Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce ok. 400 odbiorców nie ma prądu, strażacy walczą z podtopieniami i połamanymi drzewami. Odnotowano ponad 140 zdarzeń

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ojców - Wysoki poziom wód
Ojców - Wysoki poziom wód Patrol998-Małopolska
Bardzo niespokojny dzień dla województwa małopolskiego. Tylko od godz. 7.00 do 15.00 - 5 lutego - małopolscy strażacy odnotowali ponad 140 zdarzeń atmosferycznych. Najwięcej interwencji w powiecie krakowskim. Od samego rano strażacy wyjeżdżają do zalanych piwnic i garaży, przepychania przepustów i usuwania połamanych gałęzi z dróg i chodników. Według informacji od Tauron Dystrybucja S.A. bez prądu pozostaje ok. 400 odbiorców, z czego prawie 190 w powiecie bocheńskim (gmina Bochnia), ok. 60 w oświęcimskim, ok. 50 w limanowskim.

- Według najświeższych aktualizacji na godzinę 15.00 w poniedziałek, 5 lutego w całym województwie małopolskim od godz. 7.00 mieliśmy 143 zdarzenia atmosferyczne, czyli wypompowywanie wody z piwnic i garaży, przepychanie przepustów, sprzątanie połamanych drzew i konarów, które stwarzają zagrożenie na drogach i chodnikach - mówi mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Jak również informuje nas Hubert Ciepły, strażacy dotychczas podejmowali najwięcej interwencji w powiecie krakowskim , gdzie do godz. 15.00 w poniedziałek przyjęli dokładnie 52 zgłoszenia. Z kolei w Olkuszu było ich 17, a w pozostałych powiatach zgłoszeń było poniżej 10.

- W każdym z powiatów były interwencje i tak naprawdę zgłoszenia spływają do nas cały czas na bieżąco więc te statystyki będą rosły. Na szczęście nie ma osób rannych. Jesteśmy przygotowani, strażacy cały czas są dysponowani do zdarzeń zgłaszanych przez mieszkańców. Jeżeli tylko pomoc jest potrzebna to zjawiamy się na miejscu w kilka minut. Mamy sprawdzony i przygotowany sprzęt. Działamy po prostu - podsumowuje Hubert Ciepły i dodaje, że na ten moment nie było konieczności powoływania wojewódzkiego sztabu kryzysowego.

Blisko 400 odbiorców nie ma prądu

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z IMGW oraz PSP. Według informacji od Tauron Dystrybucja S.A. bez prądu pozostaje ok. 400 odbiorców, z czego prawie 190 w powiecie bocheńskim (gmina Bochnia), ok. 60 w oświęcimskim, ok. 50 w limanowskim - informuje nas dr Joanna Paździo , rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w niedzielę, 4 lutego, wysłało do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, wojewódzkich służb inspekcji i straży trzy ostrzeżenia meteorologiczne oraz jedno hydrologiczne. W poniedziałek z kolei wysłano cztery ostrzeżenia. Zostały one także zamieszczone w RSO (aplikacja „Regionalny System Ostrzegania”).

- Między innymi dla części województwa obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia o roztopach. Dla zlewni Rudawy i Prądnika wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych. Dla znacznej części województwa obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Jeśli chodzi o stan wody w rzekach, na tę chwilę na Rudawie (stacja Balice) mamy przekroczony stan alarmowy - dodaje Joanna Paździo.

Jak również udało nam się dowiedzieć, przekroczenie stanów ostrzegawczych dotyczy stacji: Jawiszowice - Wisła, Jabłonka - Czarna Orawa, Jabłonka - Piekielnik, Grybów - Biała, Ciężkowice - Biała, Golanka (LSOP) - Biała, Gorlice - Sękówka, Uście Gorlickie - Ropa, Tuchów (LSOP) - Biała, Balice - Rudawa, Ojców - Prądnik.

Wprowadzone pogotowia/alarmy przeciwpowodziowe:

  • Burmistrz Miasta i Gminy Skawina 5.02.2024 r. - pogotowie przeciwpowodziowe
  • Wójt gminy Zabierzów – 5.02.2024 r. – alarm przeciwpowodziowy
  • Burmistrz Miasta i Gminy Grybów – 5.02.2024 r. – pogotowie przeciwpowodziowe

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski