Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. JP II kolejny raz udało się wygrać wyścig z czasem. Trzy transplantacje serca w tym roku

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. JP II kolejny raz udało się wygrać wyścig z czasem. Trzy transplantacje serca w tym rokuNa zdjęciu: dr n. med. Grzegorz Wasilewski, mgr piel. instr. Marzena Kulig, prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. JP II kolejny raz udało się wygrać wyścig z czasem. Trzy transplantacje serca w tym rokuNa zdjęciu: dr n. med. Grzegorz Wasilewski, mgr piel. instr. Marzena Kulig, prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak. rat med. Michał Kaleta/Szpital św. JP2
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II po raz kolejny udało się wygrać wyścig z czasem. Tutaj zawsze stawką są uratowani pacjenci i szansa dla nich na nowe życie. W tym roku już trzech pacjentów Szpitala, którzy zmagali się z ciężką, przewlekłą postacią niewydolności serca zostało poddanych operacji kardiochirurgicznej – transplantacji serca. - Trzy transplantacje to dopiero początek w tym roku, w kolejce oczekuje kilkunastu pacjentów - mówi rat. med. Michał Kaleta.

Jak informuje Szpital: - Każdy z pacjentów to inna historia ich choroby, zmagań z niekiedy dłuższym, innym razem krótszym okresem leczenia i oczekiwania na przeszczepienie organu.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II dwie transplantacje wykonano w styczniu i jedną na początku lutego. br. Po raz kolejny Szpital w jednej z Akcji Serce miał możliwość skorzystania ze wsparcia 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

- Jeden z aktualnie najmłodszych naszych pacjentów kilka tygodni temu był w tak ciężkim stanie, że istniało ryzyko iż nie zdążymy mu pomóc. Przez wiele dni trwał proces intensywnego leczenia, wsparcia lekami dożylnymi poprawiającymi funkcjonowanie chorego serca. Później, po zakwalifikowaniu i wpisaniu kandydata na listę oczekujących, okres oczekiwania na przeszczepienie też nie był łatwy z różnych względów. Pacjenci mają swoje problemy, rozterki ale my musimy się też z tym liczyć mierzyć i wybrać najlepszą metodę leczenia, co czasem jest dla nas pewnego rodzaju wyzwaniem. Niemiej jednak, to właśnie transplantacja serca jest dla wielu chorych jedynym ratunkiem i nasz Zespół do tego zawsze dąży, pokonując różne przeciwności. 3 transplantacje to dopiero początek w tym roku, w kolejce oczekuje kilkunastu pacjentów - mówi rat. med. Michał Kaleta, Koordynator Transplantologii i VAD oraz II. Zastępca Kierownika Zespołu Transplantacji Serca.

Z kolei dr n. med. Grzegorz Wasilewski, kardiochirurg i transplantolog kliniczny, Zastępca Kierownika Oddziału Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz Zastępca Kierownika Zespołu Transplantacji Serca wyjaśnia: - Wspólnymi siłami całego Zespołu Transplantacji mamy już trzech pacjentów, którzy zaczynają nowe życie, życie ze zdrowym sercem. Właśnie przechodzą okres rekonwalescencji w naszym Oddziale, ale widoki na powrót do domu są coraz bliższe. Każda z tych transplantacji była inna, mieliśmy różne wyzwania w trakcie operacji i późniejszych dobach, ale dla naszego Zespołu największą nagrodą i satysfakcją za ten wysiłek jest widok pacjenta wracającego do pełni zdrowia.

Dr n. med. Grzegorz Wasilewski podkreśla: - Każdy z tych pacjentów walczył o to, co teraz już jest na wyciągnięcie dłoni. Przed nami jeszcze okres rehabilitacji, oswojenia się z nowym sercem, co często wymaga też wsparcia ze strony Zespołu Psychologów Klinicznych. Nasze plany na 2024 rok zakładają, że będziemy chcieli pomóc znów coraz większemu gronu pacjentów z ciężkim obrazem niewydolności serca - dodaje.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski