W Czyżynach przybywa bloków i inwestycji. Drogi już nie...

W Czyżynach przybywa bloków i inwestycji. Drogi już nie wytrzymują

Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Os. Avia ma mieć docelowo ponad 10 tys. mieszkańców. Już dziś trzeba myśleć tu o komunikacji i dodatkowych parkingach
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Michał Gąciarz

Inwestycje. W rejonie os. Avia, przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w Łęgu potrzeba pilnych działań, by rozbudować sieć komunikacyjną, drogową i parkingową. Inaczej dzielnica zostanie sparaliżowana.
Czyżyny coraz bardziej się zabudowują, a w najbliższym czasie planowane są kolejne intensywne inwestycje. Jeśli obecna infrastruktura nie zostanie rozbudowana, dzielnicę czeka komunikacyjny paraliż.

By tego uniknąć, grupa radnych Platformy Obywatelskiej chce zawczasu zmusić prezydenta miasta, by zadbał o drogi i parkingi oraz dobrą siatkę połączeń komunikacji miejskiej w rejonach, gdzie ruch wkrótce kilkukrotnie się zwiększy. Przygotowali uchwałę kierunkową, by magistrat zlecił analizę właśnie zakończonych, trwających i planowanych w najbliższym czasie inwestycji w Czyżynach.

Najpilniejszej interwencji wymagają trzy mocno eksploatowane przed deweloperów obszary: teren obejmujący osiedla Dywizjonu 303, 2 Pułku Lotniczego i nowe os. Avia, rejon Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Czyżynach oraz obszar między ulicami: Centralną, Sołtysowską, Galicyjską i Sikorki w Łęgu.

Strefa istnieje od blisko 20 lat i ciągle się rozrasta. Miejski radny z Czyżyn Wojciech Krzysztonek interpelował już w tej sprawie w 2015 roku. Do najbliższego przystanku tramwajowego AWF niektórzy pracownicy mają ponad kilometr, dlatego potrzeba autobusu w głąb strefy. Urzędnicy uznali jednak wtedy, że jest za dużo problemów, które uniemożliwiają puszczenie autobusu: chodziło m.in. o to, że miałby on kursować częściowo po terenie należącym do Politechniki Krakowskiej, a ponadto na wewnętrznej ulicy Życzkowskiego samochody parkują po obu stronach jezdni, co uniemożliwia kursy autobusu.


- W rejonie Strefy Ekonomicznej konieczne jest połączenie komunikacyjne, choćby jedna linia autobusowa - mówi Wojciech Krzysztonek. - Obecnie w firmach w tym rejonie pracuje ponad 5 tys. osób, a wkrótce w Comarchu pojawi się kolejne 2 tys. Inwestycje w komunikację, drogi i parkingi są tu więc konieczne.

Nie jest lepiej w rejonie ul. Stella-Sawickiego i os. Avia. Docelowo na tym nowym osiedlu ma zamieszkać ponad 10 tys. osób. To spowoduje korki przy wjeździe w Stella-Sawickiego i deficyt miejsc parkingowych. Brakuje ich już teraz. Średnio w tym rejonie jest 0,6 miejsca parkingowego na mieszkańca, a będzie jeszcze mniej. Sąsiadujące z Avią osiedla rozważają nawet wprowadzenie identyfikatorów dla swoich mieszkańców.

- Trzeba pomyśleć, jak udrożnić ulice, które nie udźwigną dodatkowego obciążenia, nim nastąpi komunikacyjny paraliż - mówi radny Krzysztonek. - Przydałby się również autobus, który skomunikowałby Avię z resztą Czyżyn. Podczas budowy osiedla nikt nie przewidywał konsekwencji zwiększenia ruchu w tym rejonie.

Z kolei w godzinach szczytu u zbiegu ul. Centralnej, Nowohuckiej i al. Pokoju tworzą się korki. W czyżyńskim Łęgu problem z zatłoczonymi ulicami i sparaliżowanymi skrzyżowaniami nie jest niestety nowością. Radni PO liczą, że jeszcze w tym roku uda się zaplanować konkretne działania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej - je można wykonać szybciej niż szczegółowe analizy dotyczące rozbudowy sieci dróg.

Do 30 marca prezydent miasta ma przygotować analizę obecnych, spodziewanych i zakończonych inwestycji oraz związanych z nimi utrudnień. Ma przeanalizować ilość i jakość dróg w tym rejonie, liczbę miejsc parkingowych oraz dostępność komunikacji miejskiej. Przez najbliższe niespełna trzy miesiące ma również przygotować na tej podstawie programy, które mają rozwiązać problem infrastruktury i komunikacji, oraz analizę kosztów realizacji tych planów.

- Dla Czyżyn są to trzy newralgicznie obszary, na których trzeba się już dziś skoncentrować. W całym mieście takich terenów, które wymagają szybkiej analizy i systemowych rozwiązań, jest pewnie więcej - zaznacza Wojciech Krzysztonek. Działania w tym zakresie wymagają zaangażowania z prezydenta i magistratu, bo dzielnica nie jest w stanie zaplanować i sfinansować tak dużych inwestycji.

- W tym roku w budżecie mamy pieniądze tylko na budowę pasa do prawoskrętu z ul. Kłosowskiego w Medweckiego oraz budowę ogólnodostępnych miejsc postojowych w rejonie ul. Orlińskiego - odpowiada Michał Pyclik z ZIKiT.

To jednak wciąż niewiele zmieni w tym rejonie. - Mniejsze, lokalne inwestycje mogą usprawnić komunikację w niewielkim stopniu - mówi Michał Pyclik. Zmianę może przynieść przebudowa ul. Stella-Sawickiego z Bora-Komorowskiego przy okazji rozbudowy węzła „Mistrzejowice”, z budową linii tramwajowej KST. Na to trzeba będzie jednak poczekać co najmniej 5 lat. Choć ZIKiT robił już analizy w tym rejonie, nie wyklucza, że jeśli będzie trzeba, wykona kolejne.

***

Problemy w rejonie Czyżyn - dzielnica XIV

Rondo w miejscu skrzyżowaniu ul. Centralnej i Sołtysowskiej. Radni interpelowali do prezydenta o budowę ronda na istniejącym skrzyżowaniu. Obecne rozwiązanie nie wytrzymuje rosnącego natężenia ruchu w tym rejonie. Rondo, które mogłoby rozładować ruch i usprawnić przejazd, może wybudować deweloper realizujący w sąsiedztwie inwestycję mieszkaniową.

Brak zieleni w rejonie osiedla Avia. Mieszkańcy walczą, by deweloper nie wycinał 51 drzew, które oddzielają os. Dywizjonu 303 od os. Avia. W tym rejonie brakuje zieleni - to ostatni skrawek. Inwestor sądzi się z miastem i mieszkańcami już ponad rok.
(MR)

Komentarze (26)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!!!

bubu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

współczuje głupoty ludzi którzy kupują tam mieszkanie. Jeżeli nie wykupisz miejsca parkingowego za 25 lub 50tys to sobie nie zaparkujesz + do tego opłata 160zł/miesięcznie, a przy zaproszeniu...rozwiń całość

współczuje głupoty ludzi którzy kupują tam mieszkanie. Jeżeli nie wykupisz miejsca parkingowego za 25 lub 50tys to sobie nie zaparkujesz + do tego opłata 160zł/miesięcznie, a przy zaproszeniu rodziny powiedz im żeby zostawili auto kilometr dalej i żeby przyjechali tramwajem. Jest tyle fajnych lokalizacji w krakowie ale ludzie szukają nie wiadomo czego.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyżyny

Czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Od kiedy Czyżyny to Huta ?????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żal... ściska?

Nowohucianin, krakauer i Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Podejrzewam, że to ta sama osoba zresztą. Jakiś prywatny żal do Krzysztonka? Lubi się podlizać i zaistnieć, jak każdy polityk, a w Nowej Hucie takich można wymienić z dziesięciu jak nie więcej....rozwiń całość

Podejrzewam, że to ta sama osoba zresztą. Jakiś prywatny żal do Krzysztonka? Lubi się podlizać i zaistnieć, jak każdy polityk, a w Nowej Hucie takich można wymienić z dziesięciu jak nie więcej. Przynajmniej idzie i coś napisze, jakąś interpelacje i zaczyna się o problemie robić głośno. Fakt, że oprócz pisania do rady i Majchrowskiego nic nie robi swoimi rękami, ale na problem zwraca uwage mediów i piszą, a czasem się to opłaca. Jakby nie napisał, nikt by tematu nie podjął, nawet te dziennikarki urzeczone według was jego blaskiem :D zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dość

Marcin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Jak długo my mieszkańcy mamy się na to zgadzać!! Krew mnie zalewa jak słyszę takie historie.
Ja jako stary mieszkaniec nie mogę się doczekać remontu głównej ulicy Kocmyrzowskiej a miasto ma...rozwiń całość

Jak długo my mieszkańcy mamy się na to zgadzać!! Krew mnie zalewa jak słyszę takie historie.
Ja jako stary mieszkaniec nie mogę się doczekać remontu głównej ulicy Kocmyrzowskiej a miasto ma zapewniać udogodnienia uwaga komu? Klientom firm deweloperskim !!! K...wa ja mam płacić za rozbudowę dróg i komunikacji bo jakaś firma zarobiła na sprzedaży mieszkań ?!
Miast pozwoliło zbudować bloki dla ogromnej liczby mieszkańców po co? Dla naszej wygody? dla wygody tych co kupili? dla wygody miasta, czy firmy deweloperskiej? Kto na tym zyskał? Bo chyba nie my mieszkańcy!
A swoją drogą gratuluje osobom które zdecydowały się na zakup mieszkania na II Pułku, nie chce nic mówić ale takiego "blokowiska" to nigdzie w Polsce za PRL-u nie wybudowali. Rozumiem, że cena robi swoje ale proszę czy Wy urzędnicy chyba macie jeszcze trochę rozumu?
I tak na koniec po przemyśleniu zamierzam zorganizować zbiorowe doniesienie do prokuratury na konkretnych urzędników wydających pozwolenie na budowę w tym miejscu i w takiej ilości budynków mieszkalnych. Czekam jeszcze na zakończenie reszty budów i robienie dokumentacji. Kto ma jakieś przemyślenia niech pisze jeen@poczta.fmzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
2Pulku

Aleksander (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Osiedle 2 Pułku Lotniczego jest osiedlem już dość starym (mieszkam tu od 25 lat a było wcześniej)a Aviva to osiedle obok czyli zonk który zafundował nam magistrat wespół z firmą Budimex.Dla...rozwiń całość

Osiedle 2 Pułku Lotniczego jest osiedlem już dość starym (mieszkam tu od 25 lat a było wcześniej)a Aviva to osiedle obok czyli zonk który zafundował nam magistrat wespół z firmą Budimex.Dla mieszkańców osiedla 2 Pułku Lotniczego oraz Dywizjonu 303 to koszmarek obniżający wartość nieruchomości!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do nowohucianina

iga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Obywatelu, nie pieprz bez sensu :) Krzysztonek to jedyny radny, któremu leżą na sercu sprawy dzielnicy. A tego nie można powiedzieć o obecnym zarządzie w osobie p.Ziemiańskiego czy Woźniakiewicza....rozwiń całość

Obywatelu, nie pieprz bez sensu :) Krzysztonek to jedyny radny, któremu leżą na sercu sprawy dzielnicy. A tego nie można powiedzieć o obecnym zarządzie w osobie p.Ziemiańskiego czy Woźniakiewicza. Opcja polityczna tu nie ma żadnego znaczenia.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hmmm

śmiga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Czyli jednak nie glupek a inteligentny cwaniaczek.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolejna reklama?

nowohucianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Kolejna reklama grupki pajaców z PO, którzy rządząc w mieście doprowadzili do dewastacji miasta i zniszczenia terenów zielonych? teraz będą protestować przeciw samym sobie?
Ten cały Krzysztonek,...rozwiń całość

Kolejna reklama grupki pajaców z PO, którzy rządząc w mieście doprowadzili do dewastacji miasta i zniszczenia terenów zielonych? teraz będą protestować przeciw samym sobie?
Ten cały Krzysztonek, który nono stop nagłaśnia swoje nazwisko i uwodzi dziennikarki to albo kompletny idiota albo bardzo inteligentny cwaniaczek.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
STOP

Krkfan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Zatrzymajcie się póki jeszcze da się w tym mieście w miarę normalnie żyć! !!!
Za parę lat naprawdę będzie za późno
Uduismy się smogiem stojąc w kilometrowych korkach ogladając betonowa pustynię

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znów durni radni obudzili sie kilka lat za późno

krakowianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Znów durni radni obudzili sie kilka lat za późno. Mam uzasadnione wrażenie ze 90% radnych bierze pieniądze za darmo, nic nie robia. Ale żeby tylko okradali nas z pieniędzy to by była połowa złego,...rozwiń całość

Znów durni radni obudzili sie kilka lat za późno. Mam uzasadnione wrażenie ze 90% radnych bierze pieniądze za darmo, nic nie robia. Ale żeby tylko okradali nas z pieniędzy to by była połowa złego, te durnie stanowią fatalne prawo przez które cierpią mieszkancy. I to jest dopiero dramat.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oni wiedzą co robią

krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

To przecież świadome działanie. Lokalny pajac W******* Krzyszczonek jest non stop cytowany na tych łamach. Nie wiem, ale chyba te dziennikarki są tak głupie, że tego słuchają. Facet gada, bredzi,...rozwiń całość

To przecież świadome działanie. Lokalny pajac W******* Krzyszczonek jest non stop cytowany na tych łamach. Nie wiem, ale chyba te dziennikarki są tak głupie, że tego słuchają. Facet gada, bredzi, komentuje. Jest bowiem przekonany że to odmienianie jego nazwiska przez przypadki zapewni mu kolejna kadencję. I dokąd ludzie nie zaczną myśleć, takie pajace będą rządzić nadal.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bandytyzm

krakus od wiekow (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Gdzie jest narod? udusicie sie w ty m sraczu jaki sie buduje !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Musiałam dojeżdżać do Strefy zawsze samochodem bo ze względu na inwalidztwo nie byłam w stanie

Edyta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

dojść od przystanku ponad kilometr do pracy. Właściwie każdy dojeżdżał samochodem bo jest bardzo daleko od przystanku a jak jeszcze jedzie się po dzieci do przedszkola to szkoda czasu na takie...rozwiń całość

dojść od przystanku ponad kilometr do pracy. Właściwie każdy dojeżdżał samochodem bo jest bardzo daleko od przystanku a jak jeszcze jedzie się po dzieci do przedszkola to szkoda czasu na takie spacerki.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu