Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie wraca pamięć o ludziach zasłużonych dla Podgórza

Arkadiusz Maciejowski
Inicjatywy. Na liście pominiętych blisko sto lat temu osób jest m.in. Juliusz Franciszek Leo, profesor UJ, twórca Wielkiego Krakowa
Inicjatywy. Na liście pominiętych blisko sto lat temu osób jest m.in. Juliusz Franciszek Leo, profesor UJ, twórca Wielkiego Krakowa Anna Kaczmarz
Inicjatywy. Na liście pominiętych blisko sto lat temu osób jest m.in. Juliusz Franciszek Leo, profesor UJ, twórca Wielkiego Krakowa

Jest szansa, że 31 wyjątkowo zasłużonych dla Podgórza osób zostanie w końcu wpisanych na listę honorowych obywateli Krakowa. Sprawą obiecali zająć się radni miejscy.

Spis honorowych obywateli miasta Podgórze [PDF] >>

Paweł Kubisztal ze stowarzyszenia Podgorze.pl przypomina, że zbliża się setna rocznica połączenia Królewskiego Miasta Krakowa i Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. W 1915 roku decyzją swych samorządów oba miasta zostały połączone w jeden
organizm miejski.

Zdaniem Kubisztala teraz jest doskonała okazja, aby uporządkować historyczne zaszłości. - Jedna z nich nasuwa się po lekturze artykułu "76 honorowych obywateli, czyli historia z polityką w tle" autorstwa Mateusza Drożdża, opublikowanego w październikowym numerze miesięcznika "Nasza Historia" - podkreśla Kubisztal.

Drożdż zauważył, że podczas układu zjednoczeniowego prawdopodobnie zapomniano o osobach, którym nadano zaszczytne tytuły honorowych obywateli Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza.

- Niestety, w chwili obecnej obywatele, którym to wyróżnienie nadała Rada Miasta Podgórza, nie znajdują się na liście honorowych obywateli miasta Krakowa. To oczywiste przeoczenie - zaznacza Paweł Kubisztal.

Na liście osób, które powinny zostać również honorowymi obywatelami Krakowa, jest m.in. Juliusz Franciszek Leo (1861-1918), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent miasta Krakowa (1904-1918), twórca Wielkiego Krakowa, w ramach którego połączono Kraków i Podgórze. Honorowe obywatelstwo Podgórza otrzymał w 1914 r.

Kolejna osoba to np. Wojciech Bednarski (1841-1914), radny podgórski, nauczyciel, założyciel parku na Krzemionkach. Honorowe obywatelstwo Podgórza otrzymał w 1896 r. (pełna lista 31 nazwisk dostępna jest na www. dziennikpolski24.pl).
Dr Kamila Follprecht z Archiwum Państwowego w Krakowie podkreśla, że wielu z tych, którzy otrzymali honorowe obywatelstwo Podgórza, było zasłużonych także dla Krakowa.

- Usunięcie tego przeoczenia sprzed wieku nie będzie generowało kosztów finansowych, a przywróci honory osobom zacnym i zasłużonym - dodaje Paweł Kubisztal, który w tej sprawie napisał list m.in. do Bogusława Kośmidera, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Jan Machowski z magistratu wyjaśnia, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Będzie ona należała do Rady Miasta Krakowa. Wiele wskazuje jednak na to, że nie powinno być większego problemu z przekonaniem radnych do tej idei. Swoją pomoc oferuje przewodniczący Rady Bogusław Kośmider (PO).

- Rozmawiałem już o sprawie z prezydentem Jackiem Majchrowskim, on również nie widzi przeciwwskazań, więc wydaje mi się, że jeszcze w tym roku uda się załatwić wszystkie formalności - podkreśla Bogusław Kośmider.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski