Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dawnym forcie w Krakowie powstało muzeum opowiadające o ruchu harcerskim

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Tu ognisko nigdy nie gaśnie, a harcerskie piosenki nie milkną. Na „Harcerskie ścieżki”, wystawę opowiadającą o historii ruchu i harcerskim życiu, stworzoną przez organizacje harcerskie, zaprasza Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. - To muzeum będzie sukcesem na tyle, na ile wychodząc stąd, zwiedzający będą mówili: harcerstwo to fajna przygoda – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Kto był w harcerstwie, poczuje się tu jak we własnej harcówce – będzie okazja, by usiąść w kręgu przy ognisku i zaśpiewać harcerskie piosenki, podziwiać obozowe totemy, pójść tropem przygody. Ci, których harcerska przygoda ominęła, będą mieli sposobność, by sprawdzić choćby to, jaki widok ukazuje się oczom po odchyleniu poły namiotu o poranku. Dla jednych będzie to sentymentalna podróż, dla innych - być może - pierwszy krok do harcerskiej przygody.

- Piętnaście lat temu, w 2008 roku pojawił się pierwszy pomysł, by z okazji stulecia harcerstwa, zrobić w w Krakowie wystawę, a jej konsekwencją była idea powołania Muzeum Ruchu Harcerskiego, do którego zwiedzania już możemy zaprosić – mówił Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa i były harcmistrz.

Wystawa stała „Harcerskie ścieżki” - przygotowana została przez dwie największe organizacje harcerskie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, przy współpracy Muzeum Krakowa - jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego.

- Narrację o harcerstwie zaczynamy od początków ruchu, czyli od 1909 roku i prowadzimy aż do współczesności. Podzieliliśmy ekspozycję na dwie części: jedna z nich dotyczy szeroko pojętej chronologii, gdzie można zobaczyć, jak harcerze pracowali przed wojną, co robili w okresie międzywojennym, jak uczestniczyli w zlotach, będą mogli zobaczyć różne wyprawy. Druga część, która znajduje się w historycznej części fortu, będzie dotyczyła działalności harcerskiej i tradycji – wyjaśnia Bartosz Rzońca, kierownik oddziału.

Wystawa prezentuje kilka ciekawych wątków z dziejów organizacji: wyprawę Fordem T dookoła świata z repliką samochodu, instalacją w kształcie żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, udział harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenie harcerstwa w okresie PRL-u, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

W drugiej części wystawy na zwiedzających czeka harcerska przygoda: gra wykorzystująca podstawową wiedzę z zakresu rozmaitych technik harcerskich np. węzły i szyfry. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności jak zręczność czy spostrzegawczość.

- Współczesne muzeum to doświadczenie, które ja rozumiem jako przeżycie, które na długo zostaje z nami i pomaga nam w rozwoju. Otwieramy się dla publiczności, by mogła ona doświadczyć tego, że dla wielu osób przygoda harcerska była przygodą, która zmieniła ich życie. Doświadczenie puszczaństwa, braterstwa, gawędy, ogniska zostają z człowiekiem na zawsze i to jest właśnie przygoda – wyjaśnia Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa i były harcerz.

Muzeum mieści się w zrewitalizowanym forcie "Jugowice 52 A" (ul. Forteczna 28). W 2011 roku rozpoczęły się prace nad przystosowaniem blisko 600 m2 dawnego umocnienia stworzonego przez Austriaków jako część Twierdzy Kraków do celów muzealnych. Oprócz odremontowanej historycznej części, w której mieszczą się wystawy o ruchu harcerskim i historii Swoszowic, zaprojektowana została nowoczesna przestrzeń przeznaczona na zaplecze Centrum, które już przyjmuje grupy szkolne i harcerskie. Do dyspozycji są tu dwie sale noclegowe grupowe i cztery pokoje dwuosobowe z całym zapleczem sanitarnym oraz pole biwakowe na namioty wokół fortu, gdzie znajduje się także miejsce ogniskowe – to tu można legalnie zorganizować w mieście ognisko po uprzedniej rezerwacji, a 3 ha zielonych terenów są dostępne dla wszystkich na spacery, pikniki.

Nowe muzeum jest oddziałem Muzeum Krakowa. Jego powstanie kosztowało ponad 30 mln zł. Za tę sumę wyremontowano zabytkowy budynek bloku koszarowo-bojowego fortu, zrewitalizowano teren zielony (w tym fosę i wały) oraz wybudowano nowoczesny budynek o powierzchni przeszło 3 000 m2.

30 września i 1 października Muzeum Krakowa zaprasza krakowian na wydarzenia związane z otwarciem Muzeum Ruchu Harcerskiego. Na terenach zielonych wokół fortu powstanie miasteczko harcerskie, gdzie będzie można wejść do namiotu, zaplanowano ściankę wspinaczkową, grę terenową, warsztaty rękodzielnicze oraz zwiedzanie muzeum.

Program wydarzeń

  • Oprowadzanie po wystawie harcerskiej, piętek – sobota, godz. 11.00, 13.00, 15.00
  • Zawiążmy przyjaźń- warsztaty rękodzielnicze, piątek-sobota, godz. 12.00, 14.00, 16.00
  • Wilcze tropy - gra terenowa śladem gen. Roberta Baden-Powella, piątek – sobota, godz. 10.00-18.00
  • Pokaz filmu "Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim", piątek – sobota, godz. 17.00

Zajęcia organizowane przez harcerzy w ramach otwarcia:
sobota

  • 11:00 - w dwa lata dookoła świata - warsztaty dla dzieci (10+)
  • 11:00-18:00 - miasteczko harcerskich aktywności i specjalności
  • 11:00-18:00 - harcerskie ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie dmuchane dla najmłodszych
  • 13:00-15:00 - gra harcerska dla rodzin
  • 15:00 - historia harcerskiej wyprawy automobilem 1926-1928 - opowieść dla młodzieży i dorosłych prowadzona przez Dariusza Grochala z udziałem Marka Szukalskiego - wnuka jednego z podróżników

niedziela

  • 11:00-18:00 - miasteczko harcerskich aktywności i specjalności
  • 13:00-15:00 - gra harcerska dla rodzin
  • 11:00-18:00 - harcerskie ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie dmuchane dla najmłodszych

Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W dawnym forcie w Krakowie powstało muzeum opowiadające o ruchu harcerskim - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski