Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie został ogłoszony stan ostrzegawczy z powodu smogu [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Fot: Adam Wojnar/
Normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone o 400 proc, czyli wynoszą dzisiaj 200 mikrogramów. Norma to 50 mikrogramów.

Władze Krakowa zalecają osobom szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenie powietrza: dzieciom i młodzieży poniżej 25 roku życia, osobom starszym , z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorym na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone i innym podjęcie środków ostrożności.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza:

Autor: Agnieszka Maj

Czytaj także: Ogromne zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. Maski antysmogowe [ZDJĘCIA]

Należy:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,

- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,

- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy, śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń

- zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.

Komunikat o stanie zanieczyszczenia powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie informuje o wystąpieniu niekorzystnych warunków zdrowotnych na terenie Aglomeracji Krakowskiej (kod strefy: PL1201, kody stacji: MpKrakAlKras, MpKrakBulwar) w związku z zarejestrowaniem przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10, wynoszącego 200 μg/m3 (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu, Dz. U. z 2012 r., poz. 1031).

Wartość 24 godzinnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w dniu 3 listopada 2015 r. wyniosła w Krakowie przy Al. Krasińskiego – 265 μg/m3, przy ul. Bulwarowej - 230 μg/m3.

Przypuszczalnymi przyczynami nadmiernego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 były: szczególne lokalne warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, bardzo niekorzystne warunki klimatyczne, oddziaływanie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem budynków oraz z ruchem pojazdów.

Biorąc pod uwagę panujące warunki meteorologiczne (wyż baryczny, brak wiatru, występowanie mgieł) następuje kumulacja zanieczyszczeń, co stwarza w kolejnych dniach ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego – 300 μg/m3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski