Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W jakich zawodach kształci się najmniej uczniów? Te kierunki nie cieszą się popularnością

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Technik ceramik jest jednym z niżowych kierunków. Co jeszcze?
Technik ceramik jest jednym z niżowych kierunków. Co jeszcze? Unsplash
Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przyniosła wiele niespodzianek i wyzwań. Wyniki pokazują, że wciąż najchętniej młodzież wybiera licea, ale coraz więcej uczniów decyduje się na kształcenie zawodowe. Są kierunki, które ewidentnie stają się coraz mniej popularne i odwrotnie. Sprawdzamy, które cieszą się największym zainteresowaniem. Jak będzie w przyszły roku?

Spis treści

Kierunki zawodowe, które nie są atrakcyjne dla młodzieży

Jak wynika z danych z tegorocznej rekrutacji najmniejszym zainteresowaniem w przypadku techników cieszyły się kierunki takie jak:

 • technik papiernictwa,
 • techno pszczelarz,
 • oraz technik ceramik.
 • W szkołach branżowych I stopnia były to:
 • przetwórca mięsa,
 • drukarz offsetowy,
 • monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.

Na te kierunki trafiło łącznie 0,02 proc. kandydatów przyjętych w technikach i szkołach branżowych I stopnia, a łącznie 49 proc. młodzieży zdecydowało się na szkoły o profilach zawodowych.

Szkoły i kierunki, które cieszą się popularnością

Wśród najczęściej wybieranych szkół znalazły się licea ogólnokształcące. Wskazywało je aż 51 proc. kandydatów. Na drugim miejscu uplasowały się technika (40 proc.), na trzecim – szkoły branżowe I stopnia (9 proc.). Jak dodaje Dorota Kędzierska, product owner z VULCAN, kandydaci do techników najczęściej aplikowali na kierunki takie jak:

 • technik informatyk (11 proc.),
 • technik logistyk (8 proc.),
 • technik żywienia i usług gastronomicznych (7 proc.).

W przypadku szkół branżowych I stopnia 35 proc. spośród wszystkich kandydatów przyjętych zostało do oddziałów (klas) wielozawodowych. Następnie wśród najpopularniejszych znalazły się zawody takie jak:

 • mechanik pojazdów samochodowych (14 proc.),
 • kucharz (8 proc.),
 • oraz fryzjer (7 proc.).
Uczeń uczy się obsługiwać wiertarkę.

Od zawodówki po technikum i szkoła branżowa. Sprawdź, jak zm...

Rekrutacja: uczmy się na błędach

Drugi rok z rzędu o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiegało się 1,5 rocznika, przez co nie każdy uczeń znalazł dla siebie miejsce w przeludnionych szkołach. Jak wynika z danych udostępnionych przez firmę VULCAN, w pierwszym etapie rekrutacji zasadniczej przyjętych zostało zaledwie 75 proc. kandydatów. Na przebieg całego procesu miała także wpływ liczba wskazywanych przez uczniów placówek.

Aż 14 proc. spośród wszystkich kandydatów ubiegało się o przyjęcie tylko do jednej szkoły, co przy tak dużej konkurencji, często kończyło się brakiem kwalifikacji – tłumaczy ekspertka VULCAN.

Dodaje, że w większości samorządów limit preferowanych placówek wynosił trzy, co jednak warto podkreślić, wskaźniki te są zmieniane lub znoszone przez lokalne władze. Dla przykładu, w Warszawie kandydaci mogli ubiegać się o przyjęcie do dowolnej liczby placówek.

Rekordzista kandydował do 111 szkół. Warto skorzystać z tego uprawnienia, ponieważ zwiększa to szansę na szybsze znalezienie miejsca w nowej szkole i spokojne wakacje - podpowiada Kędzierka

Osoby, które nie zostały zakwalifikowane, mogły ubiegać się o miejsce w ramach rekrutacji uzupełniającej lub po jej zakończeniu. W dużych miastach miało to miejsce jeszcze na początku października br.

Kolejna rekrutacja to inne wyzwania

Rekrutacja do szkół na rok szkolny 2023/2024 nie należała do najłatwiejszych, o czym mogło przekonać się tak wielu młodych ludzi, ale i jednostek edukacyjnych, które stanęły przed wyzwaniem przyjęcia większej liczby uczniów niż dotychczas. Niemniej to nie koniec zadań, z jakimi przyjdzie zmierzyć się samorządom oraz szkołom.

W przyszłym roku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie uczestniczyło 0,5 rocznika, w związku z czym samorządy oraz szkoły będą musiały zmierzyć się z koniecznością przygotowania atrakcyjnej oferty edukacyjnej dla tak małej liczby uczniów. Może się to też wiązać ze zmianami kadrowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W jakich zawodach kształci się najmniej uczniów? Te kierunki nie cieszą się popularnością - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski