Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym upamiętniono jego długoletniego dyrektora Józefa Skotnickiego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym we wtorek (24 października) odsłonięto tablicę upamiętniającą dr. Józefa Skotnickiego, wieloletniego dyrektora ZOO. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodziny Skotnickich. Wspominano zasługi zmarłego trzy lata temu dyrektora, który przyczynił się m.in. do rozbudowy ogrodu zoologicznego oraz odnowienia kopca Józefa Piłsudskiego.

Józef Skotnicki zmarł trzy lata temu, 21 października 2020 roku. Funkcję dyrektora krakowskiego ogrodu zoologicznego pełnił nieprzerwanie od 2 stycznia 1975 roku i był najdłużej urzędującym dyrektorem ogrodu zoologicznego w Polsce.

Uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach pracował w Zakładzie Żywienia Zwierząt Instytutu Zootechniki w Krakowie. Po doktoracie, w 1970 r., odbył roczny staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Republice Federalnej Niemiec.

Po objęciu stanowiska dyrektora krakowskiego zoo rozpoczął modernizację ogrodu i porządkowanie 500 ha Lasu Wolskiego, największej enklawy zieleni w Krakowie. Powiększył teren ogrodu i rozpoczął przebudowę i rozbudowę infrastruktury pomieszczeń dla zwierząt. Pod jego kierownictwem została całkowicie zmieniona działalność hodowlana, zaczęto sprowadzać zwierzęta rzadko występujące, ginące i zagrożone wyginięciem. W 1978 roku zainicjował rozpoczęcie prac porządkowych i remontowych Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Lesie Wolskim, którego utrzymanie nadzorował do ostatnich chwil życia.

W 1991 roku został przyjęty do elitarnego grona Światowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych, przekształconej w 2004 roku w Światową Organizację Ogrodów Zoologicznych i Akwariów WAZA. W 1992 roku wprowadził krakowski ogród zoologiczny do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, w ramach którego aktywnie działał na rzecz ochrony zwierząt.

Po roku 2000 dzięki staraniom dyr. Skotnickiego nastąpił okres znaczącej modernizacji krakowskiego zoo. W efekcie podjętych inwestycji m.in. w 2005 r. otwarto po przebudowie pawilon małpiarni, w 2007 r. zakończono budowę obiektu dla wielkich kotów (I etap), w 2013 r. otwarto żyrafiarnię, a w 2016 r. powstała pingwiniarnia, w której eksponowane są pingwiny Humboldta. W roku 2017 zakończono drugi etap budowy pawilonu dla wielkich kotów, a w kolejnym roku został wybudowany nowy budynek kas zoo oraz wejścia i wyjścia.

Józef Skotnicki był członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Rady Naukowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Komisji Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem i aktywnym działaczem Stowarzyszenia Ofiar Rodzin Katynia Polski Południowej.

Był autorem kilkudziesięciu prac naukowych, ponad 100 popularnonaukowych oraz dziewięciu książek o zwierzętach krakowskiego zoo.

W trakcie pracy zawodowej dyr. Skotnicki szczególną troska otaczał dzieci i młodzież z Domów Dziecka i placówek opiekuńczych oraz osoby niepełnosprawne. Za swoją działalność zawodową i społeczną został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz brązowym Medalem Cracoviae Merenti.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym upamiętniono jego długoletniego dyrektora Józefa Skotnickiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski