Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W drodze na Wiejską

Jolanta Białek
Zbigniew Cichoń
Zbigniew Cichoń Fot. archwium
Wybory. Dlaczego kandydują, co chcą zmienić, jeśli zdobędą mandat w parlamencie, co jest ich zdaniem najważniejsze dla powiatu wielickiego? Zapytaliśmy o to trójkę kandydatów, mieszkających w wielickim rejonie, którzy zajmują najwyższe miejsca na listach wyborczych.

Tak dobrych „parlamentarnych notowań”, jak w dobiegającej końca kadencji, powiat wielicki nie miał nigdy wcześniej. Sami parlamentarzyści przyznają, że wyjątkowo licznej reprezentacji - troje posłów oraz senator - zazdrościli Wieliczce na Wiejskiej wszyscy.

To parlamentarne bogactwo nastąpiło po 10 latach posuchy (okres 2001-2011), kiedy nazwisk osób z powiatu wielickiego trudno było szukać na listach posłów. Za taki stan rzeczy wielu winiło przypisanie wielickiego rejonu na początku tego wieku - do tarnowskiego okręgu wyborczego (nr 15). W tym czasie kilkakrotnie prowadzono (jednak bez efektu) szeroko zakrojone akcje, by powiat wielicki powrócił do krakowskiego okręgu wyborczego. Po wyborach w 2011 roku zwolennicy tego rozwiązania zamilkli. Czy projekt ten wróci, zależy zapewne także od wyniku wielickich kandydatów podczas zbliżających się wyborów do Sejmu.

Kto może zdobyć sejmowy mandat? Ostrożni mówią o szansie na co najmniej jedno miejsce w Sejmie (dla PiS). Realiści o dwóch (po jednym dla PiS i PO), a optymiści - o trzech (PiS, PO, ruch Kukiza). Zwolennicy ostatniego wariantu przekonują, że z listy „Kukiz 15” może dostać się do niższej izby Parlamentu Grzegorz Kukiz, mieszkaniec Koźmic Małych. Na listach wyborczych zajmuje on wprawdzie odległą pozycję, ale ma „magiczne” nazwisko. A to - jak pokazały wybory parlamentarne w 2011 roku, kiedy z list PiS w okręgu tarnowskim niespodziewanie dla wszystkich dostał się do Sejmu Jan Paweł Ziobro z Zakrzowca - może być wielkim atutem.

Najpoważniejszą kandydatką z powiatu wielickiego do uzyskania mandatu posła wydaje się była wiceburmistrz Wieliczki Urszula Rusecka, „trójka” na listach PiS. Te prognozy wynikają z tego, że według szacunków w okręgu tarnowskim partia Jarosława Kaczyńskiego może zdobyć co najmniej pięć miejsc w Sejmie. W sumie w tym okręgu jest ich dziewięć, dlatego z kolei szanse na reelekcję Elżbiety Achinger, startującej z trzeciego miejsca na listach PO, zależą po części także od tego, ile mandatów przypadnie tym razem jej partii. Tu szacunki mówią o 1-3 miejscach w Sejmie, w zależności od wyborczego wyniku m.in. ruchu Pawła Kukiza i Zjednoczonej Lewicy. Bo to, że jeden mandat w okręgu tarnowskim weźmie także PSL wygląda na pewne.

Z kolei mecenas Zbigniew Cichoń z Wieliczki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu wielicko-brzeskim (okręg nr 34) już dziś może być pewny wygranej, bo ten rejon to „matecznik PiS” i jak mówią lokalni politycy „senatorem mógłby zostać nawet człowiek z ulicy, pod warunkiem, że pójdzie do wyborów ze znaczkiem PiS”.

W tych wyborach o miejsce w niższej izbie Parlamentu ubiega się łącznie dwudziestu jeden kandydatów, mieszkających w powiecie wielickim. Pójdą oni walczyć o mandat pod szyldem ośmiu ugrupowań.

PiS: Urszula Rusecka (miejsce 3), Marek Burda (12), Aleksandra Ślusarek (15)

PO: Elżbieta Achinger (3), Leszek Rajtarski (10), Grzegorz Harabasz (14)

PSL: Paweł Janus (6), Marek Ciastoń (10), Anna Piech (15)

KWW „Kukiz 15”: Marzena Gajda (5), Jakub Włodarczyk (6), Katarzyna Świeży (7), Jarosław Słoma (12), Grzegorz Kukiz (17)

KW KORWIN: Mirosław Szybowski (2), Łukasz Figiel (3)

Zjednoczona Lewica: Lilija Twardosz (2)

KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże”: Urszula Strach (4)

KW Nowoczesna Ryszarda Petru: Agnieszka Pytlik (5), Maciej Maciejewski (15).

Elżbieta Achinger, miejsce 3, PO
Startuję, bo... uważam, że moje doświadczenie prawnicze zdobyte na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz 35- letnie doświadczenie zawodowe zarówno w zakresie stosowania prawa, jak i przedsiębiorczości jest dobrym przygotowaniem do godnego reprezentowania interesów wyborców w polskim Parlamencie. Zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym byłam zawsze zwolenniczką dialogu oraz mądrych kompromisów. A praca w Sejmie polega w dużej mierze na umiejętności negocjowania i tworzenia prawa.

Jako posłanka chciałabym... kontynuować wiele działań związanych z realizacją polityki senioralnej i społecznej, które podejmowałam na forum Parlamentu. Ponadto w przyszłej kadencji chcę moją aktywność ukierunkować również na edukację młodzieży (ze szczególnym uwzględnieniem edukacji obywatelskiej).

Najważniejsza dla powiatu... jest realizacja rozpoczętej inwestycji budowy Sądu Okręgowego, siedziby Powiatowej Straży Pożarnej w Wieliczce oraz Szkoły Muzycznej II stopnia, w której uczniowie mogliby kontynuować naukę. Ponadto - poszerzenie strefy kolei aglomeracyjnej o Kłaj i Niepołomice połączone z budową parkingów typu park&ride oraz dokończenie II etapu budowy obwodnicy Gdowa.

Urszula Rusecka, miejsce 3, PiS

startuję, bo... Polacy oczekują pozytywnych zmian, a to wymaga determinacji i ciężkiej pracy. Ci, którzy mnie znają z dotychczasowej działalności wiedzą, że potrafię skutecznie rozwiązywać problemy oraz inicjować programy służące mieszkańcom. Mam takie poczucie, że wsparcie, które otrzymałam w postaci 17,5 tys. głosów w wyborach samorządowych to dowód ogromnego zaufania i poparcia dla mojej dotychczasowej pracy, za co w tym miejscu z całego serca dziękuję.

Jako poseł chciałabym... nie zawieść zaufania moich wyborców, tak aby za cztery lata mogli powiedzieć: to był dobry wybór. Chcę służyć mieszkańcom, bo do tego zobowiązuje mnie mandat poselski. W swej aktywności poselskiej chciałabym skupić się na kwestiach związanych z rodziną, jako fundamentem każdej społeczności. Chcę także wspierać polską przedsiębiorczość, dążyć do stworzenia takich warunków społeczno-ekonomicznych, aby ludzie w naszym kraju mogli godnie żyć.

Najważniejsza dla powiatu... Deklaruję na poziomie działalności parlamentarnej wsparcie dla samorządów i dla niezwykle aktywnych ludzi ze stowarzyszeń i innych grup wykonywujących pracę u podstaw. Chcę współpracować z samorządami, wsłuchiwać się w ich potrzeby i czuwać, aby prawo, które jest stanowione centralnie nie było sprzeczne z interesami społeczności lokalnych.

Zbigniew Cichoń, kandydat PiS do senatu
startuję, bo... chcę przywrócenia normalności w funkcjonowaniu państwa, które zamiast być opresyjne wobec obywateli powinno być dla nich pomocne i życzliwe. Polacy nie mogą czuć się zagrożeni odbieraniem im mieszkań, rent, emerytur czy nawet dzieci. Należy uzdrowić opieszały wymiar sprawiedliwości. Radykalnych zmian wymaga też służba zdrowia - tak, by leczenie prowadził lekarz, a nie urzędnicy z NFZ. Konieczne jest rozszerzenie naboru na specjalizacje lekarskie, by usunąć trudności związane z brakiem lekarzy specjalistów.

Jako senator chciałbym... doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu prawa i jego stanowieniu, które przywrócą normalność w naszym życiu. Chciałbym wprowadzić proste i prorodzinne ustawodawstwo podatkowe. Za niezbędne uważam zmiany procedur sądowych. Jako doświadczony adwokat i były senator wiem, jak stanowić prawo odpowiedniej jakości.

Najważniejsza dla powiatu... jest m.in. budowa nowej komendy PSP. Potrzebna jest także budowa tunelu lub ronda na ul. Krakowskiej w Wieliczce, by poprawić wyjazd w kierunku Krakowa. Kolejna ważna sprawa to zjazd z autostrady w Podłężu, bez tej inwestycji gmina Niepołomice nie będzie mogła się rozwijać. Aby zrealizować te cele, będę współpracował z samorządowcami z naszego powiatu, bo tylko razem można je osiągnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski