W Małopolsce kochamy sport! Sportowcy kochają Małopolskę! Witold Kozłowski: - Igrzyska Europejskie, wyzwanie, któremu wspólnie sprostaliśmy

Artykuł sponsorowany Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich w Krakowie
Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich w Krakowie UMWM
- Igrzyska Europejskie były największym wydarzeniem sportowym nie tylko w Europie, ale prawdopodobnie także na świecie - mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski

Małopolska to region o głębokich korzeniach sportowych. To tu urodzili się i trenowali wybitni sportowcy, reprezentanci Polski na Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach o randze międzynarodowej. Już w XIX w. tworzono tu zalążki sportu w jego nowoczesnym rozumieniu, a na początku XX w. powstawały pierwsze kluby i związki sportowe, pionierskie drużyny piłkarskie (Cracovia i Wisła). W Krakowie swój początek wziął Polski Komitet Olimpijski, z tym miastem wiąże się pierwszy medal wywalczony przez Polaków na igrzyskach.

Od tego czasu minęło stulecie i Małopolska została gospodarzem największego wydarzenia sportowego roku na Starym Kontynencie - Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. To wielka duma dla regionu!

Rozwój aktywności fizycznej mieszkańców, podnoszenie jakości infrastruktury sportowej oraz powstawanie nowych obiektów to sprawy, które zawsze pozostają bliskie władzom Samorządu Województwa Małopolskiego. Dzieje sportu to opowieść o wybitnych, pełnych pasji i ideałów ludziach. To historia wyjątkowych miejsc, które były świadkami całej palety sportowych emocji. To również zapis wydarzeń przechowywanych w pamięci kolejnych pokoleń kibiców.

Marszałek Witold Kozłowski gratuluje Dawidowi Kubackiemu zdobycia medalu Igrzysk Europejskich
Marszałek Witold Kozłowski gratuluje Dawidowi Kubackiemu zdobycia medalu Igrzysk Europejskich UMWM

Igrzyska Europejskie - wyzwanie, któremu wspólnie sprostaliśmy

Na starcie Igrzysk Europejskich 2023 stanęło prawie 6400 sportowców, rywalizujących w 29 dyscyplinach i 253 konkurencjach. Reprezentacja Polski łącznie wywalczyła 50 medali. Przedsięwzięcie, którego sercem była Małopolska, przeprowadzono z precyzyjną koordynacją w czterech regionach naszego kraju i 15 miastach.

- To było olbrzymie wyzwanie, któremu wspólnie sprostaliśmy, pomimo ogólnoświatowej pandemii koronawirusa i agresji Rosji na Ukrainę. Igrzyska Europejskie były największym wydarzeniem sportowym nie tylko w Europie, ale prawdopodobnie także na świecie. Udowodniliśmy, że potrafimy organizować bardzo duże imprezy sportowe. To bezcenne doświadczenie. Przypomnę tylko, że podczas wrześniowego II Europejskiego Kongresu Turystyki i Sportu, który odbył się w Zakopanem, prezydent RP Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że Polska będzie kandydować do zorganizowania w 2036 roku Letnich Igrzysk Olimpijskich - podkreśla marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Igrzyska Europejskie motorem rozwoju regionu

Igrzyska Europejskie zwiększyły rozpoznawalność Małopolski nie tylko jako regionu, ale też jako marki. Sygnał telewizyjny z Igrzysk Europejskich trafił do 41 nadawców z 37 krajów europejskich oraz 17 krajów w Ameryce Południowej. Wyprodukowano 580 godzin sygnału telewizyjnego. Wszystko można było obejrzeć również w transmisjach internetowych. Same tylko uroczystości otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich na kanałach TVP obejrzało na żywo dwa miliony widzów.

- Prezes spółki Igrzyska Europejskie pracuje nad raportem końcowym, ale już dziś mogę powiedzieć, że ekwiwalent promocyjny sięga 400 milionów złotych w Polsce oraz aż dwóch miliardów złotych na rynkach zagranicznych. Te liczby i kolosalne kwoty robią wrażenie. Igrzyska Europejskie były dla Małopolski pod wieloma względami znakomitą i bardzo opłacalną inwestycją - ocenia marszałek Witold Kozłowski.

Małopolska - miliony złotych na inwestycje

Igrzyska Europejskie wiązały się z wieloma inwestycjami, m.in. w drogową infrastrukturę. Dobra współpraca samorządu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa Infrastruktury podczas przygotowań do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, zaowocowała wielomilionowymi projektami drogowymi w Krakowie i regionie. Organizacja Igrzysk Europejskich wpływała na wiele obszarów życia i gospodarki Małopolski.

- Dlatego raz jeszcze dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowane były w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia - mówi marszałek województwa.

15 lutego w nowoczesnej hali Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem uroczyście otwarto XXX Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych Małopolska 2024. Formuła finałów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich.

Nieprzypadkowo to Małopolska była gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia. Samorząd województwa aktywnie bowiem wspiera młodych i utalentowanych sportowców, chociażby poprzez programy stypendialne oraz dofinansowanie różnego rodzaju wydarzeń.

- Cieszę się, że Małopolska gościła uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych już po raz ósmy i że samorząd województwa małopolskiego mógł wesprzeć finansowo organizację tego wydarzenia. Pragnę również wyrazić wdzięczność, że prezydent Andrzej Duda objął olimpiadę patronatem. To dla nas, Małopolan, wielka radość i satysfakcja, że tak liczne grono około 1200 sportowców właśnie w naszym regionie uczestniczy w rywalizacji w duchu fair play, prezentując swój talent oraz zdolności poparte ciężką pracą w czasie wielomiesięcznych treningów - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Przykładów wydarzeń, których partnerem jest Województwo Małopolskie, ale też konkursów i projektów finansowanych przez województwo, jest bardzo dużo. Można się o tym przekonać przeglądając choćby kolejne strony wydania „Małopolskiej Areny Mistrzostw”.

ZOBACZ „MAŁOPOLSKĄ ARENĘ MISTRZOSTW"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski