Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W oczekiwaniu na nowe prawo

JANUSZ MICHALCZAK
W czasie Forum zostali odznaczeni zasłużeni budowlani Małopolski Fot. JANUSZ MICHALCZAK
W czasie Forum zostali odznaczeni zasłużeni budowlani Małopolski Fot. JANUSZ MICHALCZAK
Budownictwo w Polsce oczekuje na rozwiązania, które dadzą nowy impuls dalszemu rozwojowi tego sektora gospodarki.

W czasie Forum zostali odznaczeni zasłużeni budowlani Małopolski Fot. JANUSZ MICHALCZAK

FORUM BUDOWNICTWA w ZAKOPANEM. Przedsiębiorcy o perspektywach rozwoju branży budowlanej

W ostatnich latach swą pomyślność branża budowlana zawdzięczała przede wszystkim środkom unijnym, wspierającym realizację inwestycji strukturalnych (dróg, autostrad), a także wygaszanym stopniowo programom rozwoju budownictwa mieszkaniowego, do których należał m.in. program "Rodzina na swoim".

Potrzebne są kolejne nowe rozwiązania

Co dalej z branżą budowlaną? Nad zagadnieniem tym zastanawiali się w miniony weekend uczestnicy szóstego już Forum Budownictwa w Zakopanem, zorganizowanego przez Galicyjską Izbę Budownictwa, w którym uczestniczyli, poza przedstawicielami środowisk budowlanych, goście reprezentujący władze centralne oraz samorządowe regionu, a także instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym i nadzorem nad realizacją procesu budowlanego.

Dyskusja dotyczyła m.in. obecnej kondycji budownictwa, które po trudnym roku 2010, stopniowo odrabia zaległości.

- W sytuacji dużego bezrobocia, budownictwo ze swoim ogromnym, nie w pełni wykorzystanym potencjałem, jawi nam się dzisiaj przede wszystkim, jako gałąź gospodarki, która może zapewnić dodatkowe miejsca pracy - stwierdza Piotr Hrabia, prezydent Galicyjskiej Izby Budownictwa. - Takie spojrzenie powinno zmusić nas do refleksji nad nowymi instrumentami, które sprzyjać będą dalszemu rozwojowi całej branży budowlanej, gdyż rozwój budownictwa napędza koniunkturę w pozostałych sektorach. Podzielam powszechny pogląd, że budownictwo jest lokomotywą gospodarki. To właśnie jego rozwój powodował, że z kryzysu gospodarczego wychodziły takie potęgi, jak między innymi Niemcy. Zastanawiać może jedynie fakt, że w wielu dziedzinach potrafimy naśladować rozwinięte kraje, natomiast w budownictwie próbujemy, najczęściej z nienajlepszym skutkiem, realizować własne, autorskie koncepcje i rozwiązania.

- Przedstawiciele branży budowlanej wiążą duże nadzieje z trwającymi obecnie pracami i dyskusją nad nowym prawem budowlanym, które powinno przyczynić się do uproszczenia procedur administracyjnych i przyspieszenia procesu inwestycyjnego - podkreślał Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Kluczowe z punktu widzenia inwestorów znaczenie będzie miała likwidacja decyzji o warunkach zabudowy, powszechnie krytykowanej z powodu jej uznaniowego charakteru i pogłębiającej - wbrew intencjom ustawodawcy - nieład przestrzenny. Przygotowywane prawo budowlane, które prawdopodobnie funkcjonowało będzie w formie odrębnego kodeksu - przyjmuje zasadę, że dcyzja zezwalająca na budowę wydawana jest na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustawa dopuszczać będzie budowę na terenach nie objętych ustaleniami planu jedynie pod warunkiem jej zgodności z przepisami powszechnie obowiązującymi.

Krakowska oferta dla inwestorów

Nowe prawo budowlane zniesie również decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Szczególny tryb procedowania wprowadzony zostanie natomiast dla tzw. inwestycji koniecznych z punktu widzenia interesu gospodarczego, obronności i bezpieczeństwa państwa.
- Planowanie przestrzenne ma kluczowe znaczenie nie tylko z punktu widzenia inwestorów, którzy są dzisiaj zainteresowani realizacją własnych celów gospodarczych, stanowi również wyraz naszej odpowiedzialności za otaczającą nas przestrzeń wobec następnych pokoleń - podkreślała Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa, występując na zakopiańskim forum z ofertą dla firm zainteresowanych realizowanym w stolicy Małopolski projekcie zagospodarowania terenów nowohuckich wokół Huty Stali Arcelor Mittal, który tworzyć będzie dalsze warunki dla rozwoju miasta. Intencją władz Krakowa jest stworzenie miejsca, które będzie łączyło wszystkie funkcje miejskie, w tym metropolitalne, stając się nową jakościowo przestrzenią.

Szansą - współpraca regionalna

Uczestnicy dyskusji - wśród nich prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak - zwracali uwagę na konieczność współpracy w wymiarze regionalnym, jako szansie na przyciągnięcie nowych inwestycji.

Na forum postulowano również stworzenie mechanizmów dostępu do środków finansowych na realizację nowych przedsięwzięć budowlanych. Ograniczenia w polityce kredytowej dotykają bowiem dzisiaj zarówno indywidualnych klientów banków, jak i - być może w jeszcze większym wymiarze - podmiotów gospodarczych od których oczekuje się zabezpieczenia kredytów inwestycyjnych w wymiarze wielokrotnie przekraczającym wartość nowo budowanych obiektów.

- Europa jest systemem naczyń połączonych, stąd musicie mieć państwo świadomość wynikających z tego ograniczeń - mówił na forum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński, podkreślając znaczenie indywidualnej aktywności inwestorów, a także doskonalenia wiedzy na temat zmieniającego się w warunkach europejskiej integracji otoczenia. W jego ocenie szansą dla firm budowlanych będzie w najbliższych latach rozwój inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii odnawialnej.

Podczas zakopiańskiego forum przedstawiciele środowiska budowlanego uhonorowani zostali wysokimi odznaczeniami państwowymi. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Małgorzata Boryczko, Rafał Andrzej Krzepkowski, Grzegorz Łyczak i Maciej Wilkołek. Złote medale za długoletnią służbę wręczono: Stanisławowi Druzgale, Władysławowi Gwiazdowskiemu, Władysławowi Kudłkowi, Stanisławowi Kupczykowi, Stanisławowi Łukasikowi, Edwardowi Suchanowi, Józefowi Węgreckiemu i Andrzejowi Wiśniowskiemu.

Prezydent Galicyjskiej Izby Budownictwa, Piotr Hrabia uhonorowany został medalem 20-lecia samorządu krakowskiego, przyznanym przez Radę Miasta Krakowa. Prezydenckim medalem Honoris Gratia wyróżniono Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy oraz spółkę Hydro Invest.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski