Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W barokowym stylu

AMS
Gdy cztery lata temu, w Bazylice Franciszkańskiej w Krakowie, po raz pierwszy wystąpiły razem ze sobą Polska Orkiestra Barokowa oraz Schulchor der Graf-Anton-Günther-Schule z Oldenburga - prezentując wówczas jedno z pierwszych w Polsce wykonań na historycznych instrumentach słynnego oratorium Haendla "Mesjasz" - okazało się, że ich interpretacja zaskoczyła publiczność świeżością interpretacji. Artyści zbudowani sukcesem, postanowili zaprezentować inne dzieła. Od tego czasu w sumie zagrali - i w Polsce, i w Niemczech - dziewięć koncertów. Dziś i jutro kolejne z nich.

Zaproszenia dla Czytelników

 Dwa niezwykle utwory - operę barokową "Dydona i Eneasz" Henry’ego Purcella oraz oratorium "Jephte" Giacomo Carissimiego - wykonane na dawnych instrumentach będziemy mogli usłyszeć na dwóch koncertach: dziś o godz. 18.30 na zamku królewskim w Niepołomicach i jutro o godz. 20 w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Muzykę zaprezentuje Polska Orkiestra Barokowa oraz chór i zespół taneczny z Oldenburga. Artystów poprowadzi Thomas Busch.
 Tym razem artyści sięgnęli po utwory rzadko wykonywane w Polsce. "Dydona i Eneasz" Purcella, ukończona w 1689, jest pierwszą operą angielską, zaś "Jephte" Carissimiego to jedno z pierwszych oratoriów. Koncert będzie jeszcze tym ciekawszy, że opera zostanie wykonana w kostiumach oraz w oprawie scenograficznej.
 Trzonem Polskiej Orkiestry Barokowej - grającej na dawnych instrumentach - jest Zespół Muzyki Dawnej Floripari - Studium Musicae Cracoviense, istniejący od 1994 roku z inicjatywy absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, a występujący od lat w zamku królewskim na Wawelu. Zespół ten ma za sobą nie tylko udział w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej, w tym prestiżowej Dartington International Summer School w Anglii, ale także nagranie kilku płyt, m.in. "Kędykolwiek teraz jesteś" - zbiór liryk miłosnych dworów europejskich XVI i XVII wieku.
 Dzisiejszy i jutrzejszy koncert jest nie tylko efektem wieloletniej współpracy polskich profesjonalistów z Niemcami, ale także podjętej w tym roku przez Fundację Zamek Królewski w Niepołomicach akcji "Muzyka dawna w królewskiej siedzibie". Ponadto koncert ten zapowiada stworzenie Szkoły Muzyki Dawnej w Niepołomicach.
 Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenia na koncerty i do Krakowa, i do Niepołomic. Wystarczy zadzwonić, dziś, o godz. 12, pod numer: 619-92-62. Zapraszamy!
 (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski