W oczekiwaniu na kule

AS
BIEGI NARCIARSKIE. Justyna Kowalczyk zajęła w Falun drugie miejsce w biegu na 2,5 km techniką klasyczną Pucharu Świata w Falun. Zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen.

Na 2,5-kilometrowym dystansie było długie wzniesienie, dodatkowym utrudnieniem był obficie padający śnieg. Bardzo ostro zaczęła Norweżka Therese Johaug, który na 1. kilometrze była najszybsza, wyprzedzała Bjoergen o 0,5 s i Kowalczyk o 3,7 s. W walce o zwycięstwo liczyły się tylko te trzy zawodniczki. Druga część dystansu należała do Bjoergen, która na mecie wyprzedziła Kowalczyk o 10,6 s i Johaug o 12,9 s. Dzięki temu zwycięstwu Bjoergen awansowała na pierwsze miejsce klasyfikacji finału PŚ, Kowalczyk jest druga ze stratą 33,8 s.

- To był dobry bieg Justyny. Jest już mocno zmęczona sezonem, dokuczają jej kolana i kręgosłup, a mimo to dzielnie walczyła, pokonała złotą medalistkę na 30 kilometrów z Oslo Johaug - komentował bieg trener Aleksander Wierietielny.

Dziś w Falun w konkurencji kobiet bieg łączny na 10 km, a w niedzielę w biegu na dochodzenie zawodniczki wystartują z zachowaniem różnic czasowych, jakie wypracowały wcześniej. Po niedzielnym biegu Kowalczyk odbierze dwie "Kryształowe kule": dużą za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej (już po raz trzeci z rzędu), małą za wygranie rywalizacji na dystansach.

Bieg mężczyzn na 3,3 km st. kl. wygrał Rosjanin Ilja Czernousow. Liderem finału PŚ jest Norweg Petter Northug, a PŚ zdobył już Szwajcar Dario Cologna.

WYNIKI:

Kobiety, 2,5 km tech. kl.: 1. Bjoergen (Norwegia) 9.01,6; 2. Kowalczyk 10,6; 3. Johaug (Norwegia) 12,9; 4. Haag (Szwecja) 17,4; 5. Follis (Włochy) 22,8; 6. Fessel (Niemcy) 24,5.

Klasyfikacja finału PŚ: 1. Bjoergen 10.21,3; 2. Kowalczyk 33,8 s straty; 3. Majdić (Słowenia) 47,0; 4. Ingemarsdotter (Szwecja) 54,7; 5. Kalla (Szwecja) 1.03,0; 6. Saarinen (Finlandia) 1.03,8.

Klasyfikacja generalna PŚ: 1. Kowalczyk 1867; 2. Bjoergen 1328; 3. Follis 1173; 63. Maciuszek 45.