Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Krakowem pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopienia, rozlewiska, wysoki poziom rzek. Stan ostrzegawczy przekroczony na Rudawie i Skawince

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rozlewisko w Ojcowie. Rzeka Prądnik wystąpiła z brzegów
Rozlewisko w Ojcowie. Rzeka Prądnik wystąpiła z brzegów Patrol998-Małopolska
Zalane drogi, podtopione podwórka, pompowanie wody z piwnic, potoki wychodzące z brzegów - z taką sytuacją mierzą się strażacy z powiatu krakowskiego od rana w poniedziałek, 5 lutego 2024 r. Pierwsze interwencje były już w niedzielę wieczorem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o przekroczeniu poziomu ostrzegawczego rzeki Rudawy na stacji wodowskazowej w Balicach w gminie Zabierzów oraz stanu ostrzegawczego w gminie Skawina w Rzozowie na Skawince. Burmistrz Skawiny Norbert Rzpisko oraz wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan ogłosili w swoich gminach stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W całej gminie Skawina stan ogłoszonego pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje od 5 lutego 2024 r. od godz. 9 rano do odwołania - podają gminni urzędnicy. Podobnie jest w gminie Zabierzów. Zaczęły działać zespoły zarządzania kryzysowego.
Kryzysowa sytuacja była w miejscowości Wielkie Drogi w gminie Skawina. Prowadzono działania ratownicze infrastruktury i prywatnych posesji.

Stan rzek i potoków podnosił się sukcesywnie

Na rzekach stan wód ciągle rośnie. Na Rudawie poziom ostrzegawczy został przekroczony o 8 cm, natomiast na Skawince w Rzozowie o 2 cm, ale w ciągu doby woda podniosła się o 120 cm. W Małopolsce stany ostrzegawcze są też przekroczone w Jabonce na Piekielniku, w Ujściu Gorlickim na Ropie, w Gorlicach na Sękówce, oraz na Białej na dwóch stacjach wodowskazowych w Grybowie i Ciężkowicach.

Tymczasem padający wciąż deszcz powoduje zalania piwnic, podtapia podwórka, zalewa drogi. Szorująca woda niesie gałęzie i śmieci, zatyka przepusty. Silny wiatr i namoknięta ziemia sprawiają, że przewracają się drzewa. Strażacy są nieustannie wzywani do pomocy w pompowaniu wody z piwnic i ochronie zalewanych podwórek. Niemal w każdej podkrakowskiej gminie były interwencje strażaków.

Fala wody na Prądniku od Ojcowa do Wielkiej Wsi i Zielonek

W gminie Skała potoki zalewają drogi. Duże problemy z podtopieniami dróg i innych nieruchomości są w Ojcowie. Tworzą się rozlewiska. W Maszycach robiło się rozlewisko, bo wody piętrzył zatkany przepust. Do pomocy wzywano strażaków ochotników. Z niektórych jednostek wyjeżdżało po kilka zastępów do różnych zdarzeń. W Cianowicach zalewało podwórka, w Skale na ul. Rzeźniczej była zalana piwnica.

Fala na wzbierającej nieustannie rzece Prądnik z Ojcowa dotarła do gmin Wielka Wieś i Zielonki. Władze gminy Wielka Wieś informowały o zbliżającej się fali wody i apelowały do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku. Wójt powołał sztab kryzysowy. Druhowie z gminnych jednostek OSP cały dzień pracowały w terenie przy odpompowywaniu wody z zalanych posesji.

A fala wody na Prądniku szła dalej. Zalewała Zielonki. Strażacy z gminnych jednostek zmagali się z ratowaniem infrastruktury i dobytku mieszkańców przed zalaniem. Było pompowanie wody z piwnic i podwórek.

Zatory na potokach, zalane ulice, powalone drzewa

W Krzeszowicach zrobił się zator na rzece w okolicy ulicy Bandurskiego. W gminie Zabierzów w Bolechowicach drzewo przewróciło się na ulice Jurajską. Droga była nieprzejezdna, odblokowali ją strażacy. Podobna sytuacja była w Balicach, drzewo przewróciło się na drogę, na ul. Radziwiłłów. Podobnie w Dubiu powalone drzewo zablokowało przejazd.

Duże problemy były również w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Wody szorujące z wyższych terenów zalewały poniżej drogi i posesje w wielu wioskach.

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski