MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W młodzieży siła

PAN
Kilka tygodni temu zakończył się sezon w małopolskim szczypiorniaku. Ostatni akcent był najmilszy, bowiem reprezentacja Małopolski chłopców wywalczyła srebrny medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

PIŁKA RĘCZNA. Podsumowanie sezonu 2009/2010 w Małopolsce

Młodzieżowe zespoły z naszego województwa były siłą napędową dyscypliny w minionym sezonie. - Nie można patrzeć na naszą dyscyplinę tylko przez pryzmat drużyn seniorskich - mówi prezes Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej Zbigniew Gorączko. - Szkoda, że piłkarski SPR Olkusz spadły z ekstraklasy, a jeszcze bardziej, że odszedł od nas nagle Roman Nowosad, działacz wybitny, członek zarządu małopolskiego związku. Mamy nadzieję, że piłka ręczna w Olkuszu nie zniknie i niedługo zobaczymy zawodniczki tego klubu znów w ekstraklasie. Mamy zdolną młodzież, która rok po roku zdobywa medale. To nasza przyszłość - dodaje.

Wspomniany SPR Olkusz był oazą dla dyscypliny wśród kobiet. Z pierwsza ligą pożegnał się Beskid Nowy Sącz, a wszystkie drużyny grające w drugiej lidze opierały skład na juniorkach lub na juniorkach młodszych. Nieco lepiej jest wśród mężczyzn, bo na solidnych podstawach działają pierszoligowcy z Chrzanowa i Bochni, pozostałe kluby także bazują na młodzieży, bo nie stać ich na grę wyżej. Małopolski Związek Piłki Ręcznej zorganizował dla amatorskich drużyn seniorskich rozgrywki trzeciej ligi, w których uczestniczyło sporo drużyn.

Siłą dyscypliny jest młodzież, a dyscyplina rozwija się nie tylko w dużych miastach ale i małych miejscowościach jak Skrzyszów czy Szarów.

W juniorkach pecha miała Olimpia Nowy Sącz, ubiegłoroczny mistrz Polski juniorek młodszych. Zespół wygrał lige małopolską i jednocześnie wywalczył awans do I ligi seniorek tym samym składem, Mimo to zespół odpadł w ćwierćfinale MP. Ósme miejsce w Polsce zajął Beskid Nowy Sącz, a trzynaste Gościbia Sułkowice, której zespół seniorek wycofał się w trakcie sezonu z drugiej ligi. Juniorki młodsze prezentowały się bardzo solidnie, w tej kategorii jest kilka bardzo dobrych zawodniczek. W województwie wygrały zawodniczki Beskidu Nowy Sącz, ale na szczeblu centralnym - większe sukcesy odnosił Tomex Kraków. Awans do finałowej ósemki to spory sukces podopiecznych Mariana Gawędy, które zajęły ósme miejsce w Polsce i świetnie grały w II lidze seniorek. Bardzo zacięta była rywalizacja młodziczek. Świetnie spisał się Kusy Kraków prowadzony przez Annę Burek, który wygrał Międzynarodowy Turniej Lajkonika, a w mistrzostwach Polski zajął dziewiąte miejsce. W lidze dziewcząt piąte miejsce w Polsce zajęła drużyna Kusego Kraków. Niewiele do udziału w turnieju finałowym zabrakło dzielnym dziewczętom z UKS Alfa Szarów. Dziewiąte miejsce w mistrzostwach Polski podopiecznych Krzysztofa Kutrzeby to wielki sukces zespołu z Gminy Kłaj.

Ogromna była rywalizacja w lidze juniorów. Tu całej Polsce zaimponował LUKS Skrzyszów prowadzony przez mentora wielu pokoleń Stanisława Majorka. Zespół zajął dziewiąte miejsce w Polsce, 13. był MOSiR Bochnia. Pecha miał Kusy Kraków, w lidze juniorów przegrał z ekipą ze Skrzyszowa przez katastrofalną postawę sędziów, juniorzy młodsi zaś opadli w turnieju półfinałowym jedną bramką! Drużyna ta zajęła dziewiąte miejsce w mistrzostwach kraju.
Zespół młodzików Kusego Kraków był najlepszym zespołem (obok Wisły Plock) turnieju finalowego Pucharu ZPRP. Podopieczni Dariusza Sobczyka jako jedyni zremisowali z późniejszym mistrzem i wygrali pozostałe spotkania. Cóż z tego, skoro wcześniejsza porażka w turnieju półfinałowym (gdy nie mogli wystąpić w pełnym składzie) zdecydowała o tym, że wystarczyło to tylko na piate miejsce. Lekki niedosyt w Chrzanowie. Turniej finałowy niewątpliwie był w zasięgu zespołu MUKS Chrzanovia, który sklasyfikowany został na 9. pozycji. Taką samą pozycje zajęli chłopcy Pałacu Młodzieży Tarnów, a ze względów finansowych do rywalizacji na szczeblu centralnym nie przystąpiły drużyny Krakusa i Kusego. Na koniec reprezentacje Małopolski walczyły w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Dziewczęta pod wodzą Lidii Walczyk i Ani Burek zajęły ostatecznie 6. miejsce, ale niewiele brakło im od gier o medale. W ocenie szkoleniowców Polskiego Związku Piłki Ręcznej małopolski zespół dokonał największego postępu w całym cyklu szkoleniowym tego rocznika kadr wojewódzkich. Jeszcze lepiej spisali się chłopcy, którzy perfekcyjnie rozegrali turniej w Gorzowie. Podopieczni Jana Sowy i Marcina Bożka dopiero w meczu finałowym ulegli drużynie województwa świętokrzyskiego. Drużyna srebrnych medalistów OOM oparta była na zawodnikach: Siódemki Chełmek, PM Tarnów, Kusego i Krakowiaka Kraków.

(PAN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski