ogródki działkowe

Senat przyjął poprawkę, która przewiduje włączenie ogródków działkowych do programu powszechnego uwłaszczenia. Izba w głosowaniu wprowadziła ponad 60 poprawek do Ustawy o zasadach realizacji programu powszechnego uwłaszczenia obywateli RP.
 Ustawę poparło 54 senatorów, 31 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Senatorowie AWS w większości głosowali za całością ustawy wraz z poprawkami. Przy czym Wiesław Chrzanowski, Józef Frączek i Stefan Jurczak z klubu senatorów Akcji wstrzymali się od głosu. Uwłaszczenie poparli także wszyscy czterej senatorowie ROP, w tym Zbigniew Romaszewski, a także trzech (z czterech) senatorów z Klubu Senatorów Ludowych i Niezrzeszonych. Za ustawą z poprawkami głosowała także Anna Bogucka-Skowrońska z Klubu Demokratycznego, czyli UW.
 Przeciwko głosowali senatorowie SLD na czele z szefem klubu Ryszardem Jarzembowskim. Tak samo postąpili m.in. Kazimierz Kutz, Janusz Okrzesik i Donald Tusk - wszyscy z Klubu Demokratycznego. Głosowania 138 poprawek zgłoszonych w trakcie prac nad ustawą zajęły blisko dwie i pół godziny. Senat nie przyjął wcześniej wniosku sześciu senatorów z SLD o odrzucenie ustawy o powszechnym uwłaszczeniu obywateli. Wnioskowała też o to mniejszość senackich komisji opiniujących ustawę.
 Senatorowie zaakceptowali poprawkę, która wyłącza z uwłaszczenia lokale socjalne, lokale w budynkach przeznaczonych na rozbiórkę, lokale spółdzielcze przeznaczone do tzw. rotacyjnego zasiedlenia oraz budynki wpisane do rejestru zabytków. Inna przyjęta poprawka zakłada natomiast, że uwłaszczeniem nie zostaną objęte osoby korzystające z mieszkań służbowych, w tym również posłowie i senatorowie, z którymi umowę najmu lokalu zawarto na czas trwania kadencji.
 Senat zaakceptował także propozycję zakazującą sprzedaży lokalu otrzymanego w ramach uwłaszczenia przez dwa lata od momentu nabycia tego lokalu. Senatorowie zgodzili się również, żeby uwłaszczeni nie płacili podatku od nieruchomości, które były przedmiotem uwłaszczenia.
 Nie zgodzili się natomiast z poprawką zgłoszoną przez Andrzejewskiego (AWS) zawężającą krąg uprawnionych do uwłaszczenia do osób, które ukończyły osiemnaście lat przed 1 stycznia 1990 r. Senat pozostawił zapis mówiący, że do uwłaszczenia pośredniego uprawnione będą osoby które ukończyły osiemnaście lat przed 1 stycznia 1999 r.
 Senatorowie odrzucili również poprawkę Krystyny Czuby, Jana Chojnowskiego, Janiny Sagatowskiej i Lecha Feszlera (AWS), by majątek komunalny mógł być przedmiotem uwłaszczenia tylko w ograniczonym zakresie. Wszystkie przyjęte przez Senat poprawki musi teraz rozpatrzyć Sejm.

(A)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski