Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W otoczeniu wspólnot

Redakcja
- Wiele wspólnot mieszkaniowych zapomina, że otoczenie ma znaczący wpływ na jakość naszego życia - mówi Marek Sadowski, doradca ds. wspólnot mieszkaniowych. Podkreśla, że rozsądne rozplanowanie przestrzeni wokół wspólnoty ma nie tylko spory wpływ na estetykę, ale i bezpieczeństwo.

Poradnik - wspólnoty mieszkaniowe (6)

 

- Wiele wspólnot decyduje się ogrodzić swój teren, należy jednak pamiętać, że obowiązują przy tym szczegółowo opracowane przepisy - przypomina Sadowski. Informuje, że przed rozpoczęciem budowy należy zgłosić do gminnego wydziału architektury zamiar postawienia ogrodzenia wyższego niż 220 cm. Można je postawić jeżeli urząd nie zgłosi swojego sprzeciwu po upływie 30 dni.

- Wymóg ten dotyczy zarówno ogrodzeń zewnętrznych jak i tych pomiędzy posesjami - wyjaśnia architekt Krzysztof Dudek, przypominając, że każdy płot od wysokości 60 cm powinien być ażurowy. - Według prawa łączna suma prześwitów powinna stanowić przynajmniej 25 proc. powierzchni między słupkami. Dotyczy to również płotów obrośniętych pnączami - przypomina Dudek, podkreślając, że wyjątek stanowią miejsca gdzie inaczej stanowią wymagania akustyczne lub plan zagospodarowania przestrzennego.

- Każda brama powinna mieć co najmniej 240, furtka zaś 90 cm szerokości - informuje Dudek. Podkreśla, że w trosce o bezpieczeństwo przechodniów światło ich otwarcia nie może przekraczać terenu posesji: - Podobnie sprawa wygląda z zabezpieczeniem góry ogrodzenia drutem kolczastym, szkłem lub szpikulcami. Nie wolno tego robić jeżeli płot ma poniżej 180 cm.

Jeżeli stawiamy płot graniczący z inną posesją, warto się dogadać z sąsiadami. - Koszt jego postawienia powinniśmy ponieść wspólnie, chociaż płot należy do tego na czyim terenie stoją słupki - mówi Dudek. Wyjaśnia, że warto się również porozumieć jeżeli sadzimy rośliny ogrodowe: - Jeżeli gałęzie przechodzą na teren sąsiada, ten może je usunąć. Podobnie wygląda sprawa z owocami, które ma prawo zrywać.

Inną palącą kwestią są place zabaw, gdyż w wielu wspólnotach nie przestrzega się przepisów przy ich zakładaniu. - Na terenie śródmiejskim powinny być nasłonecznione w godz. 10-16 przez co najmniej dwie godziny. Muszą też bezwzględnie znajdować się w odległości co najmniej 10 m od śmietnika i ulicy - wyjaśnia Dudek, podkreślając, że śmietnik musi być oddalony o tyle samo od okien i drzwi budynku, w którym przebywają ludzie: - Jego odległość od sąsiedniej posesji powinna wynosić min. 3 m.

Jeżeli wspólnota dysponuje zbyt dużym parkingiem jak na swoje potrzeby, może go bez przeszkód wynająć. - Wolno również wprowadzić winiety parkingowe i pobierać opłaty za postój obcych samochodów - tłumaczy Sadowski. Wyjaśnia, że można się bronić przed osobami, które bez zgody parkują na terenie wspólnoty: - Można wezwać je do zapłaty za bezumowne korzystanie z parkingu, wszcząć postępowanie cywilny lub nawet odholować samochód i pozwać je o zwrot kosztów odholowania.

PAWEŁ GORYL

[email protected]

Zapamiętaj!

1. Jeżeli chcemy postawić ogrodzenie wyższe niż 220 cm, należy zgłosić to gminie, która musi zgłosić sprzeciw w ciągu 30 dni

2. Śmietnik musi stać w odległości 10 m od placów zabaw, okien i drzwi pomieszczeń mieszkalnych oraz 3 m od sąsiedniej działki

3. Wobec osób, które bez zgody korzystają ze wspólnotowego parkingu można wszcząć postępowanie cywilne o bezumowne korzystanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski